Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.611
Поени од реакции
3.554
Без разлика дали ќе се иде прелу Бт или Сф?
Ако сакаш да идеш преку Софија на тоа ќе кликнеш за да закажеш термин. Ако сакаш преку амбасада треба да поднесеш молба у амбасада да ти га пратат тамо указо.
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Здраво.Бев на интервју 13 мај 2019 и сеуште ми се нема сменато статусот од задолжителна во финална.Дали некој знае има некаква информација до кој месец се стигнати со прегледувањето на документи?
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
Здраво.Бев на интервју 13 мај 2019 и сеуште ми се нема сменато статусот од задолжителна во финална.Дали некој знае има некаква информација до кој месец се стигнати со прегледувањето на документи?
April
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Zdravo, nekoj ako ima informacija kolku cini potvrda od bugarski klub? Posrednikot mi bara ogromna dodatna suma, poradi promena vo zakonot za poteklo od 1900 do 1918. Poradi ova moral da dostavi dodaten dokument odnosno potvrdata. Spored nego ova cini dodatni 280 eur. Polozitelno sum od 10.03.2020, taka da dali bi mozel posle toa i sam da prodolzam bez nego?
Fala
Jas mislam deka e kasno za nosenje na dopolnitelni dokumenti. Ti si veke na polozitelno i papkata ti e kaj viceprezidentot na potpis. Kaj i da e so ova tempo najmnogu za mesec dena treba da imas potpis.
Neka me popravi nekoj ako gresam za da nemas dvoumici.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Здраво.Бев на интервју 13 мај 2019 и сеуште ми се нема сменато статусот од задолжителна во финална.Дали некој знае има некаква информација до кој месец се стигнати со прегледувањето на документи?
И јас сум средина на мај интервју. Мислев дека до сега ќе се смени статус ама ептен успорија некако.

Нас нова година ќе не фати ко што тргнало :)
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Дечки се сликав за ЛК и Пасош на 23 Септември во конзулатот во Битола, дали има некој некое инфо дали се стасани пасошите? Ми рекоа ќе ми се јават но сеуште се немат јавено.
Секој ден им звонам порано кај 10 часот, и ми велат јави се после 12-1 часот. Им звонам покасно и ми спуштат или никој не се јавува.
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Dokumentot e nosen nekade juli 2020
Ti veke si bil na polozitelno i juli mesec taka da isto e.
Dopolnitelni dokumenti se nosat vo faza na zadolzitelna proverka i rana finalna faza, posle toa e veke svrsen cin.
Ali nema vrska, toa e veke zavrseno. Ti kazaa i drugite 1800den e potvrda i plus prevodi i legalizacija na izvodi neka te kosta najmnogu 150 evra (zavisi od toa kolku izvodi ke se preveduvaat i legaliziraat).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom