Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Член од
24 јуни 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Имам закажано за подигање на државјанство на 11 Јануари 2021, откако ја пропуштив првата дата 30.06.2020 поради затворените граници. Дали некој може да ми каже како оди процедурата? Дали има посредници што сеуште возат за Бугарија? Ми остана уште да земам државјанство и да се сликам за пасош, благодарам.
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
98
Decki vaka
Intervju imav 16.08.2018
Dopolnitelna imav nekade septemvri 2019g pocetok
Polozitelno imav 05.02.2020
Dokumentite mi bea preku majka baba 1922g
100 pati go prasav posrednikot mi kaza nema problem ke pominesh
Megutoa jas so meseci brkav rabota da mozam od preku tatko dokumenti da resam i da izvadam od 1910g edvaj posto imashe mnogu greshki vo preziminja i toa se resi
Posrednikot koga mi se smeni vo polozitelno mi vika itno mora drugi dokumenti pred 1918g
Cela sreka sto prethodno blagodarenie na forumov i pak ke napomenam na Pale uvidov deka mora da se pravat dokumenti i si rekov ke gi sredam za sekoj slucaj
Podnesov sve ama me kopkashe posto posrednikov ne mi dade ni brojce nit niso i sumjav da ne ne podnel mozebi i ne podnel ne znam
I denes koga vidov ukaz ogromno olesnuvanje i srekja
 

Hoy

Член од
7 септември 2017
Мислења
449
Поени од реакции
1.359
И ја денеска со указ, процедура почната 2016 преку посредник, положително од 4ти февруари.

Со среќа на сите и фала на модераторите за секое одговорено прашање.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Update!

Низ сите дискусии за земање на државјанството преку Софија или Скопје/Битола, уште некаде средината на октомври месец испратив до Правда барање за да ми се испрати државјанството до Битола (требаше преку Софија, но нели, целата ситуација е крш).

Значи, барање што го средив јас, на бугарски јазик, пратено преку обична пошта. Благодарам до @Alexija

Е па, го добиле и ми го праќаат во Битола. :)

Screenshot_20201113_133242.jpg
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Па маму ти ееееее, конечно!!!

Прегледај го приврзокот 274348

Почната процедура во октомври 2016-та (и голема благодарност до личноста што ме натера...али раскинавме, јбг! :) )


04.11.2016 - подавање документи во ДАБЧ, во Софија (цела процедура е водена преку Софија, btw). Произход на база на прв братучед, и дополнително БККС потврда до дедо роден 1936-та (тука мислев дека потврдава е помалку вредна).
15.06.2017 - закажав интервју во МП (произходот го чекав 7 месеца).
15.08.2018 - интервју во МП. Март месец 2016-та после советите што ги најдов тука, на овој форум (не мора да напоменувам дека сум БЕСКРАЈНО благодарен на сите добри души тука), знаејќи ги проблемите ДАБЧ/МП, одејќи да си вадам дупликат произход, Лазар од БККС ми укажа на тоа да побарам предок роден 1900-1918-та. Среќа, имав!
Тука, имав и неколку разлики во презимиња кои што ги решив на нотар/со адвокат и двајца сведоци, дека станува за исти личности. Со сите изводи на раѓање и умреници (линија јас-мајка ми-дедо ми-прабаба ми 1902-ра родена) отидов во БККС и Лазар ми извади веднаш потврда што ја пополнуваше линијата. За секој случај, ги зедов и сите документи преку мојот братучед.
Hа денот на интервјуто ги дадов сите можни документи што ги имам (произходи/изводи/умреници/потврди од БККС). Девојката што ме интервјуираше (МНОГУ слатка!), буквално за линијата до прабаба ми се заинтересира и ги нагласи тие документи во папирологијата, додека сите други ги некако тргна на страна.
23.08.2018 - задолжителна
28.08.2019 - финална...
04.02.2020 - положително
13.02.2020 - да, петок 13-ти (!!!); Указ!!!


После 4 години добив бугарско државјанство. Процедурата до the actual пасош is next. :)


Благодарам до сите што даваа совети и со кои што цело време бев во комуникација тука. До сите што зеле до сега, честитки, до сите што чекаат - среќно! Читајте наназад низ сите постови и во старата тема и направете свој timeline и извлекувајте заклучоци. Имате милион совети.


До земање на пасошот сум тука за поддршка, после дефинитивно би сакал да го почнам мојот нов живот таму некаде. :)
Cestitki druze.... Se najdobro i so zdravje... :) kakov e filingot :) ete bidna i kaj tebe
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Kajgana Shop

На врв Bottom