Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Уффффф....
!!! Најпрво сакам да ти кажам дека одговорот што ќе ти го дадам е чисто само моја претпоставка и не ми зимај за зло ако згрешам но мислам дека може да ми држи вода мислењето !!!

До пред некоја година секој происход од ДАБЧ кој се издаваше ... во делот кај што пишуваше.... ТОЈ И ТОЈ е од БЛГАРСКИ ПРОИСХОД во продолжение на тоа имаше цела низа напишано врз база на што ти е даден происходот- ИСТО како потврдата од БГ клуб што ти е дадена... преку тој и тој кој е роден/а таа и таа година на тоа и тоа место и според тој и тој тогаш живееле тамо и тамо толку и толку Бугари....

После тоа за да може ДАБЧ и на ќоро и на сакато да дава происход и да си лапа парата и благодарејќи на тоа 50.000 апликации да си дочекаат дополнителна го сменија и во потврдата стоеше само дека е од блгарски происход без притоа да се објасни златната линија и статистички како си происход!

Дали кога носеше документи по втор пат покрај изводи/умреници и што и да било однесе уште еднаш потврда од БГ клуб каде во самата потврда е наведено горе објаснетото?

Добро е што не е одбиено, туку дадена е уште една шанса! Мој совет ти е под итно да пратиш маил со статусот на:
priemna@justice.government.bg
cc: bgcitizen2@justice.government.bg

и да ги прашаш дали статусотмзначи дека:
треба да однесеш документи повторно сите изводи и умреници и ПОТВРДА од БГ клуб и што уште бараат од документација по твојата преписка!

Во случај да не ти вратат можеш онака од чиста мира во денот по 2-3 пати во различни временски интервали forward на маилот!

Уште еднаш ќе потенцирам мислам дека немаат докумет т.с. потврата од ДАБЧ не е со образложемие како потврдата од БГ клуб врз база на кој основ имаш происход!!!

... собирај документи и обавезно ПОТВРДА од БГ клуб и повторно доставувај и упорност со маилот ...

пак ќе напоменам: ова е мое мислење и чисто со посредникот мој се консултурав ми кажа он немал до сега кај неговите ваков случај и дека ако му се појавел ќе оди Софија да праша па ќе ти кажам откако ќе ми каже!

Среќно и успех!!!
Fala ti @marin.skp na sovetot, ke pratam mail da vidam sto ke mi odgovorat. Pozdrav
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Ima promeni od finalna vo polozitelno... prepiski sto gi sledam od 2019.

9812, 9990, 9998, 10009, 10010, 10015, 10017, 10020, 10030, 10038, 10039, 10043/2019... Site se na polozitelno, do denes bea na finalna. Sigurno ima i kaj drugi ponatamu, ama nemam proveruvano. Proveruvajte koj ste so intervju april/maj 2019...
Ukazi nema :(
Hehe enos do 10000. Jako raboti sovetot masala hhhh

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
81
Поени од реакции
181
Ima promeni od finalna vo polozitelno... prepiski sto gi sledam od 2019.

9812, 9990, 9998, 10009, 10010, 10015, 10017, 10020, 10030, 10038, 10039, 10043/2019... Site se na polozitelno, do denes bea na finalna. Sigurno ima i kaj drugi ponatamu, ama nemam proveruvano. Proveruvajte koj ste so intervju april/maj 2019...
Ukazi nema :(
Dali broevite prodolzuvaat vo niza od godina vo godina, ili sekoja godina zapocnuva od br.1?
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
205
Ima promeni od finalna vo polozitelno... prepiski sto gi sledam od 2019.

9812, 9990, 9998, 10009, 10010, 10015, 10017, 10020, 10030, 10038, 10039, 10043/2019... Site se na polozitelno, do denes bea na finalna. Sigurno ima i kaj drugi ponatamu, ama nemam proveruvano. Proveruvajte koj ste so intervju april/maj 2019...
Ukazi nema :(
Јас бев на интервју 21.05.2019 во Софија,од 30.12.2020 сум на статус финална и сеуште чекам промена на положително.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
441
Поени од реакции
1.251
S obzirom da se pojavio novi status, svima nerazumljiv i pomalo smo svi uplaseni jer je vecina nas aplicirala na isti nacin(predak rodjen pre 1918.i potvrda iz bg kluba) i vecina je nosila opet ista dokumenta u ministarstvo.
Kako bi pokusali da saznamo potencijalni razlog ovakvog statusa, svi vi koji ste dobili ili cete dobiti takav status, napisite detaljnije informacije o vasem predmetu.
-Da li ste sigurni da ste nosili dopunska dokumenta u ministarstvo, tj da li ste odneli licno?
- Od kojeg bugarskog kluba ste dobili potvrdu?
- Da li je vas predak iz mesta sa 100% bugarskim zivljem po istoricaru Kncovu ili manje?
Sto vise informacija date, potencijalno cete pomoci nekom drugom.
Hvala unapred.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.442
Поени од реакции
5.621
S obzirom da se pojavio novi status, svima nerazumljiv i pomalo smo svi uplaseni jer je vecina nas aplicirala na isti nacin(predak rodjen pre 1918.i potvrda iz bg kluba) i vecina je nosila opet ista dokumenta u ministarstvo.
Kako bi pokusali da saznamo potencijalni razlog ovakvog statusa, svi vi koji ste dobili ili cete dobiti takav status, napisite detaljnije informacije o vasem predmetu.
-Da li ste sigurni da ste nosili dopunska dokumenta u ministarstvo, tj da li ste odneli licno?
- Od kojeg bugarskog kluba ste dobili potvrdu?
- Da li je vas predak iz mesta sa 100% bugarskim zivljem po istoricaru Kncovu ili manje?
Sto vise informacija date, potencijalno cete pomoci nekom drugom.
Hvala unapred.
+ откако таму ќе однесат дополнителни документи или ќе дојдат до релевантно инфо (да не нагаѓаме) да се вратат тука и да споделат. :))))
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
441
Поени од реакции
1.251
+ откако таму ќе однесат дополнителни документи или ќе дојдат до релевантно инфо (да не нагаѓаме) да се вратат тука и да споделат. :))))
/QUOTE]
Da i da napisu sta su nosili kao dopunu.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
456
Поени од реакции
757
S obzirom da se pojavio novi status, svima nerazumljiv i pomalo smo svi uplaseni jer je vecina nas aplicirala na isti nacin(predak rodjen pre 1918.i potvrda iz bg kluba) i vecina je nosila opet ista dokumenta u ministarstvo.
Kako bi pokusali da saznamo potencijalni razlog ovakvog statusa, svi vi koji ste dobili ili cete dobiti takav status, napisite detaljnije informacije o vasem predmetu.
-Da li ste sigurni da ste nosili dopunska dokumenta u ministarstvo, tj da li ste odneli licno?
- Od kojeg bugarskog kluba ste dobili potvrdu?
- Da li je vas predak iz mesta sa 100% bugarskim zivljem po istoricaru Kncovu ili manje?
Sto vise informacija date, potencijalno cete pomoci nekom drugom.
Hvala unapred.
Ако мислиш за статусот "дополнителна проверка", тој е истиот од претходно. За луѓе што не ги однеле документите (изводи, умреници ...) или немаат потврда од БГ клуб.
 
Член од
23 април 2020
Мислења
12
Поени од реакции
18
S obzirom da se pojavio novi status, svima nerazumljiv i pomalo smo svi uplaseni jer je vecina nas aplicirala na isti nacin(predak rodjen pre 1918.i potvrda iz bg kluba) i vecina je nosila opet ista dokumenta u ministarstvo.
Kako bi pokusali da saznamo potencijalni razlog ovakvog statusa, svi vi koji ste dobili ili cete dobiti takav status, napisite detaljnije informacije o vasem predmetu.
-Da li ste sigurni da ste nosili dopunska dokumenta u ministarstvo, tj da li ste odneli licno?
- Od kojeg bugarskog kluba ste dobili potvrdu?
- Da li je vas predak iz mesta sa 100% bugarskim zivljem po istoricaru Kncovu ili manje?
Sto vise informacija date, potencijalno cete pomoci nekom drugom.
Hvala unapred.
kako glasi novi status ?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
441
Поени од реакции
1.251
Ако мислиш за статусот "дополнителна проверка", тој е истиот од претходно. За луѓе што не ги однеле документите (изводи, умреници ...) или немаат потврда од БГ клуб.
Ne nego se pojavio novi status da traze dopunska dokumenta iako su vec odneta u ministarstvo.
Ne znamo sta sad ovo znaci pa pokusavamo da otkrijemo razlog..
Plasim se da traze nesto vise od potvrde, neki stari dokument.. nadam se da gresim.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Јас бев на интервју 21.05.2019 во Софија,од 30.12.2020 сум на статус финална и сеуште чекам промена на положително.
I jas sum isti kurac sine jebem bugarska politika

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom