Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
10 август 2020
Мислења
22
Поени од реакции
12
Ете и моето патешествие заврши.
Указ потпишан во јуни, веќе пишав за тоа во предходната тема.
Закажано за подигање на указ во вторникот, со посредник бев, една слика и платена такса.
Успеав пола саат пред закажаното да влезам, потполнив две ливчиња, едното за указ, другото за стариот документ дека ми го вратија.
Следниот ден посредникот ми извади егн и адреса, без мое присуство, јас само бев да се сликам, во некоја полициска станица, почекав надвор 10 мин додека посредникот ми ги пополни документите, само влегов, се сликав за 3 мин и заминав.
Денес во 14 имав закажано за подигање, посредникот веќе беше таму, додека стигнав веќе подигнал и пасош и лична карта.

Ех, една грешка има на личната карта, висината е 189 цм место 179 цм, после пандемијата ќе се обидам да се информирам дали трена да менувам лк или не.

сето ова ме кошташе 300 евра, а се на се со посредникот се видов 3 пати, 3 часа вкупно.

П.С. Изводот не ми го бараа нов, јас поминав со извод од 2007 година.
Оригиналот од изводот остана кај мене.
Во презимињата и имињата на старите докимњнти имаше разлики и не носев никаков доказ дека се работи за иста личност.


Прегледај го приврзокот 276317
Контакт од посредникот да споделиш?
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Se soglasuvam so tvoeto mislenje. Maz mi ima bugarski pasos nekolku godini no trebase zaedno vo Bugarija da ziveeme 5 godini za da dobijam jas drzavjanstvo vrz toj osnov. Zatoa si podnesav preku potelko i za ~2.5 god si dobiv. Tolku jas znam ako ima nekoj druga idea neka spodeli.
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Imam jas prasanje sto mozno e da e odgovoreno ili pak nesto sum pomesala. Jas sega treba da odam vo ambasada i da uplatam uni banka, sliki za pasos, vencanici itn. Prasanjeto mi e dali moze po ubrzana postapka da platam poveke za pobrzo da pristignat moite dokumenti od Ambasada do Pravosudie, a potoa i pobrzo do opstina? Ili brzata postapka bese samo za dhl molba za vo Skopje da se prati udostoverenie?
Прашај кога ќе подигнеш указ на шалтер службеникот, кажи сакам да си платам брза пошта до софија. Коштало 55 евра, вистина ли е, ако е сакам да си платам. И ќе ти кажат на шалтер. Со среќа позз
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
36
Поени од реакции
47
Pisi konkretno drzava??? Mojot bivs kolega od Germanija go podigase,a negov bratucet sto mu zivee holandija imal poteskotii za podoganje na bg drzavjanstvo so pricina Wednesday from 13.00 to 16.00 - Visiting hours to pick up passport/ID card only! Edvaj sredil da mu go pratat od Sofija nejkela bg ambasada da se zaamra so drzavjanstva :(
Konkretno za Svedska prasuvam dali nekoj ima iskustvo.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Datum nema li koga tocno vo mart?
Za ovoj Ukaz koj mart e neznam,za site ukazi sto sum gi objavil znaev posto mi bea od prijateli kolegi,ovoj mi e prijatel na fb sto me prasuvase za bg pastapki i mi go prati i mi rece dobiv Ukaz pocetok na mart ama datum ne mu teknuva...
 
Член од
26 ноември 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
Јас те разбирам 200% , значи 200% поради тоа што јас бев истиот случај. Толку беше смешно и глупо, таткоми доби од внукаму указ а јас прво на положително преку братучетками, после 2 часа отказ. Исти документи, никакви грешки никакви глупости. Во иста соба бевме на интервју со таткоми. Значи се се се исто!
Кога добив отказ отидов да прашам на гише, овој ми рече ладнокрвен бе човече, ГРЕШКА В СИСТЕМА ИМА.
Е каков е овој одговор? Посакав да разгледаме во досие да ме вратат во процедура, ме испади ко куче надвор идиотот!
Така да, не си имал среќа! Верувај на моја кожа мислам зборуваш кога читам. Не се нервирај , ќе ти помине, поднеси си наново времето лета. Нека ти е со среќа новото поднесување. Консултирај се за било што овде на форумот, слободно прашувај што те интересире. ЗАТОА СМЕ ОВДЕ. Поздрав
&

Vo pravo si.... Se potvrduva tezata deka sluzbenikot kaj sto bil @stefisto ne bil naspan :) decki ne e bitno koj sto kako, toa e @stefisto odnovo pak druze i pozitiva.... Eve jas isto posrednikot mi e prijatel.... Do potpis ne bev raaat.... Taka da so nivnata administracija se e mozno i kako sakaat :( taka da batali kukanje, zalenje, zasukaj rakavi i od pocetok ( bidi siguren deka posrednikot - prijatelot tvoj, si ja znae 100 % rabotata,,,, zalam za otkazot i srekjno ponatamu.....
Eve drugi dva primeri sto mi gi kaza sto ispagja deka ima i lotarija koga davaat, znaci dva brakja bile eden po drug vednas, se isto, eden e odbien drugiot prodolzil ponatamu zemal; drug primer kaza za edna licnost sto mislam deka ja znam, veli taa zede preku vtor bratuced, kako sto bilo neznam ama zede.

Eve i @OmarSpears pisa deka bil so izvodi od 2007ma, i so razliki vo iminjata/preziminjata...

Inaku, mu dadov deneska polnomostvo i kopija od pasos na posrednikot, vo vtornik ke gi prati za duplikat proishod da izvadi pa potoa da vidime dali vo ambasada ili vo sofija intervju da mi zakaze.

I jas mislam deka sepak treba ubavo da se preispita dali vo nesto zgresil.
@stefisto, dokolku nesto otkries korisno ke bide za site ovde da spodelis, dokolku ne otkries so sreka neka e vtor obid :)
Sepak gledam deka ti se podignal moralot i drago mi e ako nesto pridonesovme vo toa so toa sto te podruzivme
Dokolku doznaam nesto povekje ke spodelam nemajte gajle.
 
Член од
28 февруари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
33
Konacno УКААААЗ и код мене не знам тачно који је број јер је одмах послаt у конзулат Београд.
Поступак је био следећи:
Интервју у Београду 20. Jula 2018.
Финалni од 28.11.2019.
Polozitelno од 27.02.2020.

Хвала вам на квалитетним коментарима, ово је најбољи форум који се односи на бугарско држављанство.

Јos jednom hvala svima.
 
Член од
26 јуни 2018
Мислења
29
Поени од реакции
54
Imam jas prasanje sto mozno e da e odgovoreno ili pak nesto sum pomesala. Jas sega treba da odam vo ambasada i da uplatam uni banka, sliki za pasos, vencanici itn. Prasanjeto mi e dali moze po ubrzana postapka da platam poveke za pobrzo da pristignat moite dokumenti od Ambasada do Pravosudie, a potoa i pobrzo do opstina? Ili brzata postapka bese samo za dhl molba za vo Skopje da se prati udostoverenie?
 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
99
Поени од реакции
36
Zdravo decki,ima Li nekoj iskustvo so posrednikot Brane od strumica...
I da mi kaze za mislenje za nego.
Fala vi odnapred


Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Imam jas prasanje sto mozno e da e odgovoreno ili pak nesto sum pomesala. Jas sega treba da odam vo ambasada i da uplatam uni banka, sliki za pasos, vencanici itn. Prasanjeto mi e dali moze po ubrzana postapka da platam poveke za pobrzo da pristignat moite dokumenti od Ambasada do Pravosudie, a potoa i pobrzo do opstina? Ili brzata postapka bese samo za dhl molba za vo Skopje da se prati udostoverenie?
Postapkata e ista za site(vremenski,) da pobrzo mozes samo po DHL ZA DA GO PODIGNES ( a ti vekje go imas podignato vo tvohov slucaj, taka da 1.5 do 2 dodeka ti izleze maticniot :)
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Zdravo, dali nekoj znae da mi kaze koga tocno treba da dostavam dopolnitelni dokumenti posle kolku vreme od intervjuto, dali seuste treba da se nosat (po novo)? Nekoi vikaat ne treba....bev na intervju 03.11.2020 vo Sk

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom