Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Добро утро
минатата недела и мајка ми доби указ, се надевам некој може да ми даде одговор на следниве прашања. Која е процедурата сега, колку трае? Со оглед дека во моментов таа има адреса на живеење во Германија. Дали може со едно одење за Софија да се среди се? Дали може преку конзулатите во Мк и која е процедурата таму? И дали е воопшто можно преку конзулатите во Германија тоа да се среди?
Благодарам имајте убав ден
Здраво,
Може да види на интернет контакт податоци од Бугарска амбасада во Германија најблиску до местото на живеење.Ќе се јавите и ќе пратите мејл со ваши податоци,и со скен од пасош и во кој бр на указ сте вклучени.Напишете дека поради корона криза не сте во можност да го подигнете државјанството од Софија и дека сакате да ви го испратат во таа амбасада каде што пишувате мејл во Германија.
Сигурно ќе ви вратат за брзо време.
Останатата процедура ја имам објаснето на 1 вата страна .
Откако ќе излезе адресата и ЕГН за 1 ден со добар посреник се завршува се.
Ако сакате ќе ве препорачам на мојот посредник кога ќе стигнете за одење за во Софија.
Најпрвин средете со амбасадата во Германија. Ако неможат или не сакаат тие најбрзо би ви било во моментов повторно преку амбасада или конзулат но во МК.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Sakam samo da VI ja dadam realnata slika za EU!
A Vie so taa euforija za BG Pasos moze da stignete samo do Vranje.
Znaci potrebna e seriozna podgotovka od doma za da rabotite vo EU (kontakti,stan,rabota,plata)...
Ne e samo Do pasosot....!
Ја секако дека нема да стигнам до Врање. Нажалост.

Златен скопски аеродром, не мора преку Врање. ;)

--

Честитки за сите укази деновиве. :) Газете силно на следни чекори.
 
Член од
1 февруари 2020
Мислења
42
Поени од реакции
57
Vaka prvo da ve pozdravam site na forumot i moram da vi se obratam posto gledkata deneska so ja vidov Sofija vo policija e strasna .Zboruvam za policijata kaj Marija Luiza vo centar kaj so veruvam mn napateni moj narod cekase vo ona kolona.
Ova go pisuvam od prosta pricina da vi otvoram ocite da ne ve tormozat posrednicite i ostavat da cekate tuka za slikanje ili bilo kaka rab so imate da ja obavite vo policija. Jas bev vo dr policija i zavrsiv rab bukvalno za 5 min ni koloni ni nisto se slikav i konecno pasos vo race .Se nadevam na nekoj ke mu pomognam so ova se najdobro .pozz
Drugar, aj ako sakaš kaži vo koja policija beše ti da se slikaš? Kade se naođa taa stanica?
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Go zedov udostoverenieto za grazdanstvo.Vo konzulat mi rekoa deka pismoto za zajavlenie na adresa do Sofija stiga za 3 do 4 meseci???
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
2018 iscitena li e so pasosi ili ja rabotat

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
24 август 2020
Мислења
62
Поени од реакции
121
@Чекачот najposle docheka promena od zadolzitelna vo finalna, denes na 20.11.2020g.
Ajde sega da si pochekam do polozitelno.
@palekrstic ima pretpostavki ili informacii so 100% tocnost. Fala Pale, fala ekipo... se druzime dalje...
Stavete me vo spisok kaj finalnite, malce da se osekjam i jas ko dzomba :))))
 

Attachments

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Добро утро
минатата недела и мајка ми доби указ, се надевам некој може да ми даде одговор на следниве прашања. Која е процедурата сега, колку трае? Со оглед дека во моментов таа има адреса на живеење во Германија. Дали може со едно одење за Софија да се среди се? Дали може преку конзулатите во Мк и која е процедурата таму? И дали е воопшто можно преку конзулатите во Германија тоа да се среди?
Благодарам имајте убав ден
Имaте бугарска амбасада во Берлин (Mauerstraße 11, 10117 Berlin) а доколку си во друг град во Германија контактирајте ги на 030 2010922 или по емаил embassy.berlin@mfa.bg или на info@botschaft-bulgarien.de.
Најдобро е да контактирате по телефон па ке ве информираат што треба да направите доколку не креваат пратете им е-пошта.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
@Чекачот najposle docheka promena od zadolzitelna vo finalna, denes na 20.11.2020g.
Ajde sega da si pochekam do polozitelno.
@palekrstic ima pretpostavki ili informacii so 100% tocnost. Fala Pale, fala ekipo... se druzime dalje...
Stavete me vo spisok kaj finalnite, malce da se osekjam i jas ko dzomba :))))
Cestito , ajde sega e ili dza ili bu hehe , finalna 3-4 meseci najbrzo mine ama tuka se odlucuva. So sreka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom