Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
17 ноември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
48
Luge orginalniot dokumentot od DAPC go zedov na predok roden pred 1900. Dopolniteli dokumenti odnesov vrz osnov da razlicen predok roden po 1900 bideki ete predcite pred 1900 ne pominuvale poveke kako sto kazal posrednikot.

Denes kolega srbin mi kaza deka toj bil odbien od sovetot tokmu zaradi vakva rabota i deka imalo mnogu luge vo srbija koi bile odbieni tocno za ovaa rabota.

Ima nekoj videno vakvi slucai po komsinskite formumi ili se samo nagakanja?

Nekako mi nema logika ama.......sekoj moment ocekuvam da mi se smeni statusot a ova cekanje ubiva....
 
Член од
28 декември 2020
Мислења
31
Поени од реакции
104
Za tie shto sakat da zapocnat postapka za bugarski eve vi moeto kako tecese:
-Podenseni dokumenti vo Sofija 08.05.2018
-Intervju na 30.08.2018
-Brojceto za proveruvajne izleze 01.15.2019
-Od zadolzitelna vo finalana 05.04.2020
-od finalana vo polozitelna 10.07.2020
Ako mu bide na na nekoj od korist da si napravi gruba presmetka
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Luge orginalniot dokumentot od DAPC go zedov na predok roden pred 1900. Dopolniteli dokumenti odnesov vrz osnov da razlicen predok roden po 1900 bideki ete predcite pred 1900 ne pominuvale poveke kako sto kazal posrednikot.

Denes kolega srbin mi kaza deka toj bil odbien od sovetot tokmu zaradi vakva rabota i deka imalo mnogu luge vo srbija koi bile odbieni tocno za ovaa rabota.

Ima nekoj videno vakvi slucai po komsinskite formumi ili se samo nagakanja?

Nekako mi nema logika ama.......sekoj moment ocekuvam da mi se smeni statusot a ova cekanje ubiva....
Zemaa mnogu tuka na forumot so potvrdi pred 1900 i posle 1918 , spokojno ne se pritisnjavaj
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Пробај и на boyko.borisov@yahoo.com
Не си играјте играчки, има доста луѓе што се у паника или не се сигурни околу постапката и ќе ви поверуваат.
Чудно ... три мејла имам пратено на оваа адреса (по еден во август, септември и октомри) и никој ми нема вратено. Ти си добил одговор за пар саати. Свака част :)
 
Член од
3 јануари 2020
Мислења
215
Поени од реакции
231
Отказ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента е отказано издаването на указ, за което сме уведомени с писмо № 04-12-12/15/2017 от 22.07.2019 г.

Ovaa e poslednoto sto go dobivme
Od grupata na fb
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Пробај и на boyko.borisov@yahoo.com
Не си играјте играчки, има доста луѓе што се у паника или не се сигурни околу постапката и ќе ви поверуваат.

Чудно ... три мејла имам пратено на оваа адреса (по еден во август, септември и октомри) и никој ми нема вратено. Ти си добил одговор за пар саати. Свака част :)
Na koj jazik si gi pratil pola bg pola mk pa nw te razbrale,bog znae sto si pisal
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Ova e dokument od kaj president na Bugarija President davaat dobri informaciii za Drzavjanstvo
1.Zakon za Bugarsko graganstvo
2.Dejnosta za komisijata za Bugarstvo graganstvo
3.Celosta statistika kolku makedonci dobile bugarski pasosi kako i site drugi nacionalnosti
4.Kako da dobiete bg drzavjanstvo
Dosta interesen dokument izdaden od Kabinetot na predsedatelot!
 

Attachments

Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Luge orginalniot dokumentot od DAPC go zedov na predok roden pred 1900. Dopolniteli dokumenti odnesov vrz osnov da razlicen predok roden po 1900 bideki ete predcite pred 1900 ne pominuvale poveke kako sto kazal posrednikot.

Denes kolega srbin mi kaza deka toj bil odbien od sovetot tokmu zaradi vakva rabota i deka imalo mnogu luge vo srbija koi bile odbieni tocno za ovaa rabota.

Ima nekoj videno vakvi slucai po komsinskite formumi ili se samo nagakanja?

Nekako mi nema logika ama.......sekoj moment ocekuvam da mi se smeni statusot a ova cekanje ubiva....
Za Makedonce prolaze godine ispod 1900 zbog istorije, a za srbe verovatno ne.
Niko jos uvek nije odbijen u Ministarstvu zbog godine koja je ispod 1900!( ako je predak iz Makedonije).
NE TREBA mesati postupak za bg drzavljanstvo za srbe i makedonce jer su to dve razlicite stvari.
U Srbiji ne postoji bugarski kulturni klub kao zamena za poreklo, vec samo cvrsti dokazi i uslovi su stroziji.
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Na koj jazik si gi pratil pola bg pola mk pa nw te razbrale,bog znae sto si pisal
На бугарски.
Отказ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента е отказано издаването на указ, за което сме уведомени с писмо № 04-12-12/15/2017 от 22.07.2019 г.

Ovaa e poslednoto sto go dobivme
Od grupata na fb
Прв пат гледам ваков отказ. А и ко што знам одамна немало отказ од вицепрезидентот. Скоро сите паѓаат на совет у последно време ...
 
Последно уредено:
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
На бугарски.

Прв пат гледам ваков отказ. А и ко што знам одамна немало отказ од вицепрезидентот. Скоро сите паѓаат на совет у последно време ...
2019 god bila odbiena ..ima na fb na grupata pisano
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
48
Za Makedonce prolaze godine ispod 1900 zbog istorije, a za srbe verovatno ne.
Niko jos uvek nije odbijen u Ministarstvu zbog godine koja je ispod 1900!( ako je predak iz Makedonije).
NE TREBA mesati postupak za bg drzavljanstvo za srbe i makedonce jer su to dve razlicite stvari.
U Srbiji ne postoji bugarski kulturni klub kao zamena za poreklo, vec samo cvrsti dokazi i uslovi su stroziji.
Ne se razbravme.

Stom nosel dopolnitelni dokumenti najverojatno odel po procedurata za makedonci (najverojatno dedo ili baba rodeni vo Makedonija).

Kako sto razbrav jas, koga go izvadil dokumentot od DABC go izvadil na osnova na predok roden pred 1900 i potvrda od klub. Koga mu pobarale dopolniteli dokumenti vo ministerstvo ne gi odnel istite dokumenti na koi go izvadil dokumentot od DAPC, tuku odnel nova potvrda od klub za predok roden pomegu 1900 i 1918, posto posrednikot mu kazal deka ne pominuval poveke predok roden pred 1900.

Toj bese siguren deka nemalo druga pricina da bide odbien. Dokolku imal kazni ili nesto drugo najverojatno nemalo ni da go stavat na dopolnitelna.

Mene mi e malku somnitelna celata situacija. Imase mnogu lica koi prvicno apliciraa so poreklo preku bratucedi, cickovci i sl, i potoa nosea dopolnitelni dokumenti i potvrda od klub koi sigurno bea razlicni od onie so koi prvicno apliciraa. Na prsti se brojat lugeto koi dobile otkazi vo vakvi situacii.
 
Член од
12 јануари 2020
Мислења
39
Поени од реакции
23
Ako moze nekoj sto podnesol dokumenti za proishod vo bt konzulat da mi kaze za kolku vreme dobil odgovor jas cekam skoro edna godina i nema nisto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom