Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 октомври 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Па другар редовно да го пратиш форумот ќе знаеше дека заклучно со петокот беше последен рок, и муабетов што го прашуваш ти секојдневно го водиме од 31ви мај и само за тоа збориме тука и за ништо друго .... како да се оди софија, како тие што подигнале од амбасада или конзулат да одат да го земат во Софија пак указот...и наеднаш вака доаѓаш ти и го актуелизираш прашањево само на еден ден откако се заврши! Браво!

Прво еден месец само ќе им треба (ако не и повеќе сега ради одмори) да ја испратат дипломатската пошта, после откако ќе стигне поштата во МП дур доеш на ред за да ре внесат ќе си почекаш сигурно уште 4-5-6-7-8-9-10 и повеќе месеци.... бидејќи тие што подигнале укази од амбасада/конзулат од декември/јан/феб сеуште немаат стигнато писмо од МП во општината во која се пријавиле... (најверојатно следно на тоа ќе работат ама си фаќаат одмори, си нема влада, си се спремаат претцедателски избори во БГ)....

Последна варијанта на која можеш да се крстиш е ако во статусот за проверка ти стои да си закажеш термин, а не ти стои дека ти е испратено во Скопје, закажи термин и правец Софија!

Или пак ако се смилуваат во МП без закажано со јово на ново се платено да одиш и подигнеш Указ и после во општина по матичен, така што матичниот дур ти го изработат ќе го чекаш 7дена, па подигање матичен (повторно идење Софија) па сликање со преспивање и подигање пасош....

само доколку влезеше на темата на почетокот на прошлата недела или претходната недела го поставеше прашањето до петок беше можноста без закажување во МП да одиш и да го подигнеш Указот, а вака... се дур не стигне документацијата од амбасада во МП и од тамо не те внесат системски, џабе ти е одење во општина!

Но давеник и за сламка се фаќа, па ако ти е итно јас да сум на твое место ќе ризикувам и одам во МП без закажано и ќе пробам се само да го имам во рака пасошот што побрзо...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Фала на брзиот одговор, но еве сега ги читам коментарите, и гледам што се случува.
Ќе пробам да одам до МП и со државјанството да пробам
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Па другар редовно да го пратиш форумот ќе знаеше дека заклучно со петокот беше последен рок за брзо земање пасош и подигање указ без да се закаже во Софија... и муабетов што го прашуваш ти секојдневно го водиме започнувајќи од 31ви мај и само за тоа збориме тука и за ништо друго .... како да се оди софија, како тие што подигнале од амбасада или конзулат да одат да го земат во Софија пак указот (некој на моменти ќе забега и ќе праша кога Укази и зошто нема и повторно се враќаме на тоа да се оди Софија и подигне указ)...и наеднаш вака доаѓаш ти и го актуелизираш прашањево само на еден ден откако се заврши! Браво!

Прво еден месец само ќе им треба (ако не и повеќе сега ради одмори) да ја испратат дипломатската пошта, после откако ќе стигне поштата во МП дур доеш на ред за да те внесат ќе си почекаш сигурно уште 4-5-6-7-8-9-10 и повеќе месеци.... бидејќи тие што подигнале укази од амбасада/конзулат од декември/јан/феб сеуште немаат стигнато писмо од МП во општината во која се пријавиле... (најверојатно следно на тоа ќе работат ама си фаќаат одмори, си нема влада, си се спремаат претцедателски избори во БГ)....

Последна варијанта на која можеш да се крстиш е ако во статусот за проверка ти стои да си закажеш термин, а не ти стои дека ти е испратено во Скопје, закажи термин и правец Софија!

Или пак ако се смилуваат во МП без закажано со јово на ново се платено да одиш и подигнеш Указ и после во општина по матичен, така што матичниот дур ти го изработат ќе го чекаш 7дена, па подигање матичен (повторно идење Софија) па сликање со преспивање и подигање пасош....

само доколку влезеше на темата на почетокот на прошлата недела или претходната недела го поставеше прашањето до петок беше можноста без закажување во МП да одиш и да го подигнеш Указот, а вака... се дур не стигне документацијата од амбасада во МП и од тамо не те внесат системски, џабе ти е одење во општина!

Но давеник и за сламка се фаќа, па ако ти е итно јас да сум на твое место ќе ризикувам и одам во МП без закажано и ќе пробам се само да го имам во рака пасошот што побрзо...
Pisma od ambasada njama da stignat do nova godina , a moze i nikogas. 100% dojava nemamime tips koj saka neka uplaka na se so ima
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
134
Поени од реакции
251
Bas me interesira sega koga kje pocnat pak so ukazi dali na tie sto bile na intervju vo ambasata kje ima dadat moznost da zakazat podiganje vo Sofija ili automatski kje im prakjaat vo ambasada ukaz.
Ako nema moznost za zakazuvanje termin u Sofija, kje ima pak problem so toa glupite pisma.
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Дали некој знае како оди сега додека да се состави владата, има ли кој да потпишува укази или ќе се чека нова влада?
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Дали некој знае како оди сега додека да се состави владата, има ли кој да потпишува укази или ќе се чека нова влада?
Vlada ima seuste tehnicka,dodeka ne sostavat nova vo cetvrtok imaat sednica na noviot parlament(prati malce bugarski vesti da bidesh informiran),ukazi potpisuva Vice prezident,sto nema vrska ni so vlada ni si parlament.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
355
Поени од реакции
1.619
Bas me interesira sega koga kje pocnat pak so ukazi dali na tie sto bile na intervju vo ambasata kje ima dadat moznost da zakazat podiganje vo Sofija ili automatski kje im prakjaat vo ambasada ukaz.
Ako nema moznost za zakazuvanje termin u Sofija, kje ima pak problem so toa glupite pisma.
Тука мора да бидеш нон стоп обесен на страната за проверка, бидејќи ако си правел интервју во амбасада/конзулат кога ќе ти се објави указот првите 2-3саата ти стои да закажеш термин и после тоа ти се менува дека можеш да го подигнеш тамо каде си го правел интервјуто и откако ќе ти се смени после 2-3 саата од објава на Указ нема да можеш да го подигнеш од Софија! Затоа пратете форумов, одма закажување, потврда на маил и веќе ќе си имаш резервиран термин за подигање во Софија! Мора тука редовна проверка на статус и спремна слика од пасош во тел или на ПЦ за да играат брзи прсти по објава на указ... во спротивно.... месеци ќе бидат во прашање за пасош у рака! Само првите 2-3 саата ќе може системски тоа да се направи!!!
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.922
Vi Blagodaram posle ovoj post najdov objava ke se obidam sama dzabe e posrednikot koga ne znael za ova dzabe I parite ama toa e
Razlistuvav i barav nesto po forumot od dosada i mi izleze tvojot post. :)
Ako seuste ne si bila Sofija po ukaz ili vo ambasada, sega mozes da zakazes termin za podiganje uste ovaa nedela ili drugata. Od pred desetina dena e ovaa moznost. Ima dodadeno novi termini za podiganje, starite termini sto se zakazuvaa za 2022 i kraj na 2021 se anulirani/ponisteni, pa ako ti stoi uste statusot na publicbg.mjs.bg da mozes da zakazes termin za podiganje, izberi si data koja ti odgovara, vnesi tvoi podatoci, broj na pasos, slika od pasos, e-mail i zakazi si termin. EDIT: Sega proveriv, imas prvi slobodni dati za podiganje ukaz vo Sofija na 28 i 29 juli 2021.
Ne cekaj ambasada oti dogodina ke go zemes pasosot.
Pozdrav :)
Автоматски споено мислење:

Тука мора да бидеш нон стоп обесен на страната за проверка, бидејќи ако си правел интервју во амбасада/конзулат кога ќе ти се објави указот првите 2-3саата ти стои да закажеш термин и после тоа ти се менува дека можеш да го подигнеш тамо каде си го правел интервјуто и откако ќе ти се смени после 2-3 саата од објава на Указ нема да можеш да го подигнеш од Софија! Затоа пратете форумов, одма закажување, потврда на маил и веќе ќе си имаш резервиран термин за подигање во Софија! Мора тука редовна проверка на статус и спремна слика од пасош во тел или на ПЦ за да играат брзи прсти по објава на указ... во спротивно.... месеци ќе бидат во прашање за пасош у рака! Само првите 2-3 саата ќе може системски тоа да се направи!!!
Taka e. Nekoj pat se menuva statusot i za pomalku od 1 cas, pa i za 20-30 minuti. Zatoa arno vi veli Marin, pocesto visenje na publicbg.mjs.bg (da ne kazam 24/7 :D), podgotveni so slika od pasos u mobilen ili pc i ako ima ukaz, vednas zakazuvanje termin...u sprotivno ke mora preku ambasada/konzulat.
 
Последно уредено:

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
355
Поени од реакции
1.619
Razlistuvav i barav nesto po forumot od dosada i mi izleze tvojot post. :)
Ako seuste ne si bila Sofija po ukaz ili vo ambasada, sega mozes da zakazes termin za podiganje uste ovaa nedela ili drugata. Od pred desetina dena e ovaa moznost. Ima dodadeno novi termini za podiganje, treba da ima i za ovaa nedela... starite termini sto se zakazuvaa za 2022 i kraj na 2021 se anulirani/ponisteni, pa ako ti stoi uste statusot na publicbg.mjs.bg da mozes da zakazes termin za podiganje, izberi si data koja ti odgovara, vnesi tvoi podatoci, broj na pasos, slika od pasos, e-mail i zakazi si termin.
Ne cekaj ambasada oti dogodina ke go zemes pasosot.
Pozdrav :)
Автоматски споено мислење:


Taka e. Nekoj pat se menuva statusot i za pomalku od 1 cas, pa i za 20-30 minuti. Zatoa arno vi veli Marin, pocesto visenje na publicbg.mjs.bg (da ne kazam 24/7 :D), podgotveni so slika od pasos u mobilen ili pc i ako ima ukaz, vednas zakazuvanje termin...u sprotivno ke mora preku ambasada/konzulat.
зависи кога ќе се објави указот во колку саат и системски кога им се програмирани интерфесите за апдате... мн е битно интерфејосот во колку саат им е ставен! така да ако интерфејост им е системски во 14:00, а указот објавен во 13:30 само 30мин ќе се има можност, истото е и со регистрацијата од МП во општина... колку пати во текот на денот и во колку саат во денот им се сетирани интерфејсовите... секој со среќата!
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.922
зависи кога ќе се објави указот во колку саат и системски кога им се програмирани интерфесите за апдате... мн е битно интерфејосот во колку саат им е ставен! така да ако интерфејост им е системски во 14:00, а указот објавен во 13:30 само 30мин ќе се има можност, истото е и со регистрацијата од МП во општина... колку пати во текот на денот и во колку саат во денот им се сетирани интерфејсовите... секој со среќата!
Na mene ne moze da mi izbega u nikoj slucaj. Proveruvam status i u 2 sabajle...barem 50 pati na den :tapp: Koj znae kolkav trafik i praveme. Sigurno se Nomer 1 u Bugarija:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom