Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
11 август 2020
Мислења
15
Поени од реакции
45
здраво на сите!
дали некој знае дали е можно да се работи во Европа само со постојанa бугарскa лична карта? ако картичката е добиена со потекло.
Ви благодарам
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
48
Deneska 08.10.2020 tocno 1 godina kako sum na dobolnitelna i seuste nema nikakvi promeni. Dopolnitelni izvodi originali i potvrda od strumica dostaveni vo prvite 2 nedeli. Intervju 2 maj 2018. Broj na molba 23042/2016.ako ima nekoj bilo kakva informacija ili slicno iskustvo neka pise. Fala.
Prijatele nema nikakva promena i kaj mene, a tuk sme so datite. Jas ne ocekuvam nikakva promena do krajot na godinava, iako eden period pomisliv deka ke se ubrza rabotava.

Planirav na 2 da sleguvam dolu pa i da skoknam do Sofija da vidam ako moze da dobijam nekakva informacija ama so situacijava se propadna.

Ako imas nekakva informacija ili promena vo naredniov period spodeli.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.633
Поени од реакции
3.648
здраво на сите!
дали некој знае дали е можно да се работи во Европа само со постојанa бугарскa лична карта? ако картичката е добиена со потекло.
Ви благодарам
Не, само у Бугарија важе таа
 
Член од
24 август 2020
Мислења
62
Поени од реакции
121
Ве молам кој е од Скопје ако може да ми каже каде се наоѓа управата за водење матични книги. Ми треба извод од дедо ми кој е починат во Скопје, а не ги праќаат во други градови. Благодарам
Вчера вадев извод за мајка ми, таму е... од плоштад, кога одиш накај чаршија, штом ќе го поминеш камени мост, веднаш вртиш десно, позади хотел стоун бриџ. (кај комерцијална банка)
АМА можеш од дома, барањето да го поднесеш ЕЛЕКТРОНСКИ, за да не чекаш 3 работни дена, да ти го изготват и пак да се враќаш во Скопје да го подигнеш.
И друга работа, НАЈБИТНА... таму кај што ги водат матичните книги во твојот град, треба да пуштат маил (со барање) до централа во Скопје, и ќе вратат на маилот за 1саат најкасно, односно тоа е одобрување, ДОЗВОЛА да го испринтаат... имаш ПРАВО да го побараш они да ти го средат таму... за принтање на 1 лист хартија се работи, не се троши и не губи време.
Поздрав
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
1
Поени од реакции
2
здраво на сите!
дали некој знае дали е можно да се работи во Европа само со постојанa бугарскa лична карта? ако картичката е добиена со потекло.
Ви благодарам
Можеш и кола да купиш и на твое име да ја регистрираш и можеш да работиш во Германија за другите земји незнам, можеш стан да изнајмиш со личната карта. Полесно се добива од пасошот личната карта за постојан престој работиме 3 души пријавени веќе втора година...во процедура ни се пасошите што не сме ги провериле до каде се оти немаме време се работи тука не се седи :D е има една мана ко ќе добиеш т.е ко ќе излезе пасошот мора да покажеш поништено македонско државјанство али и тоа е добро за спас од вукојебината...тешко му паѓа на некој патриот ова и се враќа и работи пак за 250 евра...досега не е откриен ваков талент поздрав Маријан Цветинов да му се слави името тој ги прави личните карти најбрзо за помалку од 3 месеци со се сликање фати поздрав и не се мислете многу работа има само да сте вредни и редовни
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Можеш и кола да купиш и на твое име да ја регистрираш и можеш да работиш во Германија за другите земји незнам, можеш стан да изнајмиш со личната карта. Полесно се добива од пасошот личната карта за постојан престој работиме 3 души пријавени веќе втора година...во процедура ни се пасошите што не сме ги провериле до каде се оти немаме време се работи тука не се седи :D е има една мана ко ќе добиеш т.е ко ќе излезе пасошот мора да покажеш поништено македонско државјанство али и тоа е добро за спас од вукојебината...тешко му паѓа на некој патриот ова и се враќа и работи пак за 250 евра...досега не е откриен ваков талент поздрав Маријан Цветинов да му се слави името тој ги прави личните карти најбрзо за помалку од 3 месеци со се сликање фати поздрав и не се мислете многу работа има само да сте вредни и редовни
Germanija legalno li mozes da rabotis bez viza samo so bugarska licna karta? Ako E taka da ne cekame passos?
 
Член од
13 август 2020
Мислења
20
Поени од реакции
44
Вчера вадев извод за мајка ми, таму е... од плоштад, кога одиш накај чаршија, штом ќе го поминеш камени мост, веднаш вртиш десно, позади хотел стоун бриџ. (кај комерцијална банка)
АМА можеш од дома, барањето да го поднесеш ЕЛЕКТРОНСКИ, за да не чекаш 3 работни дена, да ти го изготват и пак да се враќаш во Скопје да го подигнеш.
И друга работа, НАЈБИТНА... таму кај што ги водат матичните книги во твојот град, треба да пуштат маил (со барање) до централа во Скопје, и ќе вратат на маилот за 1саат најкасно, односно тоа е одобрување, ДОЗВОЛА да го испринтаат... имаш ПРАВО да го побараш они да ти го средат таму... за принтање на 1 лист хартија се работи, не се троши и не губи време.
Поздрав
Pa jas veke 10ina dena cekam ovde i ne go prakaat. Zatoa planirav da odam vo Skopje. Ne znam zosto bas za eden list hartija tolku ofolgovlekuvaat.
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
30
Поени од реакции
31
od 08.10.2020 smeneto od finalna vo "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија "
Ve molam koj ja pravi listata da me pre zapise vo delot za ovoj cekor :)
da se nadevame uste malku pa da dobieme drzavjanstva :))
Ima li nekoj sto se vodi vo listata da kazal koga go dobil ukazot ... kolku kontrolno da imam koga bi bilo odprilika ... :D
Fala mnogu Pozdrav
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
od 08.10.2020 smeneto od finalna vo "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија "
Ve molam koj ja pravi listata da me pre zapise vo delot za ovoj cekor :)
da se nadevame uste malku pa da dobieme drzavjanstva :))
Ima li nekoj sto se vodi vo listata da kazal koga go dobil ukazot ... kolku kontrolno da imam koga bi bilo odprilika ... :D
Fala mnogu Pozdrav
Nekade od 9 do 12 meseci
 

Kajgana Shop

На врв Bottom