Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Ja ssum ao predok 1920 ,i mene me plasi , e sega logicki ako ne e bilo ok uste na sovet ke padnev demek soveto i vice se sinhronizirani,e sea ovoa e bugarija logikata nema uloga , najbolno mines soveti cekas 1 god za potpis i jotova bum, e toa me plase
Зошто мислиш дека би те ставиле на потпис ако документите не ти са во ред ?
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
гледам дека има луѓе што земале државјанството со прадедо 1920 година роден, и што кажува ликот?
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
A zaso otkaz od vice prezidenta ako vekje si pominal 3 soveta ?imase lik bez prekrsuvanje od 3meseca vo eu , bez kriminal ...i na kraj otkaz .?
Zar mislis sekoj ke ti kaze sto belja napravil,ja znam lik koj imase kazna za brzo vozenje vo Grcija na odmor,a cekase bg pasos status finalna mu dadoa 2 nedeli da ja plati kaznata i mu rekoa moze da pomine granica ama koga ke se vrati ke ima kamati i sudski troskovi,deckovo ja plati so kamata so 1 mesec kasnenje,10 dena posle toa finalna oykaz posresnikot mu kazal deka ho odbile zaradi 150e kazna bo eu zonata...
 
Член од
26 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
28
Ako se dokumentite od 1920 god.cim ste veke na polozitelno ne trba da ste pesimisticki nastroeni,ako ne e bilo vo red so dokumentacijata,na sovet ke ve odbile,sovetot ne e uvazil molbata,taka da sega edino nekoja belja vo eu da ne ima nekoj napraveno inace sansite se pa skoro sto posto da dobiete ukaz,a doza na rezerva sekoj pat postoi ama pozitivno o na krajot ke se zavrsi se kako sto treba.
Автоматски споено мислење:

Dali znae nekoj koga se otprilika slobodni termini za da zakazam za.podiganje na ukazot vo sofija,intervju pravev vo sofija na ne planiram da baram da mi go ispratat vo ambasada,belkim i korona cirkusot ke zavrsi taka da nared ata godina zdrave pasos vo raka.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Ako se dokumentite od 1920 god.cim ste veke na polozitelno ne trba da ste pesimisticki nastroeni,ako ne e bilo vo red so dokumentacijata,na sovet ke ve odbile,sovetot ne e uvazil molbata,taka da sega edino nekoja belja vo eu da ne ima nekoj napraveno inace sansite se pa skoro sto posto da dobiete ukaz,a doza na rezerva sekoj pat postoi ama pozitivno o na krajot ke se zavrsi se kako sto treba.
Автоматски споено мислење:

Dali znae nekoj koga se otprilika slobodni termini za da zakazam za.podiganje na ukazot vo sofija,intervju pravev vo sofija na ne planiram da baram da mi go ispratat vo ambasada,belkim i korona cirkusot ke zavrsi taka da nared ata godina zdrave pasos vo raka.
Prv sloboden termin Juli 2021..... Pred 2018 site pominuvaa na sovet. Pa posle viceto kazyvase koj kje dobie potpis itn... Sega da imaat novi kriteriumi so dedo pradedo itn... Megjutoa posrednikot sto ti vrsi rabota mimira da sibja znae rabotata... Iako imas razliki vibgodinite so predokot se pravi krvna linija povrzuvas tatko dedo pradedo... Dopolnitelni dokumenti i potvrda od Bkk i miren si, ibda se soglasuvam sekogas ima malce doza rezerva... Dodeka ne se uveris, pod stres si :)
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Koj bil odbien vo polozitelno od Noemvri 2019g,jas kolku sto gledam nema nikoj odbien sve vo finalna se odbieni
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Колку во просек се чека да извадите пасош? цела процедура ?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Значи тоа на времето било за 1 год мах 2 да извадиш пасош.
Никогаш не ни имало време кога се добивало пасош во рака по 1 година од почнување на процедура.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Никогаш не ни имало време кога се добивало пасош во рака по 1 година од почнување на процедура.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
2009/2010...за 6-9 месеца, само со изјава на нотар (а и пред тоа). :)

Некој што подигнал указ од амбасада/конзулат последниве два месеца, има?
Нека ми пише пп.

Thanks.
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Koj bil odbien vo polozitelno od Noemvri 2019g,jas kolku sto gledam nema nikoj odbien sve vo finalna se odbieni
Noemvri bate nekoj nemase odbien Noemvri bese iscisten za dva dena ( posti jas bev Noemvri polozitelno) da ti kazam ni se pogodi xixixixu
Автоматски споено мислење:

Никогаш не ни имало време кога се добивало пасош во рака по 1 година од почнување на процедура.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Tocno...... 1do 1ipol godina dodeka zemes proishod.... Drugoto e history :) od intervju do potpis 2 godini.... Cirka mesec dva pomalce ili povekje zavisno od momentalna situacija...... Se drugi so kje. Vu kazat e bajka :)
Автоматски споено мислење:

@Bibo ...... Zasto go mrazis spreadsheetot? :)
Автоматски споено мислење:

Nekoj mi nedostiga ovdde ajde ve molam da se javite @ Nikola @palekrstic @Bibo Mojata ceneta @Alexija i site drugi sto gi izostaviv neka ne mi zamerat :) Are we in the House? :)
Автоматски споено мислење:

2009/2010...за 6-9 месеца, само со изјава на нотар (а и пред тоа). :)

Некој што подигнал указ од амбасада/конзулат последниве два месеца, има?
Нека ми пише пп.

Thanks.
Kontaktiraj me vo poraka ;)
Автоматски споено мислење:

2009/2010...за 6-9 месеца, само со изјава на нотар (а и пред тоа). :)

Некој што подигнал указ од амбасада/конзулат последниве два месеца, има?
Нека ми пише пп.

Thanks.
Kontaktiraj me vo poraka ;)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
16 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
98
Zdravo drustvo
Moze li nekoj da mi pomogne da mi objasni koja e najdobrata i najbrzata postapka za da stignam do pasos
Ukazot mi e potpisan vcera
Postapkata ja vodev vo sofija preku posrednik
Blagodaram
 

Kajgana Shop

На врв Bottom