Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
IMG_20210619_100310.jpg
Drugari jas ja zavrsiv cela postapka go imam pass uste od ponedelnikot no nemav vreme duri sega vi pisuvam.Bev prethodnata nedela den cetvrtok vo Sofija do MP za da si go zemam drzavjanstvoto i da zemam adres i egn iako imase 200-250 ljuge pred MP vlegov vednas zaradi posrednikot bevme grupa od 10 ljuge povekjeto za intervju nemavme nikakov problem zavrsiv za 2-3 min samo se potpisav i zemav drzavjanstvo, egn mi izleze vednas otidovme vo grad kystendil da spieme i da se slikame sledniot den.Den petok se slikavme vo mvr vo kystendil za 5 min zavrsiv rabota vo ponedelnikot mi beshe gotov pass.Inaku posledniot del od postapkata ja zavrsiv so Ruse od Kratovo se e organizirano perfektno do posleden detal.Imav moznost so uste dvajca posrednici da rabotam prethodno i so mnogu da razgovaram prosto ne mozam da gi sporedam so nego Ruse e profesionalec drugite amateri.
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
54
Поени од реакции
68
Decko koj bil na intervju na 07.02.2019 zema ukaz a jas bev na intervju so brat mi na 03.04.2019 e jas so brat mi uste sme na finalna a razlikata e 2 mesec pa bi sakal da prasam dali ukazot ako prodolzi vaka a nas ako ni se smeni vo skoro vreme vekje 8 mesec cekam finalna dali bi imalo sansi polozitelno da se ceka pomalku zosto tuka ne mi se uklopuvat mamematikite ili pa nasive dokumenti se staveni nekade u fijoka? + toa tie sto bea na intervju 16.04.2019 pred 1 mesec im se smeni vo polozitelno a ja uste sum zagalaven inace preku tatko sme so brat mi nekoj nekakvo mislenje u pozitiva da dade? Nema trpenie ova vekje no preostanuva da cekame
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
263
Поени од реакции
515
Da stvarno nema logika ama problemot e sto nema promeni dva meseci od finalna na polezitelno… samo se potpisuva ukaz na tie veke so ni e statusot na polezitelno… na taa faza finalna se zaglavi rabotata. Poslena promena imase mislam na tie so bile od noemvri na finalen . Jas licno bev megu poslednite promeni (16april) od finalna na polezitelno..
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
433
Поени од реакции
1.216
Decko koj bil na intervju na 07.02.2019 zema ukaz a jas bev na intervju so brat mi na 03.04.2019 e jas so brat mi uste sme na finalna a razlikata e 2 mesec pa bi sakal da prasam dali ukazot ako prodolzi vaka a nas ako ni se smeni vo skoro vreme vekje 8 mesec cekam finalna dali bi imalo sansi polozitelno da se ceka pomalku zosto tuka ne mi se uklopuvat mamematikite ili pa nasive dokumenti se staveni nekade u fijoka? + toa tie sto bea na intervju 16.04.2019 pred 1 mesec im se smeni vo polozitelno a ja uste sum zagalaven inace preku tatko sme so brat mi nekoj nekakvo mislenje u pozitiva da dade? Nema trpenie ova vekje no preostanuva da cekame
Oduvek se cekalo 12 meseci od finalne do ukaza.
Pogledaj listu i videces koliko je malo ljudi na polozitelno stavljeno u poslednjih 6 meseci. Bukvalno 3x manje nego prosle godine.
Koliko duze budes cekao na finalnoj, toliko ces krace da cekas potpis.
 
Член од
24 декември 2017
Мислења
80
Поени од реакции
111
Наредивте ревизија во Агенцијата за регистрација и Дирекцијата за бугарско државјанство. Што покажа контролата во овие институции? Има ли некаква злоупотреба?
Јанаки Стоилов:
– Не е тајна дека постојат три проблематични области што се во делокругот на Министерството за правда. Една од тие сфери е проблематиката со бугарското државјанство, потоа се активностите на регистрација на трговските друштва и местата за лишување од слобода. Уште од стапувањето на должноста наредив такви инспекции да бидат спроведени од Инспекторатот во Министерството за правда и од нашата внатрешна ревизија, така што тие не беа насочени само кон Агенцијата за бугарско државјанство.
Тоа што го констатиравме беше значително забавување на процесот. Утврдивме дека целиот процес е искулчително долг, затоа што, знаете, при проценката на кандидатите се вклучени различни институции кои не се само во делокругот на министерот за правда. Но, за тој краток период се обидовме да го забрзаме процесот, без да ги спуштиме критериумите за проценка во суштина и тоа забрзување да биде и на влезот и на излезот од системот.
Само да ви дадам пример, од моментот на издавањето на Указ од страна на потпретседателот за добивање бугарско државјанство, до издавањето на Уверението, односно можноста луѓето реално да го користат тоа признато право, минуваат 8-9-10 месеци. Во таа активност, утврдивме дека посредуваат некои лица кои се вработени во Министерството и можеби се обидуваат да стават некого во поповолна позиција. Затоа ги променив внатрешните правила, беа ангажирани повеќе вработени и се надевам дека и пред истекот на нашиот мандат, во голема мерка ќе го намалиме времетраењето, така што од неколку месеци овој период да биде неколку недели.
Во однос на поднесувањето на апликациите, бидејќи тоа се прави по електронски пат, веќе се пополнети термините за една година однапред, до јуни 2022 година. Затоа подготвивме промени во наредбата, за која во моментов тече неопходната јавна расправа, и очекуваме да се забрза тој процес. Аплицирањата да се прват не само по електронски пат и бугарските граѓани и граѓаните на Европската Унија, како и лицата со постојан престој во Бугарија, да можат да аплицираат и лично, што според мене значително ќе ја забрза и целокупната постапка.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
409
Поени од реакции
484
Дечки, јас сум при крај со процедурава, да не има инфо некој од понеделник како ќе иде со укази?
Имам чувство дека неделава ќе не биде.

УРАААААААААААААААААААААААААААААА.

(Едино малу ми е страв со избориве али нема ваљда сега да застанат, што викате)?

@МаријаОдМакедонија
Сигурно сега се осеќаш подобро. Знам, инстант среќа.
И ваквиот вид на постови ќе ти помогнат тебе и останатите ПОБРЗО да дојдете до информацијата што ја сакате.

Нема проблем, јас можам и вака. Наместо лектири со опомени ќе читаш „корисни“ постови со временска прогноза.

Па уште @Gogice ти лајкнала, што 50 пати се убедуваше дали да оди или да не оди бугарија и да не ја убедував во приватни пораки и јавно овде на тема да не ја повикував да оди пошто јузери како @Great Dragon ширеа ДЕЗИНФОРМАЦИИ како тоа не смее дупикат происход да се вади
И ДА НЕ ГО ПИШУВАВМЕ ТОА (да се оди Софија) СЕКОЈ ДЕН ТУКА... ЈАС, МАРИН, БИГО, МИСКОЛО кои истото го потенциравме, еден куп народ немаше да прочитаат дека СЕГА е време да одат.

Пар ликови како Путинот и слични, кои чекаат долго време писмо преку амбасада отидоа и си завршија работа. Откако се вратија си објаснија тука ТОКМУ она кон што повикуваме сите ние 20 страни наназад ДА СЕ ПИШУВА САМО тоа што е значајно за темата, а не како братот Очаен домакин му е страв да не се прекинат указите, не цинизмот на јузерот Блгарче или сега твојата НЕРВА зошто си чекала 4 години.

ШТО ти менува колку чекаш? Потполно и ИСТО право има да пишува тука некој и да е нервозен или НЕ некој што започнал СЕГА процедура, само работата е ШТО НЕМА РЕД.

Ќе си дојде кој сака, ќе си напише што сака (оти имал право - не дека го нема ама глупави испаѓаат прашањата), а истиот тој ГО МРЗИ да прочита пар страни наназад дали ИЛИ НЕ некој одговорил.

И сега ви смета оти во недостаток на модератор некој тука изиграва дежурен полицаец и ги опоменува СИТЕ кои се офтопик дека го прават тоа на погрешен начин и НЕ придонесуваат ниту за темата ниту за сами себе?

Супер.
Од денес пишувам временска прогноза и јас и предвидувања од тарот карти.

Укази кога?
Од другар братучед ми кажа дека од септември ќе има повторно. Сега нешто застој избори ќе имало. Вие што знаете?


p.s.

И ОДИМЕ:

Прегледај го приврзокот 298949

Прегледај го приврзокот 298950

Прегледај го приврзокот 298951

Прегледај го приврзокот 298952

Прегледај го приврзокот 298953

Прегледај го приврзокот 298954

Прегледај го приврзокот 298955

Прегледај го приврзокот 298958

Свесна си дека со твоето постирано од погоре на ваквите ОФТОПИК членови им даваш ветар во грб, така?
Свесна си дека заради ТАКВИ не може некој да прeлистува 50 страници додека дојде до инфо што му треба?
Сесна си дека тоа што им лаам нив на секое ти помага тебе или стана од сабајле нешто нервозна па ајде да видам на кој прва да се истурам?

Провери си ги приоритетите во животот.
Ако вакви луѓе сакаш во твоето опкружување и вакви „информации“ ти се корисни јас можам тука да застанам па продолжи ти и да ми ти е со среќа.

(со таа „мала“ разлика што ти ќе земеш пасош и ќе му ја дувниш од темава - ниту прва, ниту последна, а јас се расправам со години со будали како овие од погоре за ПОШТЕН народ да види некој ќар и да не биде лажен од посредници).
Сељобој болен за внимание, не шири дезинформации дека сум пишал дека не смее ДУПЛИКАТ ПРОИСХОД да се вади.
Само твојата умно - болна глава може да ја врти воденицата во тој правец.
 
Член од
16 март 2020
Мислења
77
Поени од реакции
161
Zdravo Dechki

dali sega za ppdneduvanje na BG Drzavjandtvo trebe pak da se odinvo Davc ili direktno vo Min Za Pravosudie se odi ?
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Дечки, јас сум при крај со процедурава, да не има инфо некој од понеделник како ќе иде со укази?
Имам чувство дека неделава ќе не биде.

УРАААААААААААААААААААААААААААААА.

(Едино малу ми е страв со избориве али нема ваљда сега да застанат, што викате)?

@МаријаОдМакедонија
Сигурно сега се осеќаш подобро. Знам, инстант среќа.
И ваквиот вид на постови ќе ти помогнат тебе и останатите ПОБРЗО да дојдете до информацијата што ја сакате.

Нема проблем, јас можам и вака. Наместо лектири со опомени ќе читаш „корисни“ постови со временска прогноза.

Па уште @Gogice ти лајкнала, што 50 пати се убедуваше дали да оди или да не оди бугарија и да не ја убедував во приватни пораки и јавно овде на тема да не ја повикував да оди пошто јузери како @Great Dragon ширеа ДЕЗИНФОРМАЦИИ како тоа не смее дупикат происход да се вади
И ДА НЕ ГО ПИШУВАВМЕ ТОА (да се оди Софија) СЕКОЈ ДЕН ТУКА... ЈАС, МАРИН, БИГО, МИСКОЛО кои истото го потенциравме, еден куп народ немаше да прочитаат дека СЕГА е време да одат.

Пар ликови како Путинот и слични, кои чекаат долго време писмо преку амбасада отидоа и си завршија работа. Откако се вратија си објаснија тука ТОКМУ она кон што повикуваме сите ние 20 страни наназад ДА СЕ ПИШУВА САМО тоа што е значајно за темата, а не како братот Очаен домакин му е страв да не се прекинат указите, не цинизмот на јузерот Блгарче или сега твојата НЕРВА зошто си чекала 4 години.

ШТО ти менува колку чекаш? Потполно и ИСТО право има да пишува тука некој и да е нервозен или НЕ некој што започнал СЕГА процедура, само работата е ШТО НЕМА РЕД.

Ќе си дојде кој сака, ќе си напише што сака (оти имал право - не дека го нема ама глупави испаѓаат прашањата), а истиот тој ГО МРЗИ да прочита пар страни наназад дали ИЛИ НЕ некој одговорил.

И сега ви смета оти во недостаток на модератор некој тука изиграва дежурен полицаец и ги опоменува СИТЕ кои се офтопик дека го прават тоа на погрешен начин и НЕ придонесуваат ниту за темата ниту за сами себе?

Супер.
Од денес пишувам временска прогноза и јас и предвидувања од тарот карти.

Укази кога?
Од другар братучед ми кажа дека од септември ќе има повторно. Сега нешто застој избори ќе имало. Вие што знаете?


p.s.

И ОДИМЕ:

Прегледај го приврзокот 298949

Прегледај го приврзокот 298950

Прегледај го приврзокот 298951

Прегледај го приврзокот 298952

Прегледај го приврзокот 298953

Прегледај го приврзокот 298954

Прегледај го приврзокот 298955

Прегледај го приврзокот 298958

Свесна си дека со твоето постирано од погоре на ваквите ОФТОПИК членови им даваш ветар во грб, така?
Свесна си дека заради ТАКВИ не може некој да прeлистува 50 страници додека дојде до инфо што му треба?
Сесна си дека тоа што им лаам нив на секое ти помага тебе или стана од сабајле нешто нервозна па ајде да видам на кој прва да се истурам?

Провери си ги приоритетите во животот.
Ако вакви луѓе сакаш во твоето опкружување и вакви „информации“ ти се корисни јас можам тука да застанам па продолжи ти и да ми ти е со среќа.

(со таа „мала“ разлика што ти ќе земеш пасош и ќе му ја дувниш од темава - ниту прва, ниту последна, а јас се расправам со години со будали како овие од погоре за ПОШТЕН народ да види некој ќар и да не биде лажен од посредници).
[/QUOTE
Дај смири го егото малку. Ама стварно. На крајот од мојот пост ти пишав другарски поздрав. Тоа значи дека моите укажувања треба да ги сфатиш добронамерно, ама не, ти ми викаш сум станала сабајле нервозна, немало на кого да се истурам, па тебе.

Ааа пфффффф .... Жити се' бе!

Ништо не постигнуваш со тоа што им р'жеш. Само нервоза ствараш на форумот. Јас и во приватна порака ти имам пишано ако се сеќаваш- мнозинството луѓе тука на форумот и општо во Македонија се со скромно IQ. Не може да ги смениш човек. Не знам како не ти е јасно. Како имаш нерви секојдневно да влегуваш во конфликти кои не вродуват со никаков резултат, не разбирам. Имаш изгледа коњски живци. Иначе, ниеден член после твоите опомени (кои се прилично дрски патем) не престана да пишува оф топик, напротив, навлегуваат во вербална конфронтација со тебе и ние останатите ни криви ни должни читаме мор булшит. Нема поента, како да ти кажам... Just let it go. Ништо нема да смениш, а не дека не си во право. На некои луѓе толку им е дадено од дедо боже, криво дрво не се исправа.

Освен тоа, никој нема право да дискредитира и шиканира некого, само затоа што е интелектуално супериорен. А пак ќе речам, не дека не си во право.

Peace, brotherS.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
706
Поени од реакции
1.227
A ko sto gledam, posto drugive sme so mal IQ, ti vaka barem so golem IQ, Da prestanese so Of Topic muabet, I Da Se raspravate so @Генерал vo poraki, otruvte tuka cel den, I kje prasam pak, dali frustraciite gi lecite nekade osven ovde, I ZOSTO NE? Sekoe dobro, i golem pozdrav P. S Se siri negativna energija od vasite off Topic muabeti :(
 
Член од
28 октомври 2018
Мислења
33
Поени од реакции
58
Здраво дечки, некој да ми објасни како е процедурата за да ја сменам македонската возачка во бугарска? Пасош имам

благодарам и поздрав
 
Член од
13 февруари 2021
Мислења
20
Поени од реакции
29
Мислам дека уште не може. Внесија закон за УСЕДНАЛОСТ, демек треба да имаш престој во Бугарија најмалку 6 месеци. Не сум сигурен дали сеуште е така, но пред година-две беше.

Изпратено от мојат SM-G955F с помоштта на Tapatalk
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.984
Поени од реакции
1.086
Дали некој планира среда да оди за Бугарија, за превоз каде може да се најде или ако има некој што оди. Фала
Автоматски споено мислење:

 
Член од
13 декември 2019
Мислења
706
Поени од реакции
1.227
Мислам дека уште не може. Внесија закон за УСЕДНАЛОСТ, демек треба да имаш престој во Бугарија најмалку 6 месеци. Не сум сигурен дали сеуште е така, но пред година-две беше.

Изпратено от мојат SM-G955F с помоштта на Tapatalk
Seuste e taka.Provereno, vo prevod 6 meseci prestoj vo Bg pa posle menjas :)
Автоматски споено мислење:

Дали некој планира среда да оди за Бугарија, за превоз каде може да се најде или ако има некој што оди. Фала
Автоматски споено мислење:
Na fejsbuk grupata, sigurno Ima uste nekoj prolistaj
 

Attachments

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Decko koj bil na intervju na 07.02.2019 zema ukaz a jas bev na intervju so brat mi na 03.04.2019 e jas so brat mi uste sme na finalna a razlikata e 2 mesec pa bi sakal da prasam dali ukazot ako prodolzi vaka a nas ako ni se smeni vo skoro vreme vekje 8 mesec cekam finalna dali bi imalo sansi polozitelno da se ceka pomalku zosto tuka ne mi se uklopuvat mamematikite ili pa nasive dokumenti se staveni nekade u fijoka? + toa tie sto bea na intervju 16.04.2019 pred 1 mesec im se smeni vo polozitelno a ja uste sum zagalaven inace preku tatko sme so brat mi nekoj nekakvo mislenje u pozitiva da dade? Nema trpenie ova vekje no preostanuva da cekame
Ako ti znaci nesto, drugarov e preku roditel so intervju na 16.04.2019 i seuste e na finalna
 

Kajgana Shop

На врв Bottom