Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
Zdravo drugari

mi treba informacija za eden covek posrednik koj mojt da e ili od Prilep ili e od Bitola. brat mi go zapoznal i dodeka se svrtel covekov si zaminal i nemu zel ni telefonski broj i ni ime mu zapomnal. Najmnogu rabotel preku konsulatot vo Bitola, sredno visok imal okolu 30-35 godini, svetol covek, prokelav i malku bucmast, taka pozitiven i temperamenten kako so mi go opiuvase brat mi bil covekov. Ako nekoj go znajt od srce zamoluvam da mi dajte ime i kontakt telefon od covekov sto go opisav. se nadevam nekoj ce se setit koj e
pozdrav
Mozhe da e Gjoko ako e od Prilep po opisov
 
Член од
3 јануари 2018
Мислења
59
Поени од реакции
45
Na tolku zemeni Drzavjanstva poslednive dva tri meseci daj spodelete pismoto sho stasuva vo Srdec za kolku vi ima stasano jas eve cekam 2 meseci i uste nisto .
Spodeluvajte da znaeme otprilika i toa kolku se ceka .
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Ke ti se promeni vo

Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба XXXXX-XXXXX. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
Ne e taka...ovoj status e ako celo vreme ja teral procedura vo KONZULAT ....ako ja teral vo Sofija procedurata kje si go prasa posrednikot ....nanazad imase clenovi so vakvi iskustvo na forumov ....prolistajte
Автоматски споено мислење:

Na tolku zemeni Drzavjanstva poslednive dve tri meseci daj spodelete pismoto sho stasuva vo Srdec za kolku vi ima stasano jas eve cekam 2 meseci i uste nisto .
Spodeluvajte da znaeme otprilika i toa kolku se ceka .
Maximum 2 meseci ....zavisi od situacija diplomatska posts itn
 
Член од
9 јануари 2018
Мислења
14
Поени од реакции
26
Добар ден, брат ми вчера го доби овој извештај,се јавив на посредникот и вика по која врска си јас реков по сестра.Точно ли е дека веќе одбивале по брат и сестра и може ли сега да се поднесат некои документи плус што треба.Тој рече од февруари одбивале преку брат и сестра???
Ne e tocno kolku sto znam jas, posto imam prijateli preku sestra od Ovaa godina se na polozitelno. Dodeka e na finalna, ke odis preku posrednikot da gi dades istite dokumenti sto gi dade na pocetok (pasos od sestrata preku Koj ide, izvod prevod na bugarski) posto procedurata od edno mesto ja prefrlaat vo drugo pa da gi imaat dokumentite.
 
Член од
24 декември 2017
Мислења
81
Поени од реакции
117
Добар ден, брат ми вчера го доби овој извештај,се јавив на посредникот и вика по која врска си јас реков по сестра.Точно ли е дека веќе одбивале по брат и сестра и може ли сега да се поднесат некои документи плус што треба.Тој рече од февруари одбивале преку брат и сестра???
И јас имам слушнато такви шпекулации дека не давале преку брат,сестра ама мислам дека нема врска ми нема логика тоа е само колку да се вагаат потврди од здруженија , пред некој месец имаше земено пасош член на форумов само со док од брат .Ако има некој инфо дека сигурно одбиваат нека пише и јас чекам со док од брат. позз :)
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
И јас имам слушнато такви шпекулации дека не давале преку брат,сестра ама мислам дека нема врска ми нема логика тоа е само колку да се вагаат потврди од здруженија , пред некој месец имаше земено пасош член на форумов само со док од брат .Ако има некој инфо дека сигурно одбиваат нека пише и јас чекам со док од брат. позз :)
Poveketo dobivaat preku brat,sestra no imase i odbieni,po zakon ako gledaat ne vi sleduva isto kako sto ne sleduva preku tetki,vujkovci,strikovci,bratucedi,zatoa tie sto mozat najdobro e da odnesat potvrda od zdruzenie zatoa sto cesto se premisluvaat,denes ako vi davaat drzavjanstva utre moze ke se premislat i ke odat strogo po zakon i ke ve odbivaat.
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
И јас имам слушнато такви шпекулации дека не давале преку брат,сестра ама мислам дека нема врска ми нема логика тоа е само колку да се вагаат потврди од здруженија , пред некој месец имаше земено пасош член на форумов само со док од брат .Ако има некој инфо дека сигурно одбиваат нека пише и јас чекам со док од брат. позз :)
Ja zedov preku sestra pred 2.5 meseci bez dopolnitelni....
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
6
Поени од реакции
20
Сега ме прашува дали има други документи од прадедо и дедо доставено а самиот рече во јануари дека не треба штом е од сестра и брат и дека почнале од февруари да одбиваат.Дали би можело тие документи нахнадно да се достават?
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Poveketo dobivaat preku brat,sestra no imase i odbieni,po zakon ako gledaat ne vi sleduva isto kako sto ne sleduva preku tetki,vujkovci,strikovci,bratucedi,zatoa tie sto mozat najdobro e da odnesat potvrda od zdruzenie zatoa sto cesto se premisluvaat,denes ako vi davaat drzavjanstva utre moze ke se premislat i ke odat strogo po zakon i ke ve odbivaat.
Imav slusnato I jas deka od brat sestra odbivaat I go prasav posrednikot I mi rece deka ako veke si na potpis nema Sansa da te odbiat I Eve skoro 2meseci pomina otkako me potpisaa sekogas bev pozitivna I zatoa uspeav budete pozitvni so srekja na site ubava vecer
 

Kajgana Shop

На врв Bottom