Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
3
Здраво јас тек сега ќе почнувам со цела процедура инаку одам преку предок од 1900 година и без посредници
Ме интересира колку време трае целата постапка. Исто, кога се пополнуваат молбите до ДАБЧ, дали треба да наведам македонска народност или бугарска. Нормално и јас и моите имаат македонска народност, ама кога веќе се потпишувам дека сум Бугарин дали треба и мојата народност да ја напишам како таква?
Zdravo, jas razgovarav so eden posrednik so cel da izvadam dokumenti za predok i da ja otpocnam procedurata vo DABC za vadenje proizhod, toj mi kaza deka vo DABC ne primaat molbi vo ovoj period. Se prasuvam dali toa e tocno? Me interesira dali imas informacija dali moze da se predadat dokumenti za baranje proizhod?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo, jas razgovarav so eden posrednik so cel da izvadam dokumenti za predok i da ja otpocnam procedurata vo DABC za vadenje proizhod, toj mi kaza deka vo DABC ne primaat molbi vo ovoj period. Se prasuvam dali toa e tocno? Me interesira dali imas informacija dali moze da se predadat dokumenti za baranje proizhod?
https://www.aba.government.bg/news/vazhno-sobshchenie/82
Nemoze da se zakaze do 31.08.2020.
No moze preku ambasada da se podnese za proishod,shto se ceka mnogu.
Najdobro e da se poceka od 1.09 da se vidi dali ke ima termini i moznost za zakazuvanje.Ano povtorno se prolongira ,vo toj slucaj ambasada e edinstvena opcija.
 
Член од
18 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
3
Член од
29 август 2020
Мислења
3
Поени од реакции
4
И дали некој знае каде се наоѓа бугарски културен клуб во Скопје?
Јас се јавив за потврда за потекло ми бараат 1800 денари а како што знам, се плаќа само за членарина а за потврдата не се плаќа ништо..
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
И дали некој знае каде се наоѓа бугарски културен клуб во Скопје?
Јас се јавив за потврда за потекло ми бараат 1800 денари а како што знам, се плаќа само за членарина а за потврдата не се плаќа ништо..
Се јави, збореше со нив, а не ги праша каде се наоѓаат ?
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Поинтересно ти е да ми ја испитуваш логиката или едноставно да кажеш каде е ако знаеш?
Ubavo ti rekle se plakja I za potvrdata....I Jas plativ 1800 denari vo Strumica ....by the way Google maps BRE majka I imas tocna adresa ;)
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Поинтересно ти е да ми ја испитуваш логиката или едноставно да кажеш каде е ако знаеш?
Не ми е поинтересно.

Туку во последно време многу луѓе прашуваат едноставни прашања (како тебе) што можат сами да ги дознаат (преку телефон или гугл) или други замараат со глупости што можат да ги дознаат преку посредникот.

Место да чекаш пола саат да ти одговори на темата некој, јави се и у 30 секунди разговор ќе ти кажат се.

Темава е за луѓе да следат до каде се со процедури (статус и месец) и луѓе кои немаат друг начин да дознаат информации (заебани од поседник, не можат да го добијат посредникот долго време итн).
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
И дали некој знае каде се наоѓа бугарски културен клуб во Скопје?
Јас се јавив за потврда за потекло ми бараат 1800 денари а како што знам, се плаќа само за членарина а за потврдата не се плаќа ништо..
Ami za da ti dadat potvrda treba da si clen na bugarski klub a clenarinata tamu e 1800 den,potvrdata e besplatna,ako ne baraj ima i dr zdruzenija za bez pari,ako ti se cenkas za 30 evra uste sega nisto ne pravis.
 
Член од
2 април 2020
Мислења
36
Поени од реакции
35
Член од
3 јануари 2018
Мислења
59
Поени од реакции
45
Zdravo nekoj iskustvo da kaze vo "skoro" vreme i tocno kolku go zemal drzavjanstvoto od ambasada i deka mu stasalo pismoto za egn i adresa ?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Pale me interesira kolku vreme se ceka proishod preki ambasada? Fala ti
1 godina sigurno.
Koga se cekase lani 1 godina za proishod preku 0, preku ambasada bese plus 6 meseci.Sega koga ubrzaa za proishod i go izdavaat za 6 meseci preku Sofija, preku ambasada fakja i do godina..
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Dodeka zemame eu drzavjanstvo kosa ke ni okapa

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom