Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
1 февруари 2020
Мислења
42
Поени од реакции
57
Potvrda od sto ? a izvodite od koja godina ti bea ?
Автоматски споено мислење:

ПОМОШ !
Во финална постапка сум, ме има на списокот одев со документи преку прадедо.
Роден : 1896 - Починат: 1930
На интервјуто ништо посредникот до интервјуто ни имаше земено над 300 евра, за потврдата и т н.
После ајде пак на интервјуто уште 300 евра.
Па после пак за дополнителни документи уште 120 евра. Да ги однесе изводите и да ги преведе повторно кај што правевме интервју.
И сега пак ни бара уште 120 евра за дополнителни изводи од страна на мајка зш таму прадедо ми е 1914 год роден и да вади некоја потврда од струмица.
Прашањето ми е дали ако еднаш имам однесено документи морам пак да носам сега од страна на мајка ми нова потврда (кај неа презимињата се хаос) и плус не можам веќе од Јули месец чекам извод за прадедо ми односно посмртница никаде не можат да ја најдат. Дали да се откажам или има надеж ?
Ви благодарам !
Kako li samo naleta na takov bandit-posrednik? Pa toj kožata ti ja skinal, a i naknadno će te pljačka (ukaz, adresa, EGN, pasoš, lična karta ...). Jas do dobivanjeto na ukazot vkupno dadov 250E za uslugata na posrednikot, i vkupno okolu 100 E za prevodi na dokumenti. Toa beše celiot trošok.Sega go zemav ukazot, i do pasoš imam trošoci ušte 2OO evra.
Ti do pasoš će premašiš 1000 E.
Ubavo te striži toj peder-posrednik. Realni trošoci za cela procedura od početok do pasoš i licna karta, preku posrednik se okolu 500 evra. Zemi pasoš i posle pod hitno da go najdeš majmunot i edno dobro tepanje da mu udriš, promeni mu go ličniot opis da ne go prepoznaat poveće, da se spasat narednite žrtvi.
 
Член од
19 февруари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
7
Kako li samo naleta na takov bandit-posrednik? Pa toj kožata ti ja skinal, a i naknadno će te pljačka (ukaz, adresa, EGN, pasoš, lična karta ...). Jas do dobivanjeto na ukazot vkupno dadov 250E za uslugata na posrednikot, i vkupno okolu 100 E za prevodi na dokumenti. Toa beše celiot trošok.Sega go zemav ukazot, i do pasoš imam trošoci ušte 2OO evra.
Ti do pasoš će premašiš 1000 E.
Ubavo te striži toj peder-posrednik. Realni trošoci za cela procedura od početok do pasoš i licna karta, preku posrednik se okolu 500 evra. Zemi pasoš i posle pod hitno da go najdeš majmunot i edno dobro tepanje da mu udriš, promeni mu go ličniot opis da ne go prepoznaat poveće, da se spasat narednite žrtvi.
Vi blagodaram na site no kazete dali ke pominam vaka ili moram pak novi dokumenti od strana na majka mi? Zs gi vidovte godinite? Nz sto e pametno da pravam? Ili da cekam ako bide neka bide ako ne toa e toa...
 
Член од
3 јануари 2018
Мислења
59
Поени од реакции
45
Potvrda od sto ? a izvodite od koja godina ti bea ?
Автоматски споено мислење:

ПОМОШ !
Во финална постапка сум, ме има на списокот одев со документи преку прадедо.
Роден : 1896 - Починат: 1930
На интервјуто ништо посредникот до интервјуто ни имаше земено над 300 евра, за потврдата и т н.
После ајде пак на интервјуто уште 300 евра.
Па после пак за дополнителни документи уште 120 евра. Да ги однесе изводите и да ги преведе повторно кај што правевме интервју.
И сега пак ни бара уште 120 евра за дополнителни изводи од страна на мајка зш таму прадедо ми е 1914 год роден и да вади некоја потврда од струмица.
Прашањето ми е дали ако еднаш имам однесено документи морам пак да носам сега од страна на мајка ми нова потврда (кај неа презимињата се хаос) и плус не можам веќе од Јули месец чекам извод за прадедо ми односно посмртница никаде не можат да ја најдат. Дали да се откажам или има надеж ?
Ви благодарам !
Ova e klasicen primer kako posrednicive gi "RESETAT" lugeto , e zatoa sto sekoj koj potencira vidi si so posrednikot jas vikam stana poluposrednicki forum , sekoja cest na isklucocite koj so gi delat informaciite i se 100% iskreni .
Na 211 strana postirav za info , dobiv odgovor samo od eden na tolku dobieni drzavjanstva., vo kontekst so gore navedenovo No Coment
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2020
Мислења
42
Поени од реакции
57
Zatoa sto ima posrednici dibeci I mojot tokmak so skinati konduri ne mi kaza, mu dadov pola pari za 2 pasosi pa kupi zdravi konduri, posledni da mu se....
Eve sega molam drugi posrednici vo vreme pandemija I grickam nokti dali ke dobijam otkaz radi taa voshka.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Kako li samo možeš posrednikot da go narečeš VOŠKA ? Pa toa e mnogu golema uvreda za voškata. Pa taa e samo dosadna, a posrednicite ( so izuzetok na mal broj - okolu 10% ) se lopovi, derikoži, pljačaši, manipulatori i profiteri na našata maka. Ne biraat način i sredstva kako da drpnat što poveće pari. Beskurpulozno grabat, lažat, manipuliraat so nas.
Ti na tvojot čevli si mu kupil- bravo. Si imal razlog- skinati mu bile. Moj eden drugar (naeba so eden posrednik) isto mu pokloni čevli na posrednikot, ama ne kako ti. Toj go najde posle toa, mu udri takvo tepanje, takov ćotek, a najmnogu kloci mu pokloni ( kloci so čevli ). Takov poklon dobi kretenot-prevarant. E sega nekoa sledna žrtva na toj posrednik će mu pokloni pantaloni, pošto drugarot mu gi skina od klocanje.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Vi blagodaram na site no kazete dali ke pominam vaka ili moram pak novi dokumenti od strana na majka mi? Zs gi vidovte godinite? Nz sto e pametno da pravam? Ili da cekam ako bide neka bide ako ne toa e toa...
Nie ne mozime da ti kazeme sto da pravis zatoa sto ne znaeme koi dokumenti gi imas odneseno i dali imas potvrda odneseno vo ministerstvoto za pravosudie ili samo vo DABC imas odneseno, toj posrednikot treba da znae no sumljam deka znae,samo gleda da te repa.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Ova e klasicen primer kako posrednicive gi "RESETAT" lugeto , e zatoa sto sekoj koj potencira vidi si so posrednikot jas vikam stana poluposrednicki forum , sekoja cest na isklucocite koj so gi delat informaciite i se 100% iskreni .
Na 211 strana postirav za info , dobiv odgovor samo od eden na tolku dobieni drzavjanstva., vo kontekst so gore navedenovo No Coment
TREBA JAVNO DA GO KAZE ZA DA ZNAAT LJUGETO DA NE SE GORAT SO TOJ PREVARANT POVEKJE
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Vi blagodaram na site no kazete dali ke pominam vaka ili moram pak novi dokumenti od strana na majka mi? Zs gi vidovte godinite? Nz sto e pametno da pravam? Ili da cekam ako bide neka bide ako ne toa e toa...
A sto e problem predok od 1986, koj ti rece deka taa godina ne e vo red za bugarsko poteklo?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Nie ne mozime da ti kazeme sto da pravis zatoa sto ne znaeme koi dokumenti gi imas odneseno i dali imas potvrda odneseno vo ministerstvoto za pravosudie ili samo vo DABC imas odneseno, toj posrednikot treba da znae no sumljam deka znae,samo gleda da te repa.
Ako posrednikot te tera da vagas nova potvrda bidejki predokot ti e roden 1896 g togas eve ti kazuvam nemoj da vagas nova nema potreba,za toa mozea da te odbiet od DABC no ete ti dale proishod a ministerstvoto za pravosudie ne odbiva za toa,znaci recimu na posrednikot da odi vo majcinata.
 
Член од
19 февруари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
7
A sto e problem predok od 1986, koj ti rece deka taa godina ne e vo red za bugarsko poteklo?
Posrednikot
Автоматски споено мислење:

Ako posrednikot te tera da vagas nova potvrda bidejki predokot ti e roden 1896 g togas eve ti kazuvam nemoj da vagas nova nema potreba,za toa mozea da te odbiet od DABC no ete ti dale proishod a ministerstvoto za pravosudie ne odbiva za toa,znaci recimu na posrednikot da odi vo majcinata.
Fala
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Jas kolku sto znam 1986 e vo red godina na ragjanje za dokazuvanje poteklo, ima nekoj drug poinakva informacija na forumov?
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Jas kolku sto znam 1986 e vo red godina na ragjanje za dokazuvanje poteklo, ima nekoj drug poinakva informacija na forumov?
Koleska ja odbija sega pred dva-tri meseci, ne i go izdadoa proishodot. Navodno zaradi pradedoto roden 189?(neznam tocno). Sto e naj tragicno posrednikot ne i kreva telefon da i dade objasnuvanje zasto e odbiena a mu ima plateno 300 evra tuku drug posrednik i kazal deka e poradi godinata. Trebalo pomegju 1900-1918 i sega taa povtorno pocnuva preku ovoj drugiov posrednik so dokumenti od majka

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Orel100 dali vi se sigurni informaciite deka godinata e pricina za odbivanje, jas znam slucaj so 1898 sto od DABC dobi uverenie, jas kolku sto znam ne treba da bide posle 1918?
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Treba da bide 1900-1918 roden predokot na potvrdata od bg zdruzenie,no samo DABC pravi problem od toa.
Toa e zvanicna informacija od DABC? Znacajna mi e taa informacija dali e zvanicen toj kriterium
Автоматски споено мислење:

Ve molam za edna usluga - potreben mi e urnek za molba za dostavuvanje na dopolnitelni dokumenti

Pred 10 meseci dostaviv dopolnitelni dokumenti preku posrednikot, no bidejki pred desetina dena razbrav za forumov, gi iscitav site postovi i zakluciv deka moze da mi bide problem nesoglasuvanjata vo izvodite vo iminjata. Denes izvadiv uverenija od maticno i sakam da gi prevedam, legaliziram i da gi ispratam po DHL za da ne zadocnam bkdejki ocekuvam do kraj na mesecov da vlezam vo finalna (intervju april 2019) Zatoa ve molam koj ima proveren urnek na molba za toa da mi dade. Ako nema urnek za vakov slucaj, ve molam za urnek za dopolnitelni dokumenti. Vi blagodaram odnapred
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom