Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Samo da se nerviramo nista drugo i posle 4 godine te bace na dopunu da umres samo......verovatno im je cilj da sto duze odugovlace i manje pasosa da daju (direktiva iz EU sigurno)
Meni ovo vise nema smisla nista... stvarno sam razocaran iako sam jos na finalnom..sve mi lici da potvrde vise nisu dovoljan dokaz ali ajde, videcemo...
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125

Denes go dobivme ova jas i uste trojca sto bevme na intervju na 17.04.2019. Sigurno se podneseni site dokumenti i naknadno . Ne mi e jasno sto se bara ???


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jas mislam deka dopolnitelno ke ti go procheshlaat proishodot i potoa ke se odluchi dali e verosostoen ili ne, a ti ako imash nekoj drugi dokazi za bugarsko poteklo treba da gi dostavish do odredeniot rok, (08.10.2021).
Ne sum bash siguren, poradi toa shto jas imav slichen status, ke prikacham screenshot da si vidite i da sporedite. Ako sum vo pravo, ne bi sakal da ve obeshrabruvam, no govoram od moe lichno iskustvo - toa beshe prichinata poradi koja chekav potpis 5 godini za razlika od nekoj shto dobija mnogu pobrzo. Neka se nadovrzat ostanatite i neka kazhat dali sum vo pravo.
 

Attachments

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648

Denes go dobivme ova jas i uste trojca sto bevme na intervju na 17.04.2019. Sigurno se podneseni site dokumenti i naknadno . Ne mi e jasno sto se bara ???


Sent from my iPhone using Tapatalk
Уффффф....
!!! Најпрво сакам да ти кажам дека одговорот што ќе ти го дадам е чисто само моја претпоставка и не ми зимај за зло ако згрешам но мислам дека може да ми држи вода мислењето !!!

До пред некоја година секој происход од ДАБЧ кој се издаваше ... во делот кај што пишуваше.... ТОЈ И ТОЈ е од БЛГАРСКИ ПРОИСХОД во продолжение на тоа имаше цела низа напишано врз база на што ти е даден происходот- ИСТО како потврдата од БГ клуб што ти е дадена... преку тој и тој кој е роден/а таа и таа година на тоа и тоа место и според тој и тој тогаш живееле тамо и тамо толку и толку Бугари....

После тоа за да може ДАБЧ и на ќоро и на сакато да дава происход и да си лапа парата и благодарејќи на тоа 50.000 апликации да си дочекаат дополнителна го сменија и во потврдата стоеше само дека е од блгарски происход без притоа да се објасни златната линија и статистички како си происход!

Дали кога носеше документи по втор пат покрај изводи/умреници и што и да било однесе уште еднаш потврда од БГ клуб каде во самата потврда е наведено горе објаснетото?

Добро е што не е одбиено, туку дадена е уште една шанса! Мој совет ти е под итно да пратиш маил со статусот на:
priemna@justice.government.bg
cc: bgcitizen2@justice.government.bg

и да ги прашаш дали статусотмзначи дека:
треба да однесеш документи повторно сите изводи и умреници и ПОТВРДА од БГ клуб и што уште бараат од документација по твојата преписка!

Во случај да не ти вратат можеш онака од чиста мира во денот по 2-3 пати во различни временски интервали forward на маилот!

Уште еднаш ќе потенцирам мислам дека немаат докумет т.с. потврата од ДАБЧ не е со образложемие како потврдата од БГ клуб врз база на кој основ имаш происход!!!

... собирај документи и обавезно ПОТВРДА од БГ клуб и повторно доставувај и упорност со маилот ...

пак ќе напоменам: ова е мое мислење и чисто со посредникот мој се консултурав ми кажа он немал до сега кај неговите ваков случај и дека ако му се појавел ќе оди Софија да праша па ќе ти кажам откако ќе ми каже!

Среќно и успех!!!
 
Последно уредено:
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Pocnaa li promenite so finalna ne me fakajte za zbor pozdrav 28.05.2019 int

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
12 ноември 2020
Мислења
20
Поени од реакции
46
Pocnaa li promenite so finalna ne me fakajte za zbor pozdrav 28.05.2019 int

Edna strana ako vrnas nazad ke imas najdobra informacija
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Jas mislam deka dopolnitelno ke ti go procheshlaat proishodot i potoa ke se odluchi dali e verosostoen ili ne, a ti ako imash nekoj drugi dokazi za bugarsko poteklo treba da gi dostavish do odredeniot rok, (08.10.2021).
Ne sum bash siguren, poradi toa shto jas imav slichen status, ke prikacham screenshot da si vidite i da sporedite. Ako sum vo pravo, ne bi sakal da ve obeshrabruvam, no govoram od moe lichno iskustvo - toa beshe prichinata poradi koja chekav potpis 5 godini za razlika od nekoj shto dobija mnogu pobrzo. Neka se nadovrzat ostanatite i neka kazhat dali sum vo pravo.
@Ochaen_domakin , ti blagodaram, navistina ova lici deka i prethodno se javuval vakov status. Te molam dali mozes da mi kazes otkoga go dobi ovoj status dali dostavuvase dopolnitelni dokumenti razlicni od prethodno podnesenite. Ako podnesuvase sto podnese? Ili ako ne podnesuvase dali samo vrz osnova na dopolnitela analiza na postojnite ti dadoa ukaz. Prasuvam zatoa sto jas mislam deka imam dostaveno se sto e pobarano do sega. No ne sum samo jas, nie sme cetvorica sto zaedno ja terame procedurava od samiot pocetok, bevme zaedno na intervju, site imame proishod po razlicen dedo/pradedo, i site denes dobivme ist status.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Ima promeni od finalna vo polozitelno... prepiski sto gi sledam od 2019.

9812, 9990, 9998, 10009, 10010, 10015, 10017, 10020, 10030, 10038, 10039, 10043/2019... Site se na polozitelno, do denes bea na finalna. Sigurno ima i kaj drugi ponatamu, ama nemam proveruvano. Proveruvajte koj ste so intervju april/maj 2019...
Ukazi nema :(
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Уффффф....
!!! Најпрво сакам да ти кажам дека одговорот што ќе ти го дадам е чисто само моја претпоставка и не ми зимај за зло ако згрешам но мислам дека може да ми држи вода мислењето !!!

До пред некоја година секој происход од ДАБЧ кој се издаваше ... во делот кај што пишуваше.... ТОЈ И ТОЈ е од БЛГАРСКИ ПРОИСХОД во продолжение на тоа имаше цела низа напишано врз база на што ти е даден происходот- ИСТО како потврдата од БГ клуб што ти е дадена... преку тој и тој кој е роден/а таа и таа година на тоа и тоа место и според тој и тој тогаш живееле тамо и тамо толку и толку Бугари....

После тоа за да може ДАБЧ и на ќоро и на сакато да дава происход и да си лапа парата и благодарејќи на тоа 50.000 апликации да си дочекаат дополнителна го сменија и во потврдата стоеше само дека е од блгарски происход без притоа да се објасни златната линија и статистички како си происход!

Дали кога носеше документи по втор пат покрај изводи/умреници и што и да било однесе уште еднаш потврда од БГ клуб каде во самата потврда е наведено горе објаснетото?

Добро е што не е одбиено, туку дадена е уште една шанса! Мој совет ти е под итно да пратиш маил со статусот на:
priemna@justice.government.bg
cc: bgcitizen2@justice.government.bg

и да ги прашаш дали статусотмзначи дека:
треба да однесеш документи повторно сите изводи и умреници и ПОТВРДА од БГ клуб и што уште бараат од документација по твојата преписка!

Во случај да не ти вратат можеш онака од чиста мира во денот по 2-3 пати во различни временски интервали forward на маилот!

Уште еднаш ќе потенцирам мислам дека немаат докумет т.с. потврата од ДАБЧ не е со образложемие како потврдата од БГ клуб врз база на кој основ имаш происход!!!

... собирај документи и обавезно ПОТВРДА од БГ клуб и повторно доставувај и упорност со маилот ...

пак ќе напоменам: ова е мое мислење и чисто со посредникот мој се консултурав ми кажа он немал до сега кај неговите ваков случај и дека ако му се појавел ќе оди Софија да праша па ќе ти кажам откако ќе ми каже!

Среќно и успех!!!
Fala ti @marin.skp na sovetot, ke pratam mail da vidam sto ke mi odgovorat. Pozdrav
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Ima promeni od finalna vo polozitelno... prepiski sto gi sledam od 2019.

9812, 9990, 9998, 10009, 10010, 10015, 10017, 10020, 10030, 10038, 10039, 10043/2019... Site se na polozitelno, do denes bea na finalna. Sigurno ima i kaj drugi ponatamu, ama nemam proveruvano. Proveruvajte koj ste so intervju april/maj 2019...
Ukazi nema :(
Hehe enos do 10000. Jako raboti sovetot masala hhhh

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Ima promeni od finalna vo polozitelno... prepiski sto gi sledam od 2019.

9812, 9990, 9998, 10009, 10010, 10015, 10017, 10020, 10030, 10038, 10039, 10043/2019... Site se na polozitelno, do denes bea na finalna. Sigurno ima i kaj drugi ponatamu, ama nemam proveruvano. Proveruvajte koj ste so intervju april/maj 2019...
Ukazi nema :(
Dali broevite prodolzuvaat vo niza od godina vo godina, ili sekoja godina zapocnuva od br.1?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom