Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 јули 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dobri ljudi, treba mi mala pomoc...nisam mogao proveravam svoj status za drzavljanstvo i jos korona dosla uhvatilo me nije mi bilo ni do cega i sad kad sam proverio..video sam da sam dobio ovu poruku:

  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите свидетелство за с'димост, издадено от компетентните органи в Р Б'лгарија, с'гласно изискванијата на чл. 4, т. 3 в'в вр. чл. 6, ал. 2 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за б'лгарското гражданство, както и документ от прокуратурата, че срешту Вас нјама образувано наказателно производство за умишлено прест'пление от обшт характер, с'гласно изискванијата на чл. 4, т. 4 в'в вр. чл. 6, ал. 2 от Наредбата. В срок до 25.10.2020 г. следва да отстраните посочените нередовности, като в противен случај производството Ви по промјана на гражданството ште б'де прекратено, с'гласно чл. 13а, ал. 3 от Наредба № 1..
sta mogu da uradim? Hvala
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Dobri ljudi, treba mi mala pomoc...nisam mogao proveravam svoj status za drzavljanstvo i jos korona dosla uhvatilo me nije mi bilo ni do cega i sad kad sam proverio..video sam da sam dobio ovu poruku:

  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите свидетелство за с'димост, издадено от компетентните органи в Р Б'лгарија, с'гласно изискванијата на чл. 4, т. 3 в'в вр. чл. 6, ал. 2 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за б'лгарското гражданство, както и документ от прокуратурата, че срешту Вас нјама образувано наказателно производство за умишлено прест'пление от обшт характер, с'гласно изискванијата на чл. 4, т. 4 в'в вр. чл. 6, ал. 2 от Наредбата. В срок до 25.10.2020 г. следва да отстраните посочените нередовности, като в противен случај производството Ви по промјана на гражданството ште б'де прекратено, с'гласно чл. 13а, ал. 3 от Наредба № 1..
sta mogu da uradim? Hvala
do 25.10 vo ministerstvoto za pravosudie treba da gi odneses dokumentite vrz baza na koi si dobil proishod (site izvodi/umrenici, prevedeni i legalizirani i dokolku imas potvrda od bugarski klub vo originalna forma).
 
Член од
7 јули 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
do 25.10 vo ministerstvoto za pravosudie treba da gi odneses dokumentite vrz baza na koi si dobil proishod (site izvodi/umrenici, prevedeni i legalizirani i dokolku imas potvrda od bugarski klub vo originalna forma).
ali datum je do 25.10.2020...razumeo sam da moram da im dostavim iz policije i suda da nemam krivicnu prijavu
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Дали удостоверение подигнато преку амбасада, потпишано на 31.1.2020 е валидно за продолжување на постапката за вадење на матичен број и пасош или мора повторно да се вади ново удостоверение од Софија според новиот закон?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.605
Поени од реакции
6.232
ali datum je do 25.10.2020...razumeo sam da moram da im dostavim iz policije i suda da nemam krivicnu prijavu
Да, ти бараат потврда за неосудуваност... изгледа немаш доставено или е загубена, Софија или др град си бил со престој кога поднесуваше бидејќи ти бараат од Бугарија да е издадено, не од др држава.
Види ги исто и членовите од законот кои се тука цитирани и без разлика на датумот однеси документи.

Доколку не ти признаваат ништо (заради датумот... ако можеш едитирај го чисто за да влезиш на врата - а таму кај службениците ќе видиш што ќе ти кажат), погледни и денови за прием кај заменик министерот и оди таму (ова нека ти е крајна опција, досега никој не се има обидено и нема споделено искуство тука на форумот).
Имаш на овој пост објаснето и има формулар за тој дел.

 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2021
Мислења
13
Поени од реакции
7
Zanimljiv mi je momenat da komisija radi samo dopune a da nikog ne prebacuje na polozitelno.
Od kad je formirana tehnicka vlada niko nije presao na polozitelno. Oni kao da ne smeju ili ne zele da nikog prebace na potpis dok se ne formira " prava" vlada.
Ocigledno je da odvajaju predmete i objavljuju samo problematicne predmete tj. dopune.
Mislim da npr ako je neko imao intervju 15.04.2019.i jos mu stoji status finalni a neko ko je imao 23.04.pise dopuna, vrlo je verovatno da je taj 15.04.vec na polozitelno samo nije i zvanicno promenjen status jer da nesto nije u redu pisala bi dopuna vec.
Imam neki utisak da cekaju od nekog zeleno svetlo da ljude prebace na polozitelno a ubedjen sam da je oko 2,3 hiljade predmeta vec spremno da se promeni na polozitelno.
Автоматски споено мислење:

Ja sam intervju 15.04.2019 zamrznulo se svaki dan proveravam i nista.Gubim moral pozz.
 
Член од
17 ноември 2010
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravo dali moze da se podnesat dokumenti za bugarsko drzavjanstvo. Vo. Veliko tarnovo poshto tamu rabotam
 
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Pred necel mesec majkami od finalna bese stavena na dopolnitelna.Gi sobravme dokumenti od baba-prababa plus potvrda od Lazar i gi odnesov licno vo ministerstvo pred neceli 2 nedeli.Denes mu se smena statusot vratena e na finalna!
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
441
Поени од реакции
1.251
Pred necel mesec majkami od finalna bese stavena na dopolnitelna.Gi sobravme dokumenti od baba-prababa plus potvrda od Lazar i gi odnesov licno vo ministerstvo pred neceli 2 nedeli.Denes mu se smena statusot vratena e na finalna!
Sto znaci da izvodi i potvrda od Lazara prolaze u ministarstvu i dan danas, super :)
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
30
Поени од реакции
55
Сестра ми денес го подигна пасошот. Процедура почната 09.12.2016та
Интервју 01.10.2018
Финална и положително одеа многу брзо кај неа, не ги памтам точните датуми, мислам финална некаде февруари 2020та, положително мај 2020та.
Указ некаде пред крај на 2020та
Прво подигнато државјанатвото во јануари од Битола, минатата недела повторно подигнато од Софија.
Во понеделник беше да се слика, денес пасошот во рака конечно
Заедно поднесовме, само моето интервју беше покасно, а јас сум уште на финална...
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
101
Здраво дечки,

Ќе прашам овде бидејќи темата е доста активна и многу од Вас веќе се минале границата во време на корона.
Вакциниран сум и на документот за вакцинација ми стојат македонските податоци. При влез во Бугарија, знам дека доколку имаш бугарски пасош, мора да се прикаже. Е сега, дали може на бугарска граница да се влезе со документи за вакцинација со македонски податоци и со бугарски пасош?
Доколку неможе и ако мора да се прави тест, пак е истиот проблем.. дали тоа значи дека за тест во Скопје треба да се дадат бугарските документи и тестот да се заведе дека е правен со бугарскиот пасош?

Ако има некој со бугарски документи да поминал граница до сега, ако може да сподели како се минува граница во ваков случај?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Здраво дечки,

Ќе прашам овде бидејќи темата е доста активна и многу од Вас веќе се минале границата во време на корона.
Вакциниран сум и на документот за вакцинација ми стојат македонските податоци. При влез во Бугарија, знам дека доколку имаш бугарски пасош, мора да се прикаже. Е сега, дали може на бугарска граница да се влезе со документи за вакцинација со македонски податоци и со бугарски пасош?
Доколку неможе и ако мора да се прави тест, пак е истиот проблем.. дали тоа значи дека за тест во Скопје треба да се дадат бугарските документи и тестот да се заведе дека е правен со бугарскиот пасош?

Ако има некој со бугарски документи да поминал граница до сега, ако може да сподели како се минува граница во ваков случај?
Не битно се дур податоците од пасошот се софпаѓаат (име, презиме, датум на раѓање).
Јас вчера правев тест и го дадов БГ пасошот (биотек-зебра-скопје) гледај на крајната дестинација со кој пасош ќе влезеш со тој пасош и да го приложиш при правење на тестот.
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
101
Не битно се дур податоците од пасошот се софпаѓаат (име, презиме, датум на раѓање).
Јас вчера правев тест и го дадов БГ пасошот (биотек-зебра-скопје) гледај на крајната дестинација со кој пасош ќе влезеш со тој пасош и да го приложиш при правење на тестот.
Фала! Прашањето ми беше повеќе за тоа дали некој вакциниран (со македонски податоци во сертификатот) поминал границата со Бугарија со тој сертификат и БГ пасош. Тестот ми е последна опција ако небива сертификатот за вакцинација.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Фала! Прашањето ми беше повеќе за тоа дали некој вакциниран (со македонски податоци во сертификатот) поминал границата со Бугарија со тој сертификат и БГ пасош. Тестот ми е последна опција ако небива сертификатот за вакцинација.
од МКД излагаш со мк пасош и после во БГ влагаш со БГ пасош! секад со тебе ги носиш и двата пасоша и ќе го покажеш тој пасош на кој ти е издаден сертификатот! нема потреба од тупење со нелогички прашања кога и двата пасоша се со тебе...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom