Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
@palekrstic
Koja e procedurata za zemanje EGN i isprakjanje na udostoverenieto vo ambasadata vo Skopje? Posrednikov mi bara 500e samo zaradi zemanjeto. Prethodno mi ima zemeno okolu 700. Ova veke e krazba, navodno ako sum odel sam taka rizicno bilo, on preku raka imal nekoj i na nekolku im go odzemale drzavjanstvoto. Mislam deka ova e cista glupost? Kako moze nekoj da zeme drzavjanstvo na nekoj
Znaci stvarno bezobrazluk,kolku se iznaslusav periodov za vakvite posrednici kako nego.
Aram da im e!!!!!
Mislam ajde da stavis 100 evra max ,ama ova e preterizam.
Sega gi trijat racete so ukazive ,pa izmisluvaat na tugja maka zaplasuvaat ,zakani bozem drzavjanstvoto ke vi go odzemat.
NISTO NE VI MOZAT DA ZNAETE,I VO BILO KOJA FAZA DA STE NE PAGAJTE NA ZAKANI,DOKOLKU NE STE ZADOVOLNI,MOZETE DA GI SMENITE,NIKOJ NE VI MOZE NISTO!!!!!
(y)
Znaci realni trosoci imaat 100 d0 120 evra posrednicive za pasos vo raka za 3 dena.
Mojot posrednik zima 250 evra komplet so se taxi i davacki i brza postapka za pasos i lk.
Eve koj saka ke go preporacam vo moe ime da se javi slobodno.
 
Член од
16 март 2020
Мислења
77
Поени од реакции
161
Zdravo sledam na forumot aktivno nekoe vreme sum na polozitelna od 10 Juli preku pra dedo i BKK Na Lazar odneseni dokumenti vtor pat koga bev na intervju ushte Vo vrska so podiganje na Uverenieto poso jas bev vo Sofija na intervju go iskontajtirav Posrednikot da pratam molba toj mi kazha demek mozhelo da si napravam problem No sledev tuka I sam jas preku poshta ja isprativ istata Molba kako sto ja pratil clenot @Meh Pred nedela vreme isprativ Molba za Isprakjanje na Uverenieto sega pak ke prasam Dali bi bilo uspesno toa poso isprativ samo dva primeroka od Molbata ne isprativ Kopija od Pasos Nekoj so Iskustvo?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
26 октомври 2015
Мислења
11
Поени од реакции
2
Кога имаше промена на финална?

Не би требало да имаш никаков проблем што си заминал во странство (се додека не си направил прекршок таму или не престојуваш илегално и те фатиле).
Моја грешка, не сум на финална, на задолжителна сум. Легално сум во странство (на студии), ама си реков да не има некој дополнителен документ што треба да се поднесе во правосудие. Кога бев на интервју не знаев дека ќе заминувам и не им кажав ништо.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Zdravo sledam na forumot aktivno nekoe vreme sum na polozitelna od 10 Juli preku pra dedo i BKK Na Lazar odneseni dokumenti vtor pat koga bev na intervju ushte Vo vrska so podiganje na Uverenieto poso jas bev vo Sofija na intervju go iskontajtirav Posrednikot da pratam molba toj mi kazha demek mozhelo da si napravam problem No sledev tuka I sam jas preku poshta ja isprativ istata Molba kako sto ja pratil clenot @Meh Pred nedela vreme isprativ Molba za Isprakjanje na Uverenieto sega pak ke prasam Dali bi bilo uspesno toa poso isprativ samo dva primeroka od Molbata ne isprativ Kopija od Pasos Nekoj so Iskustvo?
Има член што успеа и без копија од пасош така да не е страшно. Ќе ти го пратат
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Ohh Daj Bozhe na Shtrek sum
sega a posrednikot Da zaraboti samo nisto novo
Дап, само молбата во два примерока е пратена, па го добив уверението преку конзулат.

All good.
Автоматски споено мислење:

Има член што успеа и без копија од пасош така да не е страшно. Ќе ти го пратат
И што побргу чистење од МК. :)
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
29
Поени од реакции
119
Здраво дечки,Живеам во Холандија моментално на црно сакам за Указот да поднесам молба да ми се испрати овде во амбасада дали гледаат во EU-бгабасада влез излез во пасош или само како евиденција го бараат ?
Уште нешто ако не може да се прати овде да пратам молба да ми го испратат во мк-ск бугамбасада дали би можело да биде проблем ако ми стигне за 2-3месеци а го подигнам тек јас во април-мај ?
поздрав се најдобро:)
 
Член од
16 мај 2019
Мислења
65
Поени од реакции
177
Здраво дечки,Живеам во Холандија моментално на црно сакам за Указот да поднесам молба да ми се испрати овде во амбасада дали гледаат во EU-бгабасада влез излез во пасош или само како евиденција го бараат ?
Уште нешто ако не може да се прати овде да пратам молба да ми го испратат во мк-ск бугамбасада дали би можело да биде проблем ако ми стигне за 2-3месеци а го подигнам тек јас во април-мај ?
поздрав се најдобро:)
Незнам дали е исто и холандија, ама мене во Швајцарија во бг амбасада ко барав интервју да прам ми бараја да имам виза и адреса тука, зато мислам дека многу тешко ќе е да подигниш таму а си на црно.. пушти си го во мк, па ко ќе имаш време слези земиго, секако не ти е со рок на траење до кога мојш да го земиш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom