Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 ноември 2008
Мислења
17
Поени од реакции
3
Zdravo drustvo,

Deneska proveriv i porkaj toa sto lesno gi pominav site skalila so bugarska krstenica na sestra na baba mi, dobiv ova: Отказ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента на Република Б'лгарија е отказано издаването на указ за придобиване на б'лгарско гражданство, за което сме уведомени с писмо...
Dali sega ima nesto sto mozam da napravam ili toa e toa?

Isto taka me interesira dali ima nekoja opcija za vadenje na bugarsko drzavjanstvo preku soprugata koja veke ima drzavjanstvo?

Pozdrav i fala vi
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Zdravo drustvo,

Deneska proveriv i porkaj toa sto lesno gi pominav site skalila so bugarska krstenica na sestra na baba mi, dobiv ova: Отказ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента на Република Б'лгарија е отказано издаването на указ за придобиване на б'лгарско гражданство, за което сме уведомени с писмо...
Dali sega ima nesto sto mozam da napravam ili toa e toa?

Isto taka me interesira dali ima nekoja opcija za vadenje na bugarsko drzavjanstvo preku soprugata koja veke ima drzavjanstvo?

Pozdrav i fala vi
Koga bese na finalna i polozitelno spodeli informacii ... Preku na majka sestra treba prvo koleno preku tetki nemoze za toa e otkazot trebalo i potvrsa od strumica da odneses so toa ke si dobiel ukaz
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
26
Поени од реакции
114
Zdravo,
Da se pofali nekoj so dobil Ukaz izminatiov period so predok pred 1900 god + potvrda ??

Fala,
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Zdravo drustvo,

Deneska proveriv i porkaj toa sto lesno gi pominav site skalila so bugarska krstenica na sestra na baba mi, dobiv ova: Отказ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента на Република Б'лгарија е отказано издаването на указ за придобиване на б'лгарско гражданство, за което сме уведомени с писмо...
Dali sega ima nesto sto mozam da napravam ili toa e toa?

Isto taka me interesira dali ima nekoja opcija za vadenje na bugarsko drzavjanstvo preku soprugata koja veke ima drzavjanstvo?

Pozdrav i fala vi
Normalno e da te odbijat apliciras so dokument krstenica od SESTRA na baba ti pocni si procedura so nov proizhod od predok roden od 1900-1918 god. + Potvrda od BKKS
 
Член од
24 август 2020
Мислења
62
Поени од реакции
121
Luge se mrdnuvam
Uste jas ostanav so intervjun1vi april 2019g...se zakuka... nejke i nejke da mrdne
Kazete chare...
Posrednikot mi vika deka se e ok so moite dokumenti i deka izmesano e se, nema pravilo ni redosled na resavanje na predmetite...
Ama jas ziv se izedov sto ne mi mrda rabotava
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Da prasam
Pri podiganje udostoverenieto od ambasada treba i dve sliki.Dali mora da bidat novi, posto jas imam sliki od koga bev na intervju
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Dali ima nekoj obrazec od ambasada/konzulat za zajavuvanje na adresa i kako se popolnuva?
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
98
Zdravo drustvo
Dali otkoga ke se podnese molba vo konzulat se menuva statusot i ako se menuva za kolku vreme
Pozdrav
 
Член од
1 септември 2020
Мислења
25
Поени од реакции
39
I mene me interesira jas podadov molba pred 20 dena za da mi go ispratat drzabjanstvoto vo ambasada dali treba veke da se javuvam i brojce ako znae nekoj da mi kaze
 

Kajgana Shop

На врв Bottom