Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Едно прашање малце надвор од темава, ама реално тука имам најдобри шанси да најдам луѓе што знаат:
Вие кои веќе имате бугарски документ (пасош, лична карта), кога правите PCR тест за влез во Бугарија, дали во тестот треба да го пишува матичниот број од бугарскиот документ? Мене ме зезнаа и ми побараа лична карта без да ми кажат зошто ми ја бараат, и сега на тестот ми го пишува македонскиот матичен број, а во Бугарија влегувам со бугарски пасош.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Едно прашање малце надвор од темава, ама реално тука имам најдобри шанси да најдам луѓе што знаат:
Вие кои веќе имате бугарски документ (пасош, лична карта), кога правите PCR тест за влез во Бугарија, дали во тестот треба да го пишува матичниот број од бугарскиот документ? Мене ме зезнаа и ми побараа лична карта без да ми кажат зошто ми ја бараат, и сега на тестот ми го пишува македонскиот матичен број, а во Бугарија влегувам со бугарски пасош.
Emi ovaj pat vlezi so makedonski pasos i problemot ti e resen.
 
Член од
9 јануари 2018
Мислења
14
Поени од реакции
26
Dobar den,

Statusot mi e na polozitelno od 12ti Februari 2020 (moze da me vnesete vo spisok), kaj I da e za nekoj mesec treba da izleze ukazot.
Citam na forum-ov a I prasav eden clen od tuka deka moze da se smeni adresa da ti stigne ukazot vo Ambasada Skopje/ Konzulat Bitola, so nosenje na molba vo BG MP. Prasanjeto mi e dali moze nekoj da mi dade nekoj kontakt of posredink sto moze da go opolnomostam da ja zavrsi ovaa rabota t.e da ja odnese molbata. Ako ima nekoj ova sto go pravel preku polnomosnik I zavrsil rabota ve molam da mi dadete kontakt.

Fala odnapred,
pozz
 
Член од
21 јануари 2020
Мислења
18
Поени од реакции
45
Uspesno podignato drzavjanstvo...znaci potpis nan11-09 4 nedeli cekav za da go pratat od Sofija ...kulturno ,mirno I stalozeno ....so Srekja na site ponatamu ....inace ukazot mi bil potpisan na 24-08-2020. A objaven na 11-09-2020 ...Sepak mesec pokasno gi objavuvaat ukazite ....pozz cisto onaka pisav ako interesira nekogo ...I da vidite deka sum tuka :) poZ isekoe dobro na site I cestitki na site onie koi dobija ukazi izminatiov period....
Druze pri podiganje na drzavjanstvo ti baraa Li nekoi dokumenti
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
8
Поени од реакции
15
Zdravo na site,

Sakam da prasam dali nekoj znae kolku od prilika se ceka za promena na status od zadolzitelno saglasuvane vo sleden status. Na intervju bev 18.04.2019 i dokumentite za dokaz na poteklo dostaveni vo Maj 2020 vo ministerstvoto za pravosudie. Dali ima nekoj nacin za proverka dali e se kako sto treba kaj niv.
Fala odnapred na site
 

Kajgana Shop

На врв Bottom