Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
20 септември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
35
Da pojasnis tocno od kogo slusna,sto tocno ti rece,i zosto da ne izdavaat,toa eopstina i toa im e rabota.
Познаници кои имаат пасош и лична карта на Леге 6, се обратиле до некој човек од Софија да им избрка за возачки да извадат и тој им рекол затворена е веќе таа адреса не издаваат на неа документи. Се надевам дека не е така, дека е некое недоразбирање, зошто два месеци го чекам писмото.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Познаници кои имаат пасош и лична карта се обратиле до некој човек од Софија да им избрка за возачки да извадат и тој им рекол затворена е веќе таа адреса не издаваат на неа документи. Се надевам дека не е така, дека е некое недоразбирање, зошто два месеци го чекам писмото.
Nemaat dobro razbrano,opstinata si raboti no za vozacki dozvoli sega ima drugi pravila,bidi bez gajle ke dobies EGN.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Nemaat dobro razbrano,opstinata si raboti no za vozacki dozvoli sega ima drugi pravila,bidi bez gajle ke dobies EGN.
Во однос на другите правила за возачка дозвола, ќе може да појасниш или упатиш на линк (или тука на форумот ако веќе е објаснето да знам кај да барам информација) за да добијам слика како оди таа процедура.

Благодарам.

Или кој и да знае.

Македонска возачка во бугарска. Преку Софија. Се спомена некаде и 6 месеца престој во БГ, но толку сум сконцентриран на самиот Указ, што другите информации површно ги читам.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Во однос на другите правила за возачка дозвола, ќе може да појасниш или упатиш на линк (или тука на форумот ако веќе е објаснето да знам кај да барам информација) за да добијам слика како оди таа процедура.

Благодарам.

Или кој и да знае.

Македонска возачка во бугарска. Преку Софија. Се спомена некаде и 6 месеца престој во БГ, но толку сум сконцентриран на самиот Указ, што другите информации површно ги читам.
Nemam link,istoto go znam sto i ti deka barale da zivees Bugarija odreden period za da promenis vozacka.
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Zdravo
Edno prasanje do site sto znaat
Ednas bev odbien za proizhod Sega po vtor pat ke odam vo Sofija da podnesam.
Posrednikot mi rece deka me odbile za razlika vo preziminja I Sega mi rece da odam na notar Kaj nas da gi zaveram deka se raboti za isto lice I deka ke sum zemel proizhod
Inaku predokot mi e roden 1900 godona
Nekoj slicen problem dali imal?
I kako pomina
Pozdrav
Ne znam dali nekoj vekje ti odgovoril.
Kaj mene bese takov slucaj. Dve razlicni preziminja. Ti treba izjava od dve polnoletni lica, podobro da se po vozrasni, kade sto izjavuvaat deka toa i toa lice zavedeno vo izvod so ime i prezime toa i toa a zavedeno vo drug izvod kako toa i toa lice, se edna te ista licnost.
Mene posrednikot mi dade urnek spored koj ja sostaviv izjavata. Momentalno ne sum vo MK, se vrakjam kraj na slednata endela, ako ne se snajdes do togas kje probam da go najdam urnekot.
Автоматски споено мислење:

Здраво на сите

Јас сум нов но ве читам од време на време .
Прашањето ми е дали може да ме убаците во списокот оваа недела ми се смени статусот од задожителна во ваљда ко шо разбирам финална.

"По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. "

Вход дата 20.06.2018 12:51ч
На интрвју бев 11.03.2019ч

Ако треба нешто додатно да пишам ќе ве молам кажете
Koj ti e datumot na obrazuvana prepiska?
Автоматски споено мислење:

Здраво на сите

Јас сум нов но ве читам од време на време .
Прашањето ми е дали може да ме убаците во списокот оваа недела ми се смени статусот од задожителна во ваљда ко шо разбирам финална.

"По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. "

Вход дата 20.06.2018 12:51ч
На интрвју бев 11.03.2019ч

Ако треба нешто додатно да пишам ќе ве молам кажете
Koj ti e datumot na obrazuvana prepiska?
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
17 ноември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
48
Decki ajde nekolku prasanja pa nekoj sto pominal po patot da spodeli iskustvo?

Dali lice odbieno ednas, moze da izvadi duplikat od DAPC ako dokumentot od DAPC originalno go ima izvadeno so predok pred 1900? Dali na dokumentot od DAPC pisuva po koj osnov e izdaden? Dali vo Pravosudie pominuva vakov dokument od DAPC?

Dali moze da se aplicira za drzavjanstvo za maloletno lice ako roditelite nemaat drzavjanstva. Zanci da se odi po ista procedura kako i kaj vozrasnite?

I na krajot dali ima promeni od dopolnitelna? Nekoj od dopolnitelna da se vratil na finalna? Nekoj vraten na finalna da pominal na polozitelno?
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Decki ajde nekolku prasanja pa nekoj sto pominal po patot da spodeli iskustvo?

Dali lice odbieno ednas, moze da izvadi duplikat od DAPC ako dokumentot od DAPC originalno go ima izvadeno so predok pred 1900? Dali na dokumentot od DAPC pisuva po koj osnov e izdaden? Dali vo Pravosudie pominuva vakov dokument od DAPC?

Dali moze da se aplicira za drzavjanstvo za maloletno lice ako roditelite nemaat drzavjanstva. Zanci da se odi po ista procedura kako i kaj vozrasnite?

I na krajot dali ima promeni od dopolnitelna? Nekoj od dopolnitelna da se vratil na finalna? Nekoj vraten na finalna da pominal na polozitelno?
1 tocka....Mislam deka vo Dabc mozno e da izvadis duplikat proishod ,na osnov od prethodniod,( sega Kako Sto gledam tebe ti se bitni godinite na predokot....alone toa taka CE si baras Krvna linija I CE se povrzes vo RAMKI na godinite Sto gi baraat vo Dabc
2 tocka Maloletno lice mislam deka ne moze da aplicira samo ( Do 16 Godini avtomatizam mislam deka odi na roditel ,posle 16 Godini mislam deka ima pravo da aplicira samo
3 tocka Mnogu slabo promeni ovaa nedela od zadolzitelna vo finalna nekade prepiski do 8xxx/2019 se stignati Intervju Mart pocetok .....ako greska. Neka me popravi nekoj ......se nadevam pomognav :)
 
Член од
5 јули 2020
Мислења
26
Поени од реакции
10
Ve molam za sovet i pomos. Ukazov mi e potpisan uste na 1 vi septemvri preku sofija cela procedura sakam sega vo bt da si zemam drzavjanstvo za dane cekam . Cela postapka ja vodam so posrednik . E sega prasanjeevo mi e sho vejke eve tri nedeli posredbikov nish ne mi kazuva mi rece samo preku bitola ke go zemame drzavjanstovo i to. Dali mozi sam da podnesi posredbiko molba ili potrebno e nesto polnomosno citav nekoj mu barale. Bidejki mi nema nisto pobarano i
Sakam da me zapoznsjte so procedurava koj sho znaj za da znam na shto da veruvam.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Ve molam za sovet i pomos. Ukazov mi e potpisan uste na 1 vi septemvri preku sofija cela procedura sakam sega vo bt da si zemam drzavjanstvo za dane cekam . Cela postapka ja vodam so posrednik . E sega prasanjeevo mi e sho vejke eve tri nedeli posredbikov nish ne mi kazuva mi rece samo preku bitola ke go zemame drzavjanstovo i to. Dali mozi sam da podnesi posredbiko molba ili potrebno e nesto polnomosno citav nekoj mu barale. Bidejki mi nema nisto pobarano i
Sakam da me zapoznsjte so procedurava koj sho znaj za da znam na shto da veruvam.
Мора полномошно за да ти поднесе овде во Софија молба. Ако не фати си друг ти реков, или дојди сама.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Zdravo
Edno prasanje do site sto znaat
Ednas bev odbien za proizhod Sega po vtor pat ke odam vo Sofija da podnesam.
Posrednikot mi rece deka me odbile za razlika vo preziminja I Sega mi rece da odam na notar Kaj nas da gi zaveram deka se raboti za isto lice I deka ke sum zemel proizhod
Inaku predokot mi e roden 1900 godona
Nekoj slicen problem dali imal?
I kako pomina
Pozdrav
Dali odnese potvrda vo ministerstvoto na pravosudie ??? Ako ne si odesil togas za toa si odbien a ne za razlika vo preziminja. Znaci posrednikot e kriv so ne ti kazal deka treba da se odnesi potvrdata .... Zatoa sto imam najmalku 10 primeri koj imale razliki a sepak dobile drzavjanstvo
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Здраво, јас сум нова, ама ве следам со години. Сега крајот на јули си го подигнав државјанството во амбасадава во Скопје и поднесов за адреса, ја наведов Леге 6 и звонам за писмото, но викаат рано е. Во меѓувреме слушнав дека наводно веќе немало да се издаваат документи на Леге 6. Ве молам доколку има ли некој инфо околу ова?
Kolku vreme cekase da go podignaa drzavjanstvoto blagodaram ubava vecer
 
Член од
20 септември 2020
Мислења
10
Поени од реакции
53
Здраво на сите, нов на форумов.Ви пишувам затоа што од денес имам проблем кој што посредникот ми го направи и сум во паника моментално. Ако имате инфо и сакате да ми помогнете, ве молам пишете.
Проблемот: од петокот имам промена на постапката (ми се смени во финална (интервју 14 март 2019)) и се јавив на посредникот да го информирам затоа што последното видување со него беше во Софија каде ми беше нагласено да не се досаѓа, дека само треба да се чека и кога ќе има промена да се слушнеме. Така и направив. Но денес кога му се јавив почна да ми вика кај сум до сега, дека има промена на закони и дека повторно треба да се вадат изводи од дедо и прадедо и носат како дополнителни документи затоа што првите биле за интервју а сега овие ќе биле за друга институција. Дека ако не се однесат за 1-2 дена, ќе ме избришеле.
За што се работи? Без потребна паника? Дополнително плаќање? Доплаќање?

Не живеам во Мк, ниту моите се во можност да вадат нови оригинални изводи за 1-2 дена, преку амбасада има недела дена чекање а и има проблем со изводите на дедо и прадедо (кај дедо ми стои- име на негов татко Никола а изводот на прадедо ми е на име Коле...па на нотар со 2 сведоци докажуваа дека се работи за ист човек итн). Додека се извадат сите документи повторно, потребно е време.

Некој слично искуство или совет молам?
Јас стварно не се разбирам од постапкава за Бг.пасош, секој совет добро дојден.

Поздрав
 
Член од
13 март 2019
Мислења
93
Поени од реакции
148
Здраво на сите, нов на форумов.Ви пишувам затоа што од денес имам проблем кој што посредникот ми го направи и сум во паника моментално. Ако имате инфо и сакате да ми помогнете, ве молам пишете.
Проблемот: од петокот имам промена на постапката (ми се смени во финална (интервју 14 март 2019)) и се јавив на посредникот да го информирам затоа што последното видување со него беше во Софија каде ми беше нагласено да не се досаѓа, дека само треба да се чека и кога ќе има промена да се слушнеме. Така и направив. Но денес кога му се јавив почна да ми вика кај сум до сега, дека има промена на закони и дека повторно треба да се вадат изводи од дедо и прадедо и носат како дополнителни документи затоа што првите биле за интервју а сега овие ќе биле за друга институција. Дека ако не се однесат за 1-2 дена, ќе ме избришеле.
За што се работи? Без потребна паника? Дополнително плаќање? Доплаќање?

Не живеам во Мк, ниту моите се во можност да вадат нови оригинални изводи за 1-2 дена, преку амбасада има недела дена чекање а и има проблем со изводите на дедо и прадедо (кај дедо ми стои- име на негов татко Никола а изводот на прадедо ми е на име Коле...па на нотар со 2 сведоци докажуваа дека се работи за ист човек итн). Додека се извадат сите документи повторно, потребно е време.

Некој слично искуство или совет молам?
Јас стварно не се разбирам од постапкава за Бг.пасош, секој совет добро дојден.

Поздрав
Прво крив си што си дозволил таков посредник да те води низ бг,за пасош ем го плаќаш ем ќе нагласува.
Земи откажиго од такви посредници мн луѓе тука на форумов испозаглавиле.
Второ земи прочитај има Пале и остала екипа од Форумов објаснето за постапката за дополнување и подавање.
Трето јави му се и откажи го и отерај го у Три Лепе што се дерел и не ангажирал.
Само спокојно за се има излез.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Здраво на сите, нов на форумов.Ви пишувам затоа што од денес имам проблем кој што посредникот ми го направи и сум во паника моментално. Ако имате инфо и сакате да ми помогнете, ве молам пишете.
Проблемот: од петокот имам промена на постапката (ми се смени во финална (интервју 14 март 2019)) и се јавив на посредникот да го информирам затоа што последното видување со него беше во Софија каде ми беше нагласено да не се досаѓа, дека само треба да се чека и кога ќе има промена да се слушнеме. Така и направив. Но денес кога му се јавив почна да ми вика кај сум до сега, дека има промена на закони и дека повторно треба да се вадат изводи од дедо и прадедо и носат како дополнителни документи затоа што првите биле за интервју а сега овие ќе биле за друга институција. Дека ако не се однесат за 1-2 дена, ќе ме избришеле.
За што се работи? Без потребна паника? Дополнително плаќање? Доплаќање?

Не живеам во Мк, ниту моите се во можност да вадат нови оригинални изводи за 1-2 дена, преку амбасада има недела дена чекање а и има проблем со изводите на дедо и прадедо (кај дедо ми стои- име на негов татко Никола а изводот на прадедо ми е на име Коле...па на нотар со 2 сведоци докажуваа дека се работи за ист човек итн). Додека се извадат сите документи повторно, потребно е време.

Некој слично искуство или совет молам?
Јас стварно не се разбирам од постапкава за Бг.пасош, секој совет добро дојден.

Поздрав
ako na intervjuto si dostavil orgonalni dokumenti nemas potreba da vadis nanovo
Автоматски споено мислење:

1 tocka....Mislam deka vo Dabc mozno e da izvadis duplikat proishod ,na osnov od prethodniod,( sega Kako Sto gledam tebe ti se bitni godinite na predokot....alone toa taka CE si baras Krvna linija I CE se povrzes vo RAMKI na godinite Sto gi baraat vo Dabc
2 tocka Maloletno lice mislam deka ne moze da aplicira samo ( Do 16 Godini avtomatizam mislam deka odi na roditel ,posle 16 Godini mislam deka ima pravo da aplicira samo
3 tocka Mnogu slabo promeni ovaa nedela od zadolzitelna vo finalna nekade prepiski do 8xxx/2019 se stignati Intervju Mart pocetok .....ako greska. Neka me popravi nekoj ......se nadevam pomognav :)
Duplikati mozis da vadis kakvi sakas i kolku sakas , no potreben ti e eden so pravilnite dokumenti sto se baraat po zakon,
Maloletno lice nemozi da dobie pasos ako roditelite mu nemaat, takov zakon nema, po avtomatizam dobivaat decata na koi ili dvata roditeli mu se drzavjani ili pak eden roditel no drzavjanstvoto da go dobil pred da se rodat decata, se ostanato odi na redovna procedura
 

Kajgana Shop

На врв Bottom