Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Здраво,
Кај мене и кај жена ми стоеше статус:
19.02.2019 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Посредникот рече за секој случај да однесеме пак изводи и потврда од клуб, уште во Јануари. Во меѓувреме почна ова со коронава и не сме имале прилика, па денес проверив дека:

Сега статусите се сменети во:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Дали сеуште треба да се носат потворно тие документи или штом се сменил статусот во Финална, се е ок?
Што ако не се во ред? Има Дополнителна или одма е Отказ?

Фала!
доколку веднаш ги однесеш повторно документите откако ти се промени во финална е ок немој да чекаш, доколку твоето досие е веќе разгледано додека си на финална и да ги однесеш документите можно е да биде касно. Со среќа
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
бидете позитивни, ќе биде...
 
Член од
26 октомври 2019
Мислења
121
Поени од реакции
214
Ne otepaja mi se placi vekje
Pa posle ke se javi nekoj otkaz od Jotova, of mori majko KAj se rodivme
Без 4 месеци ке направам 4 години како сум почнал Процедурата! Мора да го менам името од Procedura 5 во Procedura 6 бидејки ако биде срека уксз и пасош во рака ке биде за 6 години!
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
40
Поени од реакции
34
Здраво,
Кај мене и кај жена ми стоеше статус:
19.02.2019 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Посредникот рече за секој случај да однесеме пак изводи и потврда од клуб, уште во Јануари. Во меѓувреме почна ова со коронава и не сме имале прилика, па денес проверив дека:

Сега статусите се сменети во:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Дали сеуште треба да се носат потворно тие документи или штом се сменил статусот во Финална, се е ок?
Што ако не се во ред? Има Дополнителна или одма е Отказ?

Фала!
Da treba da se odnesat ne rizikuvaj sto pobrzo vadi gi i prakajgi pozz
Автоматски споено мислење:

Здраво,
Кај мене и кај жена ми стоеше статус:
19.02.2019 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Посредникот рече за секој случај да однесеме пак изводи и потврда од клуб, уште во Јануари. Во меѓувреме почна ова со коронава и не сме имале прилика, па денес проверив дека:

Сега статусите се сменети во:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Дали сеуште треба да се носат потворно тие документи или штом се сменил статусот во Финална, се е ок?
Што ако не се во ред? Има Дополнителна или одма е Отказ?

Фала!
Da treba moj drugar go odbija on ne odnese dokolku jas gi odnesov nego go odbija a jas sum cekor napred na potpis pozz
 
Последно уредено:

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
ВАЖНИ ИНФОРМАЦИИ:

I.Еве го мојот мост од претходно врска дополнителните документи:

НАПОМЕНА !!!!
НЕКА НЕ ВЕ БУНАТ ИНФОРМАЦИИТЕ ЗА ДОСТАВА НА ДОПОЛНИТЕЛНИ ДОКУМЕНТИ!!!

ТИЕ ШТО СЕ ПРКУ РОДИТЕЛ НЕ ТРЕБА ДА НОСАТ ПОТВРДИ !!!!!
ТИЕ НЕ ВАДЕЛЕ ПРОИСХОД И НЕ ТРЕБА ДА ДОКАЖУВААТ ПОТЕКЛО!!!!!

СИТЕ ОНИЕ КОИ ПОДНЕСУВААТ ПРЕКУ ПРЕДОК СО ПОТВРДА,БРАТ/СЕСТРА,ИЛИ СО СТАР ДОКУМЕНТ ТРЕБА ДА ДОСТАВАТ ДОПОЛНИТЕЛНИ ДОКУМЕНТИ.ДОКОЛКУ НЕМААТ ОДНЕСЕНО ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА !!!

1.ПРИ САМОТО ИНТРЕВЈУ(ЗА ПОНОВИТЕ КОГА ВО ИСТ ДЕН СЕ ДОСТАВУВААТ ДОКУМЕНТИ И СЕ СПРОВЕДУВА ИНТЕРВЈУТО),ИЛИ
2.ПРИ ПОДДАВАЊЕ НА ДОКУМЕНТИ И ЗАКАЖУВАЊЕ НА ИНТЕРВЈУ,ПА И НА ДЕНЕОТ НА ИНТЕРВЈУ

ЗНАЧИ НЕ СЕ БУНИТЕ СО ДАБЧ ,И СЕТЕТЕ СЕ ДАЛИ ПО ДВАПАТИ ВАДЕВТЕ ИЗВОДИ /УМРЕНИЦИ И ПОТВРДА!!!!
ДАБЧ Е ЕДНО,ПРАВОСУДИЕ Е ДРУГО!!!!

ВАЖНО до сите членови!!!!!
Сите оние кои се на задолжителна проверка а ги немаат однесено при интервју сите изводи /умреници во Министерството за Правосудие преведени и заверени, и плус оригинал потврда од БККС, задолжително да ги однесат. Проверете си, консултирајте се со посредниците, преслушајте се дали два пати вадевте изводи или умреници или потврда, нека не ве убедува никој дека нетребало, дека ако требало да доставите дека ќе ви побарале. Изгледа дека повеќе нема да има статус дополнителна проверка туку веднаш одбивање од совет!!! Така е договорено и со посредниците, деновиве имало средба во Правосудие и кажано е дека нема во иднина, за новите апликанти, ни да се дозволува да се носат дополнителни документи, туку при самото аплицирање документите да се прегледуваат и да се според происходот!!!
Затоа дур е време носете, оние шро немаат однесено, за да нема вакви несакани последици, време изгубено за глупост, од незнаење, неинформираност и сл.
Сигурни ли се информацииве?? Јас сум преку брат и посредникот ми рече дека нема потреба од дополнителни документи.
 
Член од
19 август 2020
Мислења
55
Поени од реакции
187
Веројатно вицепрезидентката е на одмор штом 3 недели нема потпишано нови укази. Исто и лани имаше таков период 3 4 недели кога немаше никаков указ. Кај и да е ќе почне со потписите пак.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Веројатно вицепрезидентката е на одмор штом 3 недели нема потпишано нови укази. Исто и лани имаше таков период 3 4 недели кога немаше никаков указ. Кај и да е ќе почне со потписите пак.
Taa ne gi potpisuva sama tie ukazi, toa e ogromen broj na dokumenti sho nema sansi samo taa da potpisuva. Si ima komisija i poveke lugje potpisuvaat, ama ne im se raboti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom