Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Nema opcija za zal e odbiena e od sovetot tie dopolnitelnite dokumenti ne se odneseni :(
Ако за дополнителни мислиш на документите врз основ на кои е изваден Произход од ДАБЧ (што треба да се носат повторно во Правосудие), однесени се сите х2 пати еднаш во ДАБЧ и еднш после интервју во Правосудие.
 
Член од
3 јануари 2020
Мислења
215
Поени од реакции
231
Ако за дополнителни мислиш на документите врз основ на кои е изваден Произход од ДАБЧ (што треба да се носат повторно во Правосудие), однесени се сите х2 пати еднаш во ДАБЧ и еднш после интервју во Правосудие.
Potvrda si treba da odneses kako dopolnitelna garanciaj od Lazar!
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
odnesena e i potvrda drugari, pisuva vo postot potvrda od klub
1900-1918 , 2 - 3 god van ramkite ne e strasno u pravosudie , na zenati na statusot pisuva deka ne se prikazani dok za dokaz na bug poteklo, t.e ili kasno se odneseni i tvojot predmet bil resen ili voopsto ne se odneseni , dali se sekavas na koj status bese koga posrednikot gi nosel?
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
1900-1918 , 2 - 3 god van ramkite ne e strasno u pravosudie , na zenati na statusot pisuva deka ne se prikazani dok za dokaz na bug poteklo, t.e ili kasno se odneseni i tvojot predmet bil resen ili voopsto ne se odneseni , dali se sekavas na koj status bese koga posrednikot gi nosel?
Zborev so posrednikot rece deka gi odnel dokumentite za poteklo za zena mi vo pravosudie na 25.10.2020, a statusot mi bese finalna od avgust 2020, intervju vefruari 2019.
Автоматски споено мислење:

Jas mislem deka te zaebal posrednikot ne ti gi odnel dop dokumenti dali ti dade brojce :(
prasav za brojce uste koga gi nosese, mi rece ne izdavale brojce....
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Zborev so posrednikot rece deka gi odnel dokumentite za poteklo za zena mi vo pravosudie na 25.10.2020, a statusot mi bese finalna od avgust 2020, intervju vefruari 2019.
Kasno e 25.10 drugar,a finalna 8 mesec :( jas noemvri 2018g zadolzitelna vlegov dop dokumenti odnesov maj mesec 2019,finalna bev mart 2020 :)
 
Член од
19 август 2020
Мислења
55
Поени од реакции
187
Zborev so posrednikot rece deka gi odnel dokumentite za poteklo za zena mi vo pravosudie na 25.10.2020, a statusot mi bese finalna od avgust 2020, intervju vefruari 2019.
Автоматски споено мислење:


prasav za brojce uste koga gi nosese, mi rece ne izdavale brojce....
Kasno e 25.10 drugar,a finalna 8 mesec :(
Не е касно, јас бев вака, документите беа однесени 3 недели пред да бидам положително па еве веќе и го имам пасошот.
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Не е касно, јас бев вака, документите беа однесени 3 недели пред да бидам положително па еве веќе и го имам пасошот.
Za nekoj e kasno za nekoj ne zavisi...otvorija grupata na fb najmalce 5 dusi se butnati za kasno odneseni dop dokumenti ti neznaes oni koga mu go fatile predmetot citas segde 1 mesec vo napred resavaat :(
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Stajte me na spisok drugar moj 24.12.2020 promena vo finalna intervju 12.03.2019.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 август 2020
Мислења
56
Поени од реакции
40
Сега проверив, кај мене со документи: изводи од предок (19хх која година и да требаше) и потврда од клуб:
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
А кај жена ми со документи: потврда од клуб и венчаница од баба издадена од Југославија каде што пишува Бугарка, извод од бабата (ама родена покасно од критериумот 19хх која и да беше) поврзано со татко и, ја одбија.....
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.
Некој совет молам? Нема можност за дополна така? Треба се од ново, па ајде нека е и така ако мора, но со кои документи сега да се проба? Предок 19хх и која требаше? Проблемот е што на нејзините прабаба и прадедо стои дека се родени во Србија, па посредникот ни рече дека е тоа проблем, наводно доволна била венчаницата кај што пишува Бугарка. Сега да го убијам треба и да не одговарам ко за човек.
Или пак постои ли можност да се види поради кој документ е одбиена?
Претходната година моја другарка беше одбиена од советот со истиот документ југославска венчаница каде што баба и пише дека е блгарка, советот се повикува на потеклото од произходот и го бара како доказ во документите тука веќе не помага потврда од БККС.За жал ќе мора од ново да си почне со нов произход од БККС и предок роден помеѓу 1900-1918 на територија на сегашна Р.С Македонија Со таков документ има многу одбиени тој документ не поминува кај советот
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Kaj brat mi seuste nema promena od 14.08.2020 e na finalna ...... Znaci ima promeni vo statusite toa me raduva taka da moze i ukaz iako odmor imaat rabotat
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom