Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
nema vrska toa eve ja zadutre praam 5 meseci na finalna
Па не е ова точно на тајмер де. Во главно до сега за околу 4 месеца беа претежно промените од финална на положително, тек сега кога стигнаа до тебе заглавија, ама ајде ете нека биде за околу 5 месеца.
 
Член од
9 јули 2020
Мислења
132
Поени од реакции
192
Па не е ова точно на тајмер де. Во главно до сега за околу 4 месеца беа претежно промените од финална на положително, тек сега кога стигнаа до тебе заглавија, ама ајде ете нека биде за околу 5 месеца.
bi trebqlo do kraj nedela se smeni
 

MaxiDj

Top-notch Сasual Dating - Verified Maidens
Член од
23 ноември 2015
Мислења
15
Поени од реакции
4
Здраво друштво, после скоро 6 години имам државјанство во рака. Јас го фатив цел ужасен период од дополнителни проверки, до промени на политички гарнитури и протести, па на крај ковид и затворени граници.
Целата постапка ја терав преку Софија, но на два пати го испуштив терминот заради ситуацијава и државјанството го земав конечно денес од Битола.

ХХ.02.2015 Поднесени документи во ДАБЧ
ХХ.11.2015 Добиен произход
08.12.2015 Закажано интервју во МП
13.09.2016 Интервју во Софија (бр. 136**/2015)
28.09.2017 Финална
16.11.2017 Дополнителна проверка
17.01.2019 Финална
20.02.2019 Положително становиште
28.01.2020 Потпишан указ бр.01/2020
09.04.2020 Прв термин за подигање од Софија
24.07.2020 Втор термин за подигање од Софија
17.11.2020 Подигнато државјанство од Битола

Сакам да изразам особена благодарност до @palekrstic што буквално ја удавив со прашања и на секое ми одговараше со особено внимание, но најбитно што ме поврза со најдобриот посредник до сега (верувајте имам доста искуство со секакви)

Исто така фала и на @Bobedimean за неговата помош и сугестија кога ми беше потребна како и сите останати што ми помогнаа до совети овде, па и во пораки.

Ви посакувам на сите да го завршите ова патешествие што поскоро, да имате повеќе среќа од мене и наредната година се надевам ќе се сретнеме некаде по светот.
Здраво на сите,

Callisto со среќа за добивањето на указот....

би сакал да те замолам тебе или некој друг ако може да сподели конкретно искуство за подигање на указот во Битола.

- знам дека е потребно 2слики пасошки формат, 2копии од МК пасошот,

но во интерес на времето ме интересира дали уплатницата мора да се добие од конзулатот или има некаде каде што може да се види урнек и уплати пред време ?

- Парите на уплатницата во УНИБАНКА се плаќаат во денари или евра ?
- Во конзулатот се плаќа провизијата во денари или евра ?
- кое време е најдобро да се биде пред конзулатот ?

Утре ќе одам во конзулатот и бидејќи не сум од Битола не сакам залудно да го изгубиме денот. Јас моето искуство ќе го споделам веднаш штом завршам работа.

Ти благодарам,

Поздрав.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
bi trebqlo do kraj nedela se smeni
Се надевам, овој месец буквално застанаа со промените од финална а претходно прилично редовно си одеа промените (се гледа по списокот колку се на положително, секој месец се отприлика исто а ноември зјае празен).
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Здраво на сите,

Callisto со среќа за добивањето на указот....

би сакал да те замолам тебе или некој друг ако може да сподели конкретно искуство за подигање на указот во Битола.

- знам дека е потребно 2слики пасошки формат, 2копии од МК пасошот,
- кое време е најдобро да се биде пред конзулатот ?

но во интерес на времето ме интересира дали уплатницата мора да се добие од конзулатот или има некаде каде што може да се види урнек и уплати пред време ?

- Парите на уплатницата во УНИБАНКА се плаќаат во денари или евра ?
- Во конзулатот се плаќа провизијата во денари или евра ?
- кое време е најдобро да се биде пред конзулатот ?

Утре ќе одам во конзулатот и бидејќи не сум од Битола не сакам залудно да го изгубиме денот. Јас моето искуство ќе го споделам веднаш штом завршам работа.

Ти благодарам,

Поздрав.
Од 09:30 почнуваат со работа, биди тоа време, може да има гужва.

3 слики, 2 копии од пасош, уплатниците уплатени во Уни (банката е во Домoт на Култура Битола)*.

Ти ги даваат сите документи во Конзулат. На човекот што работи како редар можете да му кажете како група да ви даде на сите документи за да уплатете во банка, пошо ненормално многу се чека во ред пред Уни, за да не дремите пред Конзулат.

Можеш во денари, можеш во евра. До 2500 МКД некаде ќе те фати (релативно). Сето се плаќа в Банка, ниш конзулат.

*Делот со дал си оженет/омажена и тие документи не го знам.
Автоматски споено мислење:

Zdravo Drugar @Meh edno prasanje cisto informativno dali molbata celosno ja iskuca na PC ili ja Potpolnuvashe so Penkalo Da si Znaeme
PC.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Од 09:30 почнуваат со работа, биди тоа време, може да има гужва.

3 слики, 2 копии од пасош, уплатниците уплатени во Уни (банката е во Домoт на Култура Битола)*.

Ти ги даваат сите документи во Конзулат. На човекот што работи како редар можете да му кажете како група да ви даде на сите документи за да уплатете во банка, пошо ненормално многу се чека во ред пред Уни, за да не дремите пред Конзулат.

Можеш во денари, можеш во евра. До 2500 МКД некаде ќе те фати (релативно). Сето се плаќа в Банка, ниш конзулат.

*Делот со дал си оженет/омажена и тие документи не го знам.
Автоматски споено мислење:



PC.
Delot so vencanica i izvodi e za vo Bg... Da se izraboti maticen broj itnn :) inace se ova drugovo so go kaza e tocno... Osven za guzvata ( SE zavisi od srekjata i denot kako e pogoden) jas licno ne cekav mnogu za okolu 1,5 saat do 2 zavrsiv se...
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
Здраво на сите,

Callisto со среќа за добивањето на указот....

би сакал да те замолам тебе или некој друг ако може да сподели конкретно искуство за подигање на указот во Битола.

- знам дека е потребно 2слики пасошки формат, 2копии од МК пасошот,

но во интерес на времето ме интересира дали уплатницата мора да се добие од конзулатот или има некаде каде што може да се види урнек и уплати пред време ?

- Парите на уплатницата во УНИБАНКА се плаќаат во денари или евра ?
- Во конзулатот се плаќа провизијата во денари или евра ?
- кое време е најдобро да се биде пред конзулатот ?

Утре ќе одам во конзулатот и бидејќи не сум од Битола не сакам залудно да го изгубиме денот. Јас моето искуство ќе го споделам веднаш штом завршам работа.

Ти благодарам,

Поздрав.
Ти благодарам :)
Мене ми земаа 3 слики и 2 копии од пасошот, ми дадоа едно ливче да пополнам со основни податоци и адреса во Софија, како и овие две ливченца за да ги уплатам во УниБанка.
Конзулатот врши прием од 9:30 до 13:00, јас не сум од Битола и бев околу 9 таму ама си почекав иако бев втора зошто портирот не оди по ред. Горе одма ме најдоа, ми го дадоа тој листот за пополнување и сметките за да уплатам, со картичка на лице место не може. Во банка (се изначекав надвор од гужва) платив со денари, околу 2600 испадна, но може и со евра. Кога се вратив веќе немаше никој пред конзулат и горе одма завршив работа и го земав државјанството.
За секој случај те советувам да се јавиш на мобилен кај нив да провериш дали ти е стигнато за да не одиш залудно штом не си од Битола. Бројот е 075282724. Со лесно :) 8CAFEAD6-8A3D-4D3F-B39A-0CA119AACC30.jpeg
П.С. Задолжително е да се носи македонскиот пасош на увид.
 
Последно уредено:

MaxiDj

Top-notch Сasual Dating - Verified Maidens
Член од
23 ноември 2015
Мислења
15
Поени од реакции
4
Ти благодарам :)
Мене ми земаа 3 слики и 2 копии од пасошот, ми дадоа едно ливче да пополнам со основни податоци и адреса во Софија, како и овие две ливченца за да ги уплатам во УниБанка.
Конзулатот врши прием од 9:30 до 13:00, јас не сум од Битола и бев околу 9 таму ама си почекав иако бев втора зошто портирот не оди по ред. Горе одма ме најдоа, ми го дадоа тој листот за пополнување и сметките за да уплатам, со картичка на лице место не може. Во банка (се изначекав надвор од гужва) платив со денари, околу 2600 испадна, но може и со евра. Кога се вратив веќе немаше никој пред конзулат и горе одма завршив работа и го земав државјанството.
За секој случај те советувам да се јавиш на мобилен кај нив да провериш дали ти е стигнато за да не одиш залудно штом не си од Битола. Бројот е 075282724. Со лесно :)Прегледај го приврзокот 275120
П.С. Задолжително е да се носи македонскиот пасош на увид.
Ти благодарам многу
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
A dal
Ти благодарам :)
Мене ми земаа 3 слики и 2 копии од пасошот, ми дадоа едно ливче да пополнам со основни податоци и адреса во Софија, како и овие две ливченца за да ги уплатам во УниБанка.
Конзулатот врши прием од 9:30 до 13:00, јас не сум од Битола и бев околу 9 таму ама си почекав иако бев втора зошто портирот не оди по ред. Горе одма ме најдоа, ми го дадоа тој листот за пополнување и сметките за да уплатам, со картичка на лице место не може. Во банка (се изначекав надвор од гужва) платив со денари, околу 2600 испадна, но може и со евра. Кога се вратив веќе немаше никој пред конзулат и горе одма завршив работа и го земав државјанството.
За секој случај те советувам да се јавиш на мобилен кај нив да провериш дали ти е стигнато за да не одиш залудно штом не си од Битола. Бројот е 075282724. Со лесно :)Прегледај го приврзокот 275120
П.С. Задолжително е да се носи македонскиот пасош на увид.
A dali moze da se plati vo drug grad vo UNI Bankai posle da se odi so plateni uplatnici samo da se podigne
 
Член од
29 октомври 2020
Мислења
48
Поени од реакции
105
neli baraat i za potvrda od bugarski klub umrenici i izvodi?i dali ti vaka pomina dali si na polozitelno ili vekje zede drzavljanstvo?
Treba za bugarski klub izvodi i umrenici i izjava overena kaj advokat so 2 svedoka, poradi razlicni preziminja.
Posle se treba da se preveduva i legalizira.
Kaj mene pomina, dobijav ukaz
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
136
Поени од реакции
621
Denes promeni vo finalna do prepiska br 9173/2019
@palekrstic
Дали си информирана колку преписки има во 2019?


Инаку може да ме ставите на списокот - Интервју во Софија 16.01.2020; Бр. на преписка 4xx.

Документи од прадедо кој живеел и починал во Софија + потврда од клуб за дедо ми кој бил роден во МК.

Потенцијален проблем може да претставува разликата во презимиња, дадов изјава заверена на нотар во Бугарија (без сведоци).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom