Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Здраво дечки, да ве прашам нешто за еден другар. Се малтретира со визи и слично и го терам да извади пасош. Сака да поднесе за бугарски пасош, но не бил сигурен дали со тие документи ќе добиел. Брат му пред неколку години го одбиле одел преку братучед и не однел дополнителни документи. Јас му реков да бара поредок и имал дедо и прадедо кој живеел во Штипско. Ако извади извод на умрените за прадедото дали е сигурно дека ќе добие?Дали важи ште да бил роден после 1900-? Прво се вади изводот па после се зема потврда од Бугарски клуб или може и обратно?
Поздрав до сите.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Здраво дечки, да ве прашам нешто за еден другар. Се малтретира со визи и слично и го терам да извади пасош. Сака да поднесе за бугарски пасош, но не бил сигурен дали со тие документи ќе добиел. Брат му пред неколку години го одбиле одел преку братучед и не однел дополнителни документи. Јас му реков да бара поредок и имал дедо и прадедо кој живеел во Штипско. Ако извади извод на умрените за прадедото дали е сигурно дека ќе добие?Дали важи ште да бил роден после 1900-? Прво се вади изводот па после се зема потврда од Бугарски клуб или може и обратно?
Поздрав до сите.
So izvodite se odi vo strumica i se vadi potvrda
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Здраво дечки, да ве прашам нешто за еден другар. Се малтретира со визи и слично и го терам да извади пасош. Сака да поднесе за бугарски пасош, но не бил сигурен дали со тие документи ќе добиел. Брат му пред неколку години го одбиле одел преку братучед и не однел дополнителни документи. Јас му реков да бара поредок и имал дедо и прадедо кој живеел во Штипско. Ако извади извод на умрените за прадедото дали е сигурно дека ќе добие?Дали важи ште да бил роден после 1900-? Прво се вади изводот па после се зема потврда од Бугарски клуб или може и обратно?
Поздрав до сите.
Bi trebalo da dobie, ama koj moze da garantira? Rabotive se menuvaat od den za den. No i da podnese sega, ke ceka 5 godini dur da go zeme, taka da mnogu pobrzo ke zamine so viza, kolku i da se maci.
 
Член од
31 октомври 2016
Мислења
101
Поени од реакции
355
Како стоиме со Указчиња денес? Јас само што проверив кај мене, уште нема ништо
 
Член од
20 август 2020
Мислења
11
Поени од реакции
6
Sto treba da se pojavi odkako kje rezerviram cas za podignuvanje na ukaz? Uste mi se pojavuva za rezervacija a vekje napraviv. Pomos?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Ima ukaz na grupata na fb .. 231 denes objaven
 
Последно уредено:
Член од
11 март 2019
Мислења
49
Поени од реакции
76
Zdravo, dali moze da se dobie proishod dokolku covekot sto aplicira go ima smeneto prezimeto, so dostavuvanje na potvrda deka go ima smeneto, dali bi imalo problem?
 
Член од
25 септември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
26
Edno prasanje,
vo slucaj da me odbijat, da li mozam da gi zemam site dokumenti dostaveni vo ministerstvoto( ova go prasuvam oti ne sum siguren da li dopolnitelni dokumenti se dostaveni vo ministerstvoto)?
Blagodaram
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Друштво здраво, сакам да ве прашам дали е можно уште да имам статус задолжителна, а луѓе што знам дека беа на истиот датум и после мене на интервју, им се смени во финална. Инаку јас бев на 14 мај 2019.
Јас сум 21 мај 2019 уште задолжителна, нов-а си на форумот?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom