Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.932
Zdravo vrz osnova na termin go podignavte drzavjanstvoto ili?
Mene mi bese potpisan ukazot vo Mart potoa posrednikot podnese molba da mi go ispratat vo Bitola no eve seuste nema nisto Ve molam za sovet sto ponatamu dali da si cekam ili ima nekoj nacin za.pobrzo podignuvanje ba ukazot Vi blagodaram
Klikni na linkot i procitaj...vo ovoj post e se ubavo objasneto i nadrobeno... izvrti gi poslednite 30 strani, ima mnogu kako tebe, ke najdes sto ti treba.


Procitaj isto i ova...

P.S.
Ako ne mozes sama, baraj si go "posrednikot". Ako ne znae i toj za ovaa opcija, otkaci go, natepaj go i neka ti vrati parite, pa najdi si drug "posrednik", samo ako, povtoruvam ne si vo moznost sama da se snajdes. Pozdrav.
 
Член од
24 декември 2019
Мислења
13
Поени од реакции
13
Klikni na linkot i procitaj...vo ovoj post e se ubavo objasneto i nadrobeno... izvrti gi poslednite 30 strani, ima mnogu kako tebe, ke najdes sto ti treba.


Procitaj isto i ova...

P.S.
Ako ne mozes sama, baraj si go "posrednikot". Ako ne znae i toj za ovaa opcija, otkaci go, natepaj go i neka ti vrati parite, pa najdi si drug "posrednik", samo ako, povtoruvam ne si vo moznost sama da se snajdes. Pozdrav.
Vi Blagodaram posle ovoj post najdov objava ke se obidam sama dzabe e posrednikot koga ne znael za ova dzabe I parite ama toa e
 
Член од
17 март 2014
Мислења
11
Поени од реакции
36
Zdravo vrz osnova na termin go podignavte drzavjanstvoto ili?
Mene mi bese potpisan ukazot vo Mart potoa posrednikot podnese molba da mi go ispratat vo Bitola no eve seuste nema nisto Ve molam za sovet sto ponatamu dali da si cekam ili ima nekoj nacin za.pobrzo podignuvanje ba ukazot Vi blagodaram
Немав термин, сите ги примаат. Указот беше пратен во БТ, ама директно од софија го подигнав. Прелистај ги останатите страни и ќе најдеш инфо. Јас во Софија бев 4 дена и се завршив со подигање, сликање и земање на документи.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Ajde nekoja info ako mozi
Veke nekoe vreme mu imam pusteno dok.na posrednikov da mi zakazi intervju za decava vo bt.uste nisto nemalo
Cekal nekoe brojce ili nz so
Nekoj da ima zakazano za na intervju
Otprilika kolku cekal
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
102
Поени од реакции
101
Ajde nekoja info ako mozi
Veke nekoe vreme mu imam pusteno dok.na posrednikov da mi zakazi intervju za decava vo bt.uste nisto nemalo
Cekal nekoe brojce ili nz so
Nekoj da ima zakazano za na intervju
Otprilika kolku cekal
Закажи си сама, ама на интервју мораш да ги носиш сите документи. Е сега каде да се преведат и да се легализираат не знам, мене посредник ми го прави тоа, ама интервју за Битола си закажав сам.

Звониш на 058 058 555 и кажуваш "Да ми закажите интервју за Бугарско државјанство", те прашуваат за колку лица, кој град, телефон и ти закажуваат.
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
22
Поени од реакции
23
Дечки денес бев во Софија да поднесам за ЕГН ми кажаа поради тоа што во БГ има избори ќе мора да идам наредна среда по ЕГН и да се сликам.
Поднесов барање за ЕГН
Посредник ми бараше 400 евра да земам пасош, некако ми беше многу скапо зашто веќе имав удостоверение Софија отидов со сопствена кола трошоци
2000 денари ПЦР
2000 ГОРИВО
15 лева винетка
15 лева заверка(легализација) на извод
30 лева за ЕГН такса во општина
10 лева паркинг за кола
Пред општината жив човек немаше
Веднаш бев на ред не чекав ни 30 минути од тие силни Молдавци немаше никој
Ви даваат три листа на едниот се внаса сегашната адреса
На другиот Леге 6
На третиот лист Мајка татко брат сестра
Филозофијата толку

Пробав да и дадам на жената што работеше таму едно 50 евра за да убрзам со ЕГН ми рече дека не може ради тоа што Избори биле Бугарија
Се ми излезе некаде околу 100 евра планирам уште толку некаде до пасош пошто ќе упалам за 8 часа да се среди не можам да одсуствувам од работа
Нека не ве мотаат лево десно двајца од нив ми кажаа дека писмо за мене нема стигнато ЕГН да земат
Указ декември 2020 во Конзулат Скопје подигнат и ми бараа едниот 350 евра другиот 400 за да сределе а кога отидов Софија ми кажаа за една недела ЕГН одете сами за Софија ќе се снајдете се е блиску со тоа што убаво би било да се паркирате на приватен паркинг зашто 4 саати е ограничување тука во центар Укуцајте на навигација Паркинг ул 6 Ти Септември Софија дур идете накај Леге уз пат легализирате извод 3-4 нотари сретнав 10 мин одење има
Паркингот е 2 лева за час но може колата да ви стои цел ден дур вршите работа не чекајте одете Софија сами без посредници
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
70
Поени од реакции
77
Kako znaese deka ti e stignato pismoto vo Sredec? Neli ti posrednik kazuvase deka ne e stignato.
 
Член од
1 јуни 2021
Мислења
13
Поени од реакции
64
Pozdrav,
pošto mi je par ljudi pisalo u inbox pa čisto da podelim svoje iskustvo.

U nedelju uveče smo krenuli za Sofiju. Stigli u 3:30 ispred MP. Tamo je već bilo 40-50 ljudi.
Ujutru je bio haos čekali smo do 13:30.

Danas smo već uzeli eng i slikali se! Pasoš stiže sutra do 15h.

Posrednik me je maksimalno ispoštovao.
Svuda išao sa mnom. Cela procedura iznese oko 400-500 evra sa sve pasošem i ličnom kartom po ubrzanoj proceduri.
Smešteni smo u hotelu Rila cena smeštaja (70leva - 30 evra) za noćenje za 2 osobe.
Hotel je odmah pored Lege 6

Sutra Vam šaljem i slike pasoša!

Hvala svima na informacijama! Sajt je vrhunski i pohvala za admine.
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Decki dali moze da se dobie info od sredec dali e gotov egn, nekoj da ima iskustvo?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
397
Поени од реакции
360
Од кој датум се на годишен одмор министерството за правда во Софија?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.455
Поени од реакции
5.690
Dali konzulatot vo BT raboti vo Sabota?
Не, ама јави им се да ти го кажат истото.

075 282 724
047/202-963 лок4
047 202-893 лок4
Fax:
047/202-947

Decki dali moze da se dobie info od sredec dali e gotov egn, nekoj da ima iskustvo?
Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Јави се и прашај пријателе.
1625051618532.png

Од кој датум се на годишен одмор министерството за правда во Софија?
Засега не се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom