Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Јас го замолувам јавно @Генерал малку да искулира и да не го тупи толку.

Брат, претеруваш, ова твоето веќе се граничи со шиканирање луѓе. Дај не заебавај, секој ден на различен член делиш памет, кој патем е оф топик пост исто. Твојот "зошто си офтопик" пост напишан за некој друг потоа повлекува уште цела страна филозофии кои ние останатите не сакаме и не сме должни да ги читаме. Секој ден на форумот со некој се караш. Колку и да има логика тоа што го збориш, сепак секојдневното твое изигравање џандар почна да иритира.

Секој ден го следам форумот, трпението ми е одамна потрошено поради предолгата процедура, 4 години од првата средба со посредникот и уште немам завршено работа, и на крај кога ќе видам лични препуцавања меѓу членови кои пополнуваат цели страни, ми се пцуе, искрено.

Олади малку брат. Молим те.

Другарки поздрав.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Јас го замолувам јавно @Генерал малку да искулира и да не го тупи толку.

Брат, претеруваш, ова твоето веќе се граничи со шиканирање луѓе. Дај не заебавај, секој ден на различен член делиш памет, кој патем е оф топик пост исто. Твојот "зошто си офтопик" пост напишан за некој друг потоа повлекува уште цела страна филозофии кои ние останатите не сакаме и не сме должни да ги читаме. Секој ден на форумот со некој се караш. Колку и да има логика тоа што го збориш, сепак секојдневното твое изигравање џандар почна да иритира.

Секој ден го следам форумот, трпението ми е одамна потрошено поради предолгата процедура, 4 години од првата средба со посредникот и уште немам завршено работа, и на крај кога ќе видам лични препуцавања меѓу членови кои пополнуваат цели страни, ми се пцуе, искрено.

Олади малку брат. Молим те.

Другарки поздрав.
Не си во право Марија, ти синакрај со процедурата и ти се јасни работите. На форумов не се само такви како тебе што чекаат инфо дали има указ или не. Од оф топик постови со кои покажуваат колку се среќни или тажни, или нетрпеливи па нагаѓаат кога ќе биде указ, или ги мрзи да погледнат во списокот на бибо форумов се претвора во бескорисен чат. И тие што сакаат да добијат инфо се губат во безброј страни и немајќи можност да најдат потребна информација по сто пати прашуваат исто. Така форумов ја губи идејата да помага на сите. Генерал се обидува тоа да го спречи , и фала му за тоа. А има ли друг начин да се направи тоа за форумов да се врати да ни биде корисен на сите, не само на тие што се на крај со процедурата, освен да се укаже на тие што јазабораваат улогата на форумов. Доколку сите што побрзо почнеме да ги почитуваме упатствата на Генералот набрзо ке нема што да пишува. Поздрав
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
584
Поени од реакции
1.242
Јас го замолувам јавно @Генерал малку да искулира и да не го тупи толку.

Брат, претеруваш, ова твоето веќе се граничи со шиканирање луѓе. Дај не заебавај, секој ден на различен член делиш памет, кој патем е оф топик пост исто. Твојот "зошто си офтопик" пост напишан за некој друг потоа повлекува уште цела страна филозофии кои ние останатите не сакаме и не сме должни да ги читаме. Секој ден на форумот со некој се караш. Колку и да има логика тоа што го збориш, сепак секојдневното твое изигравање џандар почна да иритира.

Секој ден го следам форумот, трпението ми е одамна потрошено поради предолгата процедура, 4 години од првата средба со посредникот и уште немам завршено работа, и на крај кога ќе видам лични препуцавања меѓу членови кои пополнуваат цели страни, ми се пцуе, искрено.

Олади малку брат. Молим те.

Другарки поздрав.
Respekt. Tipot e vlezen u tezok film. Ne moze da kazuva deka pisuvame oftopik koga vo temata mozeme da zboruvame SVE sto e povrzano so bugarsko drzavjanstvo. Ovie negovi esei sto gi pisuva se oftopik i se dur ima budali sto mu aplaudiraat on gordo ke prodolzi so teatarot.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Respekt. Tipot e vlezen u tezok film. Ne moze da kazuva deka pisuvame oftopik koga vo temata mozeme da zboruvame SVE sto e povrzano so bugarsko drzavjanstvo. Ovie negovi esei sto gi pisuva se oftopik i se dur ima budali sto mu aplaudiraat on gordo ke prodolzi so teatarot.
Предлагам да си отворите своја група па да си пишувате СВЕ што сакате во врска со бг државјанство, затоа што форумов не е за СВЕ како што викаш туку само за ПРОЦЕДУРА И ПОТРЕБНА ДОКУМЕНТАЦИЈА. Очигледносте во завлуда во врска со тоа.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
584
Поени од реакции
1.242
Предлагам да си отворите своја група па да си пишувате СВЕ што сакате во врска со бг државјанство, затоа што форумов не е за СВЕ како што викаш туку само за ПРОЦЕДУРА И ПОТРЕБНА ДОКУМЕНТАЦИЈА. Очигледносте во завлуда во врска со тоа.
Pa bukvalno sekoj moj post e povrzan so temata bugarsko drzavjanstvo. Jas ne prasuvam na temata kade se prodavaat eftini piperki ili recepti za gotvenje, taka da nepotrebno pravite tenzii i pravite lugjeto so strav da se izraduvaat, natazat ili prasat nesto na forumot.
 
Член од
4 август 2020
Мислења
7
Поени од реакции
6
So zdravje i sreka da si go koristis
Sokakov test se vlegva za Bugarija?
zdravo, i ias cekam adresa od mart drzavjanstvo zemeno kaj nas vo ambasada, ke moze da minnapises poveke detali kako zavrsi rabota, i se slikase za pasos koj ti e posrednik, i kolku te kostase toa? ako moze taka poveke detali cekori kako sto da napravam fala ti
Автоматски споено мислење:

Luge site sto cekate adresa a ste podignale drzavjanstvo preku ambasada ili konzulat odete odma vo Sofija i zavrsete si rabota. Jas bev preku ambasada cekav 4 ipol meseci za adresa, otidov vo sreda za sofija si podignav povtorno drzavjanstvo i vo cetvrtokot se slikav, zavrsiv rabota So sreka na site
zdravo, i ias cekam adresa od mart drzavjanstvo zemeno kaj nas vo ambasada, ke moze da minnapises poveke detali kako zavrsi rabota, i se slikase za pasos koj ti e posrednik, i kolku te kostase toa? ako moze taka poveke detali cekori kako sto da napravam fala ti
 
Последно уредено:

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
696
Поени од реакции
3.894
zdravo, i ias cekam adresa od mart drzavjanstvo zemeno kaj nas vo ambasada, ke moze da minnapises poveke detali kako zavrsi rabota, i se slikase za pasos koj ti e posrednik, i kolku te kostase toa? ako moze taka poveke detali cekori kako sto da napravam fala ti
@Bani @Blgarceto @МаријаОдМакедонија @Генерал i drugi...Aj ve molam olabajte malku. Covekot prasuva nesto zatoa sto nema da moze da go najde odgovorot iako e odgovoreno 100 pati, a zosto, bidejki seretr 10 strani i se pravite koj e popameten tuka. Nemam nisto protiv site vas, znam deka sakate da pomognete na sebe i na site drugi, ama sekoja replika vodi do nova, treta i taka do beskonecnost. Ve molam, recete si, kraj ne mu odgovaram, ispusete eden cigar ili bilo sto ;) i ke vi pomine. Site sme nervozni i preku Elvis ni e od se. Oladeze malku i kazete stop. Sprostete se i da prodolzime ponatamu. Ete gledate, i jas se pocnav da seram bez vrska na temata...taka toa odi :) Please, aj da zapreme tuka i da uzivame u vukendo. Od ponedelnik pa ke e isto, koga ima ulazi i promeni, site srekni, ako nema karame se :) Site sme u ista kasa i site samo edna ni e celta ;) Baj i Peace. Site ve sakam.

P.S.
IMATE "IGNORE" BUTTON ;)

Poveli drugarce, ovde ti e se objasneto sto treba da pravis. Procitaj poslednite 20-30 strani, ima mnogu osgovori na tvoeto prasanje, ke najdes sto ti treba.
KLIKNI NA LINKOT
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Pa bukvalno sekoj moj post e povrzan so temata bugarsko drzavjanstvo. Jas ne prasuvam na temata kade se prodavaat eftini piperki ili recepti za gotvenje, taka da nepotrebno pravite tenzii i pravite lugjeto so strav da se izraduvaat, natazat ili prasat nesto na forumot.
А зошто имаат потреба нивната радост или тагада ја напишат нафорумов за сите да видиме?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.343
Поени од реакции
5.261
Дечки, јас сум при крај со процедурава, да не има инфо некој од понеделник како ќе иде со укази?
Имам чувство дека неделава ќе не биде.

УРАААААААААААААААААААААААААААААА.

(Едино малу ми е страв со избориве али нема ваљда сега да застанат, што викате)?

@МаријаОдМакедонија
Сигурно сега се осеќаш подобро. Знам, инстант среќа.
И ваквиот вид на постови ќе ти помогнат тебе и останатите ПОБРЗО да дојдете до информацијата што ја сакате.

Нема проблем, јас можам и вака. Наместо лектири со опомени ќе читаш „корисни“ постови со временска прогноза.

Па уште @Gogice ти лајкнала, што 50 пати се убедуваше дали да оди или да не оди бугарија и да не ја убедував во приватни пораки и јавно овде на тема да не ја повикував да оди пошто јузери како @Great Dragon ширеа ДЕЗИНФОРМАЦИИ како тоа не смее дупикат происход да се вади
И ДА НЕ ГО ПИШУВАВМЕ ТОА (да се оди Софија) СЕКОЈ ДЕН ТУКА... ЈАС, МАРИН, БИГО, МИСКОЛО кои истото го потенциравме, еден куп народ немаше да прочитаат дека СЕГА е време да одат.

Пар ликови како Путинот и слични, кои чекаат долго време писмо преку амбасада отидоа и си завршија работа. Откако се вратија си објаснија тука ТОКМУ она кон што повикуваме сите ние 20 страни наназад ДА СЕ ПИШУВА САМО тоа што е значајно за темата, а не како братот Очаен домакин му е страв да не се прекинат указите, не цинизмот на јузерот Блгарче или сега твојата НЕРВА зошто си чекала 4 години.

ШТО ти менува колку чекаш? Потполно и ИСТО право има да пишува тука некој и да е нервозен или НЕ некој што започнал СЕГА процедура, само работата е ШТО НЕМА РЕД.

Ќе си дојде кој сака, ќе си напише што сака (оти имал право - не дека го нема ама глупави испаѓаат прашањата), а истиот тој ГО МРЗИ да прочита пар страни наназад дали ИЛИ НЕ некој одговорил.

И сега ви смета оти во недостаток на модератор некој тука изиграва дежурен полицаец и ги опоменува СИТЕ кои се офтопик дека го прават тоа на погрешен начин и НЕ придонесуваат ниту за темата ниту за сами себе?

Супер.
Од денес пишувам временска прогноза и јас и предвидувања од тарот карти.

Укази кога?
Од другар братучед ми кажа дека од септември ќе има повторно. Сега нешто застој избори ќе имало. Вие што знаете?


p.s.

И ОДИМЕ:

1624093737359.png

1624093783515.png

1624093825852.png

1624093846513.png

1624093869639.png

1624093893762.png

1624093914212.png

1624094164448.png

Свесна си дека со твоето постирано од погоре на ваквите ОФТОПИК членови им даваш ветар во грб, така?
Свесна си дека заради ТАКВИ не може некој да прeлистува 50 страници додека дојде до инфо што му треба?
Сесна си дека тоа што им лаам нив на секое ти помага тебе или стана од сабајле нешто нервозна па ајде да видам на кој прва да се истурам?

Провери си ги приоритетите во животот.
Ако вакви луѓе сакаш во твоето опкружување и вакви „информации“ ти се корисни јас можам тука да застанам па продолжи ти и да ми ти е со среќа.

(со таа „мала“ разлика што ти ќе земеш пасош и ќе му ја дувниш од темава - ниту прва, ниту последна, а јас се расправам со години со будали како овие од погоре за ПОШТЕН народ да види некој ќар и да не биде лажен од посредници).
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
18 јануари 2020
Мислења
424
Поени од реакции
1.180
Ako vam smeta neki clan i njegove objave, jednostavno stavite clana na IGNORE i to je to. Na taj nacin cete sacuvati svoje zivce a i bice manje medjusobnog prepucavanja na forumu :)
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
85
Поени од реакции
232
Дечки, јас сум при крај со процедурава, да не има инфо некој од понеделник како ќе иде со укази?
Имам чувство дека неделава ќе не биде.

УРАААААААААААААААААААААААААААААА.

(Едино малу ми е страв со избориве али нема ваљда сега да застанат, што викате)?

@МаријаОдМакедонија
Сигурно сега се осеќаш подобро. Знам, инстант среќа.
И ваквиот вид на постови ќе ти помогнат тебе и останатите ПОБРЗО да дојдете до информацијата што ја сакате.

Нема проблем, јас можам и вака. Наместо лектири со опомени ќе читаш „корисни“ постови со временска прогноза.

Па уште @Gogice ти лајкнала, што 50 пати се убедуваше дали да оди или да не оди бугарија и да не ја убедував во приватни пораки и јавно овде на тема да не ја повикував да оди пошто јузери како @Great Dragon ширеа ДЕЗИНФОРМАЦИИ како тоа не смее дупикат происход да се вади
И ДА НЕ ГО ПИШУВАВМЕ ТОА (да се оди Софија) СЕКОЈ ДЕН ТУКА... ЈАС, МАРИН, БИГО, МИСКОЛО кои истото го потенциравме, еден куп народ немаше да прочитаат дека СЕГА е време да одат.

Пар ликови како Путинот и слични, кои чекаат долго време писмо преку амбасада отидоа и си завршија работа. Откако се вратија си објаснија тука ТОКМУ она кон што повикуваме сите ние 20 страни наназад ДА СЕ ПИШУВА САМО тоа што е значајно за темата, а не како братот Очаен домакин му е страв да не се прекинат указите, не цинизмот на јузерот Блгарче или сега твојата НЕРВА зошто си чекала 4 години.

ШТО ти менува колку чекаш? Потполно и ИСТО право има да пишува тука некој и да е нервозен или НЕ некој што започнал СЕГА процедура, само работата е ШТО НЕМА РЕД.

Ќе си дојде кој сака, ќе си напише што сака (оти имал право - не дека го нема ама глупави испаѓаат прашањата), а истиот тој ГО МРЗИ да прочита пар страни наназад дали ИЛИ НЕ некој одговорил.

И сега ви смета оти во недостаток на модератор некој тука изиграва дежурен полицаец и ги опоменува СИТЕ кои се офтопик дека го прават тоа на погрешен начин и НЕ придонесуваат ниту за темата ниту за сами себе?

Супер.
Од денес пишувам временска прогноза и јас и предвидувања од тарот карти.

Укази кога?
Од другар братучед ми кажа дека од септември ќе има повторно. Сега нешто застој избори ќе имало. Вие што знаете?


p.s.

И ОДИМЕ:

Прегледај го приврзокот 298949

Прегледај го приврзокот 298950

Прегледај го приврзокот 298951

Прегледај го приврзокот 298952

Прегледај го приврзокот 298953

Прегледај го приврзокот 298954

Прегледај го приврзокот 298955

Прегледај го приврзокот 298958

Свесна си дека со твоето постирано од погоре на ваквите ОФТОПИК членови им даваш ветар во грб, така?
Свесна си дека заради ТАКВИ не може некој да прeлистува 50 страници додека дојде до инфо што му треба?
Сесна си дека тоа што им лаам нив на секое ти помага тебе или стана од сабајле нешто нервозна па ајде да видам на кој прва да се истурам?

Провери си ги приоритетите во животот.
Ако вакви луѓе сакаш во твоето опкружување и вакви „информации“ ти се корисни јас можам тука да застанам па продолжи ти и да ми ти е со среќа.

(со таа „мала“ разлика што ти ќе земеш пасош и ќе му ја дувниш од темава - ниту прва, ниту последна, а јас се расправам со години со будали како овие од погоре за ПОШТЕН народ да види некој ќар и да не биде лажен од посредници).
Da ne bese ti nemase da zavrsam rabota stvarno, tvoite zborovi me nateraa da zemam sloboden den, zaedno so maz mi, doma da se organiziram i da zapalam kola za Sofija. Ne znam sto se trigerna tolku od eden lajk, zarem ne smeeme da imame svoj stav? Vo eden post ti rekov, ne patam od svoeto ego i nema da ti zemam za zlo, no deka se slagam so devojkava, se slagam. Iskreno, ne mi precese koga me blatarese mene, ama koga povekje od eden ti kazuva “dosta e”, mozda e stvarno vreme da krenes racna. Tuka ne se potrebni motivacioni govori, no od nasite komentari na forumot, se gledaat/naziraat nasite karakteri, frustracii i kompleksi. Od ovde kje prodolzam povremeno da sledam ama nema da “pocestam” vekje nikoj da me gazi so komentari. You crossed all red lines, iskreno. Pozdrav!
p.s. na sekoja sledna replila kje se smeam so maz mi dodeka se soncame na plaza.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
696
Поени од реакции
3.894
A ima li deneska ukazi? Nesto nemase vcera, aj mos drugata nedela ke ima, a mos i ke nema.... a ako nema so ke praveme. Kazaa posrednicite i na sabota davale veke... mos i nedela ke davat:sneaky: Pisejte ako ima nesto novo. Cao decki, ima fudbal :tvg:
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
5.508
Поени од реакции
4.054
Фала им на сите што помогнаа тука, јас завршив моето сеа чекам да ми го донесат пасошот и личната и тоа е тоа у принцип.


П.С POV на бугарка кога останеш преку ноќ у Софија за сликање Screenshot_20210619-123916_Instagram.jpg

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom