Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
ima li nekoj sto vo posledno vreme od POLOZITELNO dobil otkaz??
dajte decki spodeluvajte sigurni provereni informacii, se tresime kako listoi sekoj den :)

ps edvaj cekam vo polozitelno da mi se smeni (mislev od toj status natamu e samo cekanje), ama sega nesto me zaplasuvat ovie komentari
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
ima li nekoj sto vo posledno vreme od POLOZITELNO dobil otkaz??
dajte decki spodeluvajte sigurni provereni informacii, se tresime kako listoi sekoj den :)

ps edvaj cekam vo polozitelno da mi se smeni (mislev od toj status natamu e samo cekanje), ama sega nesto me zaplasuvat ovie komentari
Ima, na 17 avgust deckoto sto zaedno ja teravme cela procedura dobi otkaz so dokumenti od vujko, jas pominav so od sestra. Nisto dopolnitelno ne odnesovme dvajcata
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Ima, na 17 avgust deckoto sto zaedno ja teravme cela procedura dobi otkaz so dokumenti od vujko, jas pominav so od sestra. Nisto dopolnitelno ne odnesovme dvajcata
Најчести примери за откази од вицепретседателот се барања во кои се поврзувате само со подалечна роднина (вујко, тетка) кои се веќе бугарски државјани, што не се смета за доволен доказ за бугарско потекло според Законот за бугарско државјанство. Odozgore sto pisale ti si od sestra ne te faka....
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
Најчести примери за откази од вицепретседателот се барања во кои се поврзувате само со подалечна роднина (вујко, тетка) кои се веќе бугарски државјани, што не се смета за доволен доказ за бугарско потекло според Законот за бугарско државјанство. Odozgore sto pisale ti si od sestra ne te faka....
U redu, jas samo dadov primer deka odbivaat...
 
Член од
10 август 2020
Мислења
22
Поени од реакции
12
Dobro vecer na site I od mene samo sto proveriv na potpis mi e moze da mi kaze nekoj uste kolku moze da cekam? Vi blagodaram
10тина месеци до указ со ова темпо. Може да ми кажеш кога беше на интервју и финална? Јас чекам исто промена на статус со интервју 12 феб.
Автоматски споено мислење:

 
Член од
29 септември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
7
10тина месеци до указ со ова темпо. Може да ми кажеш кога беше на интервју и финална? Јас чекам исто промена на статус со интервју 12 феб.
Автоматски споено мислење:
Na intervju bev 28.1.2019
A vo final a kraj na juli pocetok na avgust
 
Член од
9 јули 2020
Мислења
132
Поени од реакции
192
dali ima nekoj sho prosol polozitelno so dokumenti od vujko posledno vreme
 
Член од
9 февруари 2020
Мислења
10
Поени од реакции
2
Здраво дали може да ми одговори некој, мој другар е одбиен од советот по гражданство, па посредникот му бара дополнителни документи да достават. Дали има можност да се стори нешто после одбивањето од советот или посредникот сака да му земе уште некое евро? Благодарам
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Здраво дали може да ми одговори некој, мој другар е одбиен од советот по гражданство, па посредникот му бара дополнителни документи да достават. Дали има можност да се стори нешто после одбивањето од советот или посредникот сака да му земе уште некое евро? Благодарам
Ако го одбиле готово е, може само од почеток да почне. Така да другар ти нека го отера тој посредник во пм, ај што не му побарал/кажал да достави дополнителни документи на време и дозволил да биде одбиен, туку и сега ОТКАКО го одбиле и кога е веќе се готово - он сега му бара документи само за да му собере пари, чист грабеж. Нека ме поправат другите членови ако сум грешка.

10тина месеци до указ со ова темпо.
Веќе на 8 месеци е сведено до указ моментално.
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Dali 2014 nekoj sto bil mu bile pobarani dopolnitelni dokumenti ako ne odnel mu dale drzavjanstvo ili uopste nemalo dopolnitelni vo 2014???
Fala
 

Kajgana Shop

На врв Bottom