Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Знаете ли некој што е работата чекам за финален преглед а уште не е мрднато од ноември 2020 на сите статуси се менуваат месеците само овај не веќе 2-3 месеци стои истото...
Nikoj ne znae, nesto se desava so komisiite, nekoi cekaat i po 6 meseci i poveke :toe:(n)
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
397
Поени од реакции
360
Dali moze da se pomine granica so sertifikat za prelezan kovid?
 
Член од
10 февруари 2014
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво,имам поднесено барање за државјанство,интервјуто ми е поминато.Денеска го подигнав бројчето, и се логирав на веб страната за проверка на бројчиња. Статусот ми е следниов "Образувана преписка N:3690/2021/07.06.2021 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване."
Дали некој може да ми објасне што значи ова,и кој е наредниот чекор?
Однапред благодарам :)
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.934
Здраво,имам поднесено барање за државјанство,интервјуто ми е поминато.Денеска го подигнав бројчето, и се логирав на веб страната за проверка на бројчиња. Статусот ми е следниов "Образувана преписка N:3690/2021/07.06.2021 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване."
Дали некој може да ми објасне што значи ова,и кој е наредниот чекор?
Однапред благодарам :)
Klikni na linkot, ti pisuva se za statusite kako se dvizat i objasnuvanje za cela procedura.
Автоматски споено мислење:

Ima promeni od finalna vo polozitelno.
Ima nekolku prepiski sto gi sledam, sega proveriv, poveke od niv se na polozitelno, nekoi seuste se na finalna.
Proveruvajte si koj e so status finalna so intervju april/maj 2019.:)
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2015
Мислења
456
Поени од реакции
757
Klikni na linkot, ti pisuva se za statusite kako se dvizat i objasnuvanje za cela procedura.
Автоматски споено мислење:

Ima promeni od finalna vo polozitelno.
Ima nekolku prepiski sto gi sledam, sega proveriv, poveke od niv se na polozitelno, nekoi seuste se na finalna.
Proveruvajte si koj e so status finalna so intervju april/maj 2019.:)
Интервју средина на мај ... уште си стои "финален експертен преглед".
 
Член од
12 јули 2021
Мислења
6
Поени од реакции
6
До 15.07.2021 кој подигне подигне указ од Софија
Потоа чекајтеси термини
Инфо од конзулат Битола денес.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
441
Поени од реакции
1.251
@Altair75 koje konkretno prepiske gledas? Ja proveravam 10ak prepiski od 10600 do 13000 i ni jedna se nije promenila na polozitelno.( to je otprilike od 10.04.-10.05.)
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Koga sme kaj ukazite jas mislam deka tie sekoj den potpisuvaat ukazi, samo datata na ukaz ja stavaat od koga pocnale so potpisuvanje, ne e logicno vo eden den da potpisat iljadnici prepiski a posle da pravat golemi pauzi, taka da najverojatno mnogu prepiski imaat potpisano a ne se prateni vo MP bidejki treba vreme da se istampaat ukazi i da se pratat vo MP zasto tamu gi objavuvaat statusite.
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
13
Поени од реакции
7
Denes mi se smeni statusot na dopolnitelna proverka???.Da prasam neli DABC od mart ne raboti ukinat e.Ako moze nekoj odgovor.
Автоматски споено мислење:

Denes mi se smeni statusot na dopolnitelna proverka???.Da prasam neli DABC od mart ne raboti ukinat e.Ako moze nekoj odgovor.
 

Attachments

Член од
26 декември 2015
Мислења
57
Поени од реакции
65
Denes mi se smeni statusot na dopolnitelna proverka???.Da prasam neli DABC od mart ne raboti ukinat e.Ako moze nekoj odgovor.
Автоматски споено мислење:

Denes mi se smeni statusot na dopolnitelna proverka???.Da prasam neli DABC od mart ne raboti ukinat e.Ako moze nekoj odgovor.
Koga bese na intervju?
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.934
@Altair75 koje konkretno prepiske gledas? Ja proveravam 10ak prepiski od 10600 do 13000 i ni jedna se nije promenila na polozitelno.( to je otprilike od 10.04.-10.05.)
9800, 9801, 9802, 9804/2019 i 1/2020 se od finalna na polozitelno staveni denes.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Koga sme kaj ukazite jas mislam deka tie sekoj den potpisuvaat ukazi, samo datata na ukaz ja stavaat od koga pocnale so potpisuvanje, ne e logicno vo eden den da potpisat iljadnici prepiski a posle da pravat golemi pauzi, taka da najverojatno mnogu prepiski imaat potpisano a ne se prateni vo MP bidejki treba vreme da se istampaat ukazi i da se pratat vo MP zasto tamu gi objavuvaat statusite.
Во пракса се покажало дека укази Јотова потпишува среда или петок во текот на една недела! Секој ден како може да се потпишуваат укази кога во еден указ се вклучени над 50лица... за работите на сите да им бидат појасни се што оди до совет оди преку МП, после тоа пред седница на советот за гражданство се делат сите барања според тоа: дали се во конзулат правени интервјуа, дали барањето е прелу родител, натурализација, происход, дали се бара ослободување од државјанство и слично... и така поделените барања се разгледуваат на седница на советот!

Советот има ингеренции да ги одбива некомплетните барања а сите останати кој поминуваат на совет одат кај министерот за правосудие и он изготвува предлог за добивање/ослободување на државјанство односно и предлага Указ на Јотова која треба да го потврди или по дадено дискретционо право истото да го одбие...

затоа и кога се објавуваат укази во еден ист број на указ се вклучени сите кој се преку родител, во друг указ се вклучени сите со постојано пребивање во бг, во нареден преку происход и секогаш во различни укази се оние кој оделе прелу амбасада/конзулат со оние кој оделе преку интервју и поднесување на документација преку МП во Софија.

По потврда (потпис од Јотова, кој најчесто е среда или петок) конечната одлука од Јотова стапува на сила веднаш и без објава во службен весник и истата се проследува до МП за да постапи по донесената одлука...

а ти мисли си дека седи у канцаларија и чека некој да и тропне на врата секој ден за секој ден да земе и потпише Укази... баш само за тоа зима плата за секој ден да чека указ!

Плус според правилникот комисијата за државјанство под ингеренции на Јотова (не советот во МП) има за обврска да се состане НАЈМАЛКУ два пати месечно... што значи дека Јотова е со врзани раце се дур комисијата кај неа во кабинет не си ја заврши работата и и ги достави предлог указите на потпис/одобрување!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom