Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
356
Поени од реакции
1.628
извод од матична книга на родени! во самиот извод на родени ти пишува дека престанат брак со таа и таа на ден тој и тој...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
I jas sum megu prvite na spisokot na polozitelno od februari i me drzi nadez deka najkasno za mesec dena ke svetne Ukaz kako sto kaza Altair, medalji da ni dadat za maksimalno dremenje na site mozni statusi tie sto bevme na intervju februari 2019
Jas sum 26 fevruari polozitelno, se nadevam ke ni potpisat ukaz do pred izbori.
Obicno koga odat na odmor?
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Jas sum 26 fevruari polozitelno, se nadevam ke ni potpisat ukaz do pred izbori.
Obicno koga odat na odmor?
Jas eve na site vi posakuvam so srekja da vi potpisat,od moe iskustvo dzabe nervoza koa pak ke bide,pocekajte se ke se zavrshi i ke si ja duvnete site na gurbet
 
Член од
20 јули 2021
Мислења
12
Поени од реакции
45
ako ti treba internet koa odis od MP prema opstinata imas Starbacks kafic nadvor ima otvorena mreza logiraj se i pisi tuka za da ti daeme instrukcii ako imas nejasno! ne ti treba posrednik
Vo red, blagodaram za infoto, jas imam zakazano za vo avgust, ama sakav da si gi obezbedam dokumentite, inaku Bez postednik ke odam... Koga mu kazav na posrednikot deka sum zakazal termin Sam, se iznervira I mi rece EPA odi sega Sam prijavuvaj se........ Iskreno me plasat formularite, neznam dali bi se snasol Sam da gi popolnam, ama ovde na forumov imase mnogu sto napisaa deka se ednostavni za popolnuvanje... Ako imam nesto nejasno ke pisam od tamu, pa ke kazam Kako sum pominal. Blagodaram uste Ednas.
P.s. stom pisuva Izvod na vencani I toa ke nosam ne e problem.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
176
Поени од реакции
291
Некаде предходно имам прочитано дека после извесно време, ако не се закаже подигање на указ, истиот се праќа во амбасада во Скопје. Ако е така, колку време имам да закажам подигање на указот?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
356
Поени од реакции
1.628
Некаде предходно имам прочитано дека после извесно време, ако не се закаже подигање на указ, истиот се праќа во амбасада во Скопје. Ако е така, колку време имам да закажам подигање на указот?
Не се губи! Тоа ти е под услов само и само ако имаш правено интервју и поднесени документи преку амбасада или конзулат... само во тој случај на почетокот по објава на указот непосредно ти стои да закажеш термин за подигање на указ и по извесно време ако не го закажеш терминот (минути, саат, саати... зависи од интерфејсот) се менува статусот дека указот е испратен во амбасадата или конзулатот каде си ги поднел документите и ти се правело интервјуто...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
176
Поени од реакции
291
Не се губи! Тоа ти е под услов само и само ако имаш правено интервју и поднесени документи преку амбасада или конзулат... само во тој случај на почетокот по објава на указот непосредно ти стои да закажеш термин за подигање на указ и по извесно време ако не го закажеш терминот (минути, саат, саати... зависи од интерфејсот) се менува статусот дека указот е испратен во амбасадата или конзулатот каде си ги поднел документите и ти се правело интервјуто...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Фала за одговорот
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
356
Поени од реакции
1.628
За тоа дали треба нов извод на раѓање за сликање еве го законот во Бугарија каде јасно пишува дека може и фотокопија од македонскиот пасош каде ќе се идентифицирате.Значи нетреба малтретирање со нов извод и превод и легализација.Барем јас така мислам и гледам и читам.?
Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2019 г., в сила от 02.04.2019 г.) При подаване на зајавление за издаване на п'рва лична карта к'м зајавлението се представја и удостоверителен документ за раждане, в случај че зајавителјат не притежава валиден документ за самоличност, с којто да се идентифицира. По изклјучение могат да се представјат и други официални документи,
вакви експерти ко тебе што читаат а не дочитуваат и сами се ставаат во заблуда а притоа и останатите да Ви биде појасно:

  • При подаване на зајавление за издаване на п'рва лична карта к'м зајавлението се представја и удостоверителен документ за раждане, в случај че зајавителјат не притежава валиден документ за самоличност, с којто да се идентифицира. По изклјучение могат да се представјат и други официални документи, удостоверјавашти данните за раждане. Копија от удостоверителните документи се прилагат к'м зајавлението. /чл. 19, ал. 1 от ПИБЛД и чл.31а, ал. 4, т.2 от ЗБЛД/;
ти и твојте деца не живеете со постојана адреса во БГ туку имате службена постојана адреса која се води на адресата на општината!
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Здраво јас сум овде нов член и многу ме загрижува ситуацијава што почна да се случува со бг пасоши т.е. што почнаа да бараат дополнителни документи јас сум по стара постапка документи поддадов јули 2020 и инервју ми закажаа за во ноември 2021 од страна на документи имам умреница на прадедо кој бил роден 1900 година и таа потврдата од дабч што е т.е. од Битола мене ми ја извадија е сега ако бараат дополнителни документи ние што немаме такви (пр сведителстава од прадедовци крштеници и сл) дали зане некој што ќе се прави?
П.с. од што мислам последниве денови само на ова не ме фаќа дури ни сон. :(
Автоматски споено мислење:

Имам и уште едно прашање доколку некој знае да помогни каде можам да најдам ако воопшто постои стра крштеница од прадедото дали има некој архивар каде што се чуваат такви работи?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom