Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.568
Поени од реакции
9.668
Prvo zosto smetas deka treba da se dostavi povtorno potvrda ako e veke dostavena?
Vtoro samo otimisticki mozes da ocekuvas deka ke pomines na sleden status ako podneses dokumenti po noviot zakon i deka so nevazecka potvrda ke pomines na sleden status, vrz osnova na sto go temelis optimizmot?
A neli ti gi nasocuvas pogresno da apliciraat lugje, i da pravat trosoci bez sansi za uspeh ako apliciraat so nevazecka potvrda, a bez vazecki dokumenti za poteklo?
Чекај сега, дај ТЕ МОЛАМ цитирај ме КАДЕ реков да аплицираат БЕЗ важечки документи за потекло?

Добро што ти е денес? Ти се кара со некој?

Еве ти достави потврда и сега си на дополнителна повторно. Те молам биди љубезна и кажи ми дали сега кога ќе носиш повторно документи ќе доставиш потврда или не?

Јас ти тврдам дека ако не доставиш (бидејќи си по стара процедура и СЕ' уште важи таа стара процесура) тие ќе те одбијат.
Тоа е мое, сакам да ти помогнам, а тебе ако Лазар, Маринела или било кој друг ти е авторитет или ако се водиш во животот САМО по тоа што го пишува на папиру тогаш пеки - бадијала се цитираме.

Имаше еден куп луѓе кои беа лажени од посредници во годините и БЕА ОДБИЕНИ бидејќи:
Не доставија дополнителни док.
Доставија но не доставија НОВА потврда.
Доставија КОПИЈА од потврда или происход.

Последна ствар, ако се трошоци тоа што има ЦЕНА на потврда во здруженијата и тоа те спречува да не носиш иста, тогаш во ред.
Мене НИШТО што има цена не ми е трошок ниту ми е скапо, особено НЕ за вакви животноодлучувачки ситуации.

п.с. размисли добро дали ќе носиш потврда со овој статус што го имаш. Најдобронамерно ти потенцирам, пошто после назад ЊАМА!
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Чекај сега, дај ТЕ МОЛАМ цитирај ме КАДЕ реков да аплицираат БЕЗ важечки документи за потекло?

Добро што ти е денес? Ти се кара со некој?

Еве ти достави потврда и сега си на дополнителна повторно. Те молам биди љубезна и кажи ми дали сега кога ќе носиш повторно документи ќе доставиш потврда или не?

Јас ти тврдам дека ако не доставиш (бидејќи си по стара процедура и СЕ' уште важи таа стара процесура) тие ќе те одбијат.
Тоа е мое, сакам да ти помогнам, а тебе ако Лазар, Маринела или било кој друг ти е авторитет или ако се водиш во животот САМО по тоа што го пишува на папиру тогаш пеки - бадијала се цитираме.

Имаше еден куп луѓе кои беа лажени од посредници во годините и БЕА ОДБИЕНИ бидејќи:
Не доставија дополнителни док.
Доставија но не доставија НОВА потврда.
Доставија КОПИЈА од потврда или происход.

Последна ствар, ако се трошоци тоа што има ЦЕНА на потврда во здруженијата и тоа те спречува да не носиш иста, тогаш во ред.
Мене НИШТО што има цена не ми е трошок ниту ми е скапо, особено НЕ за вакви животноодлучувачки ситуации.

п.с. размисли добро дали ќе носиш потврда со овој статус што го имаш. Најдобронамерно ти потенцирам, пошто после назад ЊАМА!
General, da ne gi meskame rabotive, jas ne go komentirav toa deka si rekol da ne se dostavat vazecki dokumenti, tuku si konfuzen vo instrukciite, odgovori mi na prasanjeto, zosto smetas deka teba da se dostavat povtorno istite dokumenti koi se veke dostaveni, konkretno potvrda od bg klub?
Автоматски споено мислење:

A P E L !!!
do SITE STO SE NA TOJ FAMOZEN STATUS SO KOJ SE BARA DA SE DOSTAVAT DOPOLNITELNI DOKUMENTI DO DABC treba da se javat vo bg klubot (na Lazar, Marinela...) zatoa sto za sekoj poedinecno prakaat protest do konzulat.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.568
Поени од реакции
9.668
General, da ne gi meskame rabotive, jas ne go komentirav toa deka si rekol da ne se dostavat vazecki dokumenti, tuku si konfuzen vo instrukciite, odgovori mi na prasanjeto, zosto smetas deka teba da se dostavat povtorno istite dokumenti koi se veke dostaveni, konkretno potvrda od bg klub?
Леле бре жено ПОБОГУ што ти стана?

Како ЗОШТО?

Од кога ја пратам темата, а тоа е од 2015 наваму, ги идбиваат СИТЕ кои немаат потврда. Ти го потенцирав тоа досега во секој мој напишан пост/реплика тука со тебе.

На дополнителна си ејјјјјјјј, како очекуваш да поминеш понатаму ако не однесеш во најмала рака исти документи (меѓу кои потврдата) + нови док ако нешто бараат плус? КАКО објасни ми?

Да беше друг член немаше ТРИ секунди да потрошам на реплики.

Биди паметна, носи потврда и немој да се заебаваш со работи што НИКОЈ не може да ти ги гарантира.

Еден куп луѓе се изгореа вака како тебе. Од небрежност ли, од неинформираност, од невнимание... небитно - не знаеле.

Ти знаеш. Не знам само на кој му водиш инает? Себе си, мене или на пола бг администрација? Чудно.
 

G90

Член од
21 март 2018
Мислења
10
Поени од реакции
41
Sitacija je trenutno svima nejasna.
Po novom.zakonu, potvrde vise nisu dokaz porekla. Medjutim u novom zakonu jasno pise da ce molbe predate pre stupanja na snagu novog zakona biti razmatrane po starom zakonu, a u starom zakonu pise da potvrde prolaze.
Ovaj novi status DABC se razlikuje od ostalih statusa dopune jer u njemu ne pise da ce molba biti odbijena ukoliko se ne predstave druga dokumenta u DABC.
Meni ovaj status vise lici na neku proveru od strane bg institucija, nesto slicno kao sto je onaj status" proverka od viceprezidenta". Ne zna se sta ce biti i koliko ce se cekati i da li ce priznati poreklo.
Medjutim,imajuci u vidu da se ljudi javljaju sada i sa statusom dopune da se dostavi potvrda od BG kluba, to govori da ipak potvrde ne odbijaju jos uvek.
Ponavljam, sve je jako konfuzno sada i videcemo sta ce se dogadjati.
На хартија вака е сега.

bg.png
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
General, da ne gi meskame rabotive, jas ne go komentirav toa deka si rekol da ne se dostavat vazecki dokumenti, tuku si konfuzen vo instrukciite, odgovori mi na prasanjeto, zosto smetas deka teba da se dostavat povtorno istite dokumenti koi se veke dostaveni, konkretno potvrda od bg klub?
Автоматски споено мислење:

A P E L !!!
do SITE STO SE NA TOJ FAMOZEN STATUS SO KOJ SE BARA DA SE DOSTAVAT DOPOLNITELNI DOKUMENTI DO DABC treba da se javat vo bg klubot (na Lazar, Marinela...) zatoa sto za sekoj poedinecno prakaat protest do konzulat.
Bani, izvini so vi se mesam u muabetov, ama da te prasam:
Osven povtorno izvodi i potvrda od bg zdruzenie, imas li nesto drugo, star dokument od nekoj tvoj predok, kako na pr. voena kniska, vencanica, svidetelstvo, izvod od rodeni/pocinati? Ako imas nosi, povrzano so izvodi do toj predok, za da dokazes deka ste vo rodninska vrska, a ako nemas, edinstvena opcija ti ostanuva izvodi od rodeni/pocinati od tebe do tvoj predok roden pomegu 1900-1918, a dali ke dodades na toa i potvrda od bg zdruzenie ili ne, toa e na tebe. Gleas deka nikoj ne znae tocno, ni Marinela, ni Lazar...nikoj. za site e nova ovaa situacija. Zatoa moja preporaka ti e da noses toa sto mozes i toa sto pobrgu, barem ke znaes deka se si napravila za da ne te odbijat. Ako go imas i proishodot od DABC nekoja kopija, stavi go i nego, ima tamu seriski broj, data, podatoci.... pa neka gledat sto i treba. Kako i da e, znam deka ke ti bide gadno do kraj, dodeka cekas promena na status. Jas licno, sekoj den povtorno i povtorno se nerviram dali ke pominam kaj viceprezidentot ili ne iako sum na polozitelno, bidejki tamu nema dopolnitelna..... Zatoa nosi sto imas i ne mu ja misli. Toa e, nema drugo.
P.S.
Ne ne molat tie nas da staneme bugarski drzavjani, tuku nie gi molime niv, pa zatoa mora da igrame po nivni pravila, kolku i da se nelogicni i banalni. Jebi ga, nosi sto imas, bidejki ako NE odneses ke te odbijat, toa go imat napisano na nekoj statusi.
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Da lepo pise :)
Zanima me kako ce da provere da li znas bugarski jezik, da li se vodila neka evidencija za vreme intervjua da li znamo bugarski, da li su ispitivaci davali svoje misljenje o znanju jezika odredjenog kandidata?
Znam da su mnogi isli npr sa prevodicem na intervju, da li to znaci da oni imaju male sanse da prodju?
Za sada mozemo svi samo da nagadjamo sta ce biti, ostaje da se saceka i vidi.
Ne bi me cudilo da cim se formira nova vlada, a po svim najavama hoce za najkasnije mesec dana, da ce smisliti neka nova pravila :D
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Da lepo pise :)
Zanima me kako ce da provere da li znas bugarski jezik, da li se vodila neka evidencija za vreme intervjua da li znamo bugarski, da li su ispitivaci davali svoje misljenje o znanju jezika odredjenog kandidata?
Znam da su mnogi isli npr sa prevodicem na intervju, da li to znaci da oni imaju male sanse da prodju?
Za sada mozemo svi samo da nagadjamo sta ce biti, ostaje da se saceka i vidi.
Ne bi me cudilo da cim se formira nova vlada, a po svim najavama hoce za najkasnije mesec dana, da ce smisliti neka nova pravila :D
Kao na primer jadenje na minimum 50 bugarski kebapi u rok od 60 minuti + 5 krigli pivo Kamenica, dodeka slusas kako ti pee Slavi Trifunov i ovaj so brkovite Milko ili kako bese :) :)
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Kao na primer jadenje na minimum 50 bugarski kebapi u rok od 60 minuti + 5 krigli pivo Kamenica, dodeka slusas kako ti pee Slavi Trifunov i ovaj so brkovite Milko ili kako bese :) :)
Ahahahahah
Vec vidim sebe kako idem na dodatnu proveru jezika u DABC i pisem sastav na bugarskom na temu : " Gde planiras da emigriras 24h nakon sto dobijes pasos "? :lolzz:
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Bani, izvini so vi se mesam u muabetov, ama da te prasam:
Osven povtorno izvodi i potvrda od bg zdruzenie, imas li nesto drugo, star dokument od nekoj tvoj predok, kako na pr. voena kniska, vencanica, svidetelstvo, izvod od rodeni/pocinati? Ako imas nosi, povrzano so izvodi do toj predok, za da dokazes deka ste vo rodninska vrska, a ako nemas, edinstvena opcija ti ostanuva izvodi od rodeni/pocinati od tebe do tvoj predok roden pomegu 1900-1918, a dali ke dodades na toa i potvrda od bg zdruzenie ili ne, toa e na tebe. Gleas deka nikoj ne znae tocno, ni Marinela, ni Lazar...nikoj. za site e nova ovaa situacija. Zatoa moja preporaka ti e da noses toa sto mozes i toa sto pobrgu, barem ke znaes deka se si napravila za da ne te odbijat. Ako go imas i proishodot od DABC nekoja kopija, stavi go i nego, ima tamu seriski broj, data, podatoci.... pa neka gledat sto i treba. Kako i da e, znam deka ke ti bide gadno do kraj, dodeka cekas promena na status. Jas licno, sekoj den povtorno i povtorno se nerviram dali ke pominam kaj viceprezidentot ili ne iako sum na polozitelno, bidejki tamu nema dopolnitelna..... Zatoa nosi sto imas i ne mu ja misli. Toa e, nema drugo.
P.S.
Ne ne molat tie nas da staneme bugarski drzavjani, tuku nie gi molime niv, pa zatoa mora da igrame po nivni pravila, kolku i da se nelogicni i banalni. Jebi ga, nosi sto imas, bidejki ako NE odneses ke te odbijat, toa go imat napisano na nekoj statusi.
Za zal do sega nemam nikakov dopolnitelen dokument izdaden od bg administracija, i ne ocekuvam deka ke ima svrha da se dostavat istite dokumenti sto veke se dva pati dostaveni ( izvodi i potvrda), zatoa sto ako dostavenite ne se vo red ke stoese vo statusot da se dostavat
 

G90

Член од
21 март 2018
Мислења
10
Поени од реакции
41
Zanima me kako ce da provere da li znas bugarski jezik, da li se vodila neka evidencija za vreme intervjua da li znamo bugarski, da li su ispitivaci davali svoje misljenje o znanju jezika odredjenog kandidata?
Znam da su mnogi isli npr sa prevodicem na intervju, da li to znaci da oni imaju male sanse da prodju?
Да, службениците кои ги спроведуваат интервјуата во формулар внесуваат степен на познавање на јазик според нивна проценка. Една од опциите (3 или 4 се) е специфично означена "со преведувач". Досега од тоа што може да се види, не влијаело нешто многу.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Може инфо за нова процедура сега да се поднесе дали потврдите важат или не? Сега читам не важи веќе така?

За братучед ми е кој сака да вади државјанство ама нема потекло/документ оригинален па му кажав да си проба со потврда од Лазар Младенов.
 

G90

Член од
21 март 2018
Мислења
10
Поени од реакции
41
Може инфо за нова процедура сега да се поднесе дали потврдите важат или не? Сега читам не важи веќе така?

За братучед ми е кој сака да вади државјанство ама нема потекло/документ оригинален па му кажав да си проба со потврда од Лазар Младенов.
Потврдите и понатаму си важат. Тоа што се укина е барањето на уверение за потекло од ДАБЧ кое се издаваше на основа на поднесена потврда (при отсуство на "стар документ").
Нека си извади потврда зашто таа му служи како доказ дека "част е от б'лгарска обштност или б'лгарско малцинство в друга д'ржава".
Предокот на кој се поврзува да "произхожда от населено мјасто, което е било част от б'лгарската д'ржава в миналото или Б'лгарската екзархија"; За овој критериум нека си најде кој предок од каде му потекнува и раководејќи се според статистиката на Васил К'нчов нека го одбере тој со потекло од место со максимален број на забележано бугарско население според таа статистика.
Исто така, тој предок да има име и презиме според "б'лгарската традиционна фамилна именна система".
Изводите кои ќе ги извади за да се поврзе со тој предок да немаат разлики во имиња/презимиња/датуми на раѓање.
Нека ги извади/пополни сите други неопходни документи стандардни за апликацијата (неосудуваност, лекарско итн) и нека оди на интервју со тоа што прашањата ќе научи да ги одговара на литературен бугарски јазик.
После тоа нека одмара ~5 години.
А посебно да не верува на посредници.
 
Последно уредено:

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Потврдите и понатаму си важат. Тоа што се укина е барањето на уверение за потекло од ДАБЧ кое се издаваше на основа на поднесена потврда (при отсуство на "стар документ").
Нека си извади потврда зашто таа му служи како доказ дека "част е от б'лгарска обштност или б'лгарско малцинство в друга д'ржава".
Предокот на кој се поврзува да "произхожда от населено мјасто, което е било част от б'лгарската д'ржава в миналото или Б'лгарската екзархија"; За овој критериум нека си најде кој предок од каде му потекнува и раководејќи се според статистиката на Васил К'нчов нека го одбере тој со потекло од место со максимален број на забележано бугарско население според таа статистика.
Исто така, тој предок да има име и презиме според "б'лгарската традиционна фамилна именна система".
Изводите кои ќе ги извади за да се поврзе со тој предок да немаат разлики во имиња/презимиња/датуми на раѓање.
Нека ги извади/пополни сите други неопходни документи стандардни за апликацијата (неосудуваност, лекарско итн) и нека оди на интервју со тоа што прашањата ќе научи да ги одговара на литературен бугарски јазик.
После тоа нека одмара ~5 години.
А посебно да не верува на посредници.
Апсолутно прецизно точен јасен и концизен одговор! Браво...
ама очигледно ни јас ни ти и сите напатени не знаеме повеќе од некој што ништо незнае!
Браво за одговорот!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
8 март 2021
Мислења
17
Поени од реакции
61
Da lepo pise :)
Zanima me kako ce da provere da li znas bugarski jezik, da li se vodila neka evidencija za vreme intervjua da li znamo bugarski, da li su ispitivaci davali svoje misljenje o znanju jezika odredjenog kandidata?
Znam da su mnogi isli npr sa prevodicem na intervju, da li to znaci da oni imaju male sanse da prodju?
Za sada mozemo svi samo da nagadjamo sta ce biti, ostaje da se saceka i vidi.
Ne bi me cudilo da cim se formira nova vlada, a po svim najavama hoce za najkasnije mesec dana, da ce smisliti neka nova pravila :D
Pa jeste tako je. Na kraju intervjua ispitivac ti daje ocenu kako znas jezik. I to je pisano puno puta. Ja sam licno vodio prevodioca, da ne razmisljam ako zaslajfujem negde na jednu rec sta ce se desiti. I to je u Sofiji dozvoljeno. Odgovarao sam na pitanja sam, nije mi ni trebao prevodilac. Ali eto, poucen iskustvima ljudi koje je hvatala trema, ispitivac nervozan, ja platio prevodioca. Ne uzimaju ti za zlo ako uglavnom sam odgovaras. I dali su mi najvisu ocenu za sve, provereno je.
Ako prevodilac mora sve da ti prevodi, kazu da moze ispitivac da ti da losu ocenu, pa onda kao ima sanse da te komisja posle ne pusti na polozitelno. Ja jos ne cuh da je neko zbog toga oboren, al ajd sad. Kad prolaze gospoda koja pisu sa desna na levo klinastim pismom i dedovi su im iz Mesopotamije, komentari su suvisni.
Tako je bilo po starom. Ajd da vidimo da li ce mesopotamci sada da polazu jezik po novom, ili tresla se gora, rodio se mis :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom