Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 јули 2018
Мислења
30
Поени од реакции
94
Zbrka...epten zaglavil covekot... Ama sega ima pricina za slavenje :) Uste ednas cestitki i se najdobro :)
не гледам живот во мкд :) а да сум зб'ркал не сум . за подобар живот и ти чекаш нели или си патриот македонец :)
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
не гледам живот во мкд :) а да сум зб'ркал не сум . за подобар живот и ти чекаш нели или си патриот македонец :)
Ja sum cist Bugarin od cisto bugarsko gradce. Pred se cekam zasto sakam da se potvrdi mojot bugarski identitet.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.375
Поени од реакции
5.396
не гледам живот во мкд :) а да сум зб'ркал не сум . за подобар живот и ти чекаш нели или си патриот македонец :)
Ja sum cist Bugarin od cisto bugarsko gradce. Pred se cekam zasto sakam da se potvrdi mojot bugarski identitet.
Мислам дека и двајцата паметно е овие дискусии да ги водите во приватна порака.
Не ова ни време, ни место.

Чекаме да се вратат неколку луѓе денес од БГ (меѓу кои и @Gogice ) луѓе кои поминале низ мака за да дојдат до пасошот и на крај овие со указ 109 да им се израдуваме + да напишат кој датум се положително (ноември до кај 20.11) со овој указ треба да е АУТ.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.922
не гледам живот во мкд :) а да сум зб'ркал не сум . за подобар живот и ти чекаш нели или си патриот македонец :)
Ne ne...greska si me razbral :) Mislev zbrka, deka na toa sto cekas tolku mnogu vreme, sto te zaglavile so dopolnitelna i se drugo. Mozelo da dobies bugarsko drzavjanstvo za pokratko vreme, ama ovde na balkanot sekogas mora da ima nekoja zaebancija so se i sesto. A za patriot i tie muabeti, ostaj toa... Videlo se od patriotizam kako se zivee ovde...Da ne razvrzuvam sega muabeti, oti "patriotite" ke ni se nalutat. ;). Pozdtav drugarce i se najdobro.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
30
Поени од реакции
94
Ne ne...greska si me razbral :) Mislev zbrka, deka na toa sto cekas tolku mnogu vreme, sto te zaglavile so dopolnitelna i se drugo. Mozelo da dobies bugarsko drzavjanstvo za pokratko vreme, ama ovde na balkanot sekogas mora da ima nekoja zaebancija so se i sesto. A za patriot i tie muabeti, ostaj toa... Videlo se od patriotizam kako se zivee ovde...Da ne razvrzuvam sega muabeti, oti "patriotite" ke ni se nalutat. ;). Pozdtav drugarce i se najdobro.
понеделник сабајле софиа сме .
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.922
понеделник сабајле софиа сме .
Odi kolku mozes pobrgu dodeka e vakva situacijata, bidejki vo juli na 11 imaat vo Bugarija povtorno izbori, pa sigurno ke ima pak nekoj zastoi okolu isdavanjeto na drzavjanstva. Veruvam deka sledis se sto e napisano ovde na temata i deka si informiran kako sto treba...procitaj na poslednite 20 stranici i ke najdes se sto treba da pravis. Pozdrav.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
30
Поени од реакции
94
Odi kolku mozes pobrgu dodeka e vakva situacijata, bidejki vo juli na 11 imaat vo Bugarija povtorno izbori, pa sigurno ke ima pak nekoj zastoi okolu isdavanjeto na drzavjanstva. Veruvam deka sledis se sto e napisano ovde na temata i deka si informiran kako sto treba...procitaj na poslednite 20 stranici i ke najdes se sto treba da pravis. Pozdrav.
следам да . не е проблем 500км е далеку софиа од мене запазих хотел недела понеделник сме таму и сум со постојано пребиваване имам егн полесно ке минам резервација не треба . така да директно идемо .
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.922
Kad si druze bio na intervju..i gde?
100 pati ima objasneto covekot kako sto kade .... Klikni na imeto na negoviot profil, procitaj i se ke znaes....ili im pisi vo poraka i prasaj gi sto sakas, ne e ovaa cat na facebook...te sledam odamna, samo prasuvas nesto sto e odgovoreno 100 pati. Ima li ukaz, nema danas, zasto nema, koga ke ima, e zasto nema i razni gluposti. Ne sme Baba Vanga tuka Prati si kako se dvizi se so statusi, non stop se objasnuva ovde, i pa serete bez vrska po temata. Ne si samo ti. Gledas deka nikoj ne ti odgovara i uporno gnjaves i maltretiras tuka. Barem prasaj ubavo kako treba, nikoj ne ti e dolzen da ti objasnuva edna rabota po 100 pati. Proveri si i sam se sto si go napisal vo tvoite statusi ovde i ke vidis deka sum vo pravo. Imajte malku oset, mame mu ebem. @Генерал daj vidi so moze so ovaj da napraveme...nervira me strasno
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.375
Поени од реакции
5.396
100 pati ima objasneto covekot kako sto kade .... Klikni na imeto na negoviot profil, procitaj i se ke znaes....ili im pisi vo poraka i prasaj gi sto sakas, ne e ovaa cat na facebook...te sledam odamna, samo prasuvas nesto sto e odgovoreno 100 pati. Ima li ukaz, nema danas, zasto nema, koga ke ima, e zasto nema i razni gluposti. Ne sme Baba Vanga tuka Prati si kako se dvizi se so statusi, non stop se objasnuva ovde, i pa serete bez vrska po temata. Ne si samo ti. Gledas deka nikoj ne ti odgovara i uporno gnjaves i maltretiras tuka. Barem prasaj ubavo kako treba, nikoj ne ti e dolzen da ti objasnuva edna rabota po 100 pati. Proveri si i sam se sto si go napisal vo tvoite statusi ovde i ke vidis deka sum vo pravo. Imajte malku oset, mame mu ebem. @Генерал daj vidi so moze so ovaj da napraveme...nervira me strasno
Во гепек бато. Тоа остана, уште тегнење за уши и ставање во гепек, друга варијанта нема за офтопик или исти прашања по 50 пати поставени. :D

Види, мајтап на страна, сите се нервозни и напети сега пред указ добивање ама треба да имаат и на ум дека СИТЕ ќе добијат указ. Единствено што треба е сега да се стрпат малку бидејќи како што се одвиваат работите во Софија така и информираме тука на темава, да не ги мрзи да читаат редовно - а СИТЕ ЗАЕДНО да не пишуваме отповеќе отколку што треба.

Доколку стигнам вечерва заради обврски, ако не утре ќе синтетизирам неколку поста во еден со насоки и искуства од досегашното одвивање на оваа нова скратена процедура за подигање указ Софија и би замолил само внимателно да се прати темата и да се чита. Ништо повеќе.

Верувам и @Aleksandar CH ќе биде повеќе трпелив и заедно со него сите што се на таа листа за брзо време ќе си прочитаат еден мн убав статус при проверка на publicbg

+ не прашувајте бадијала кога е интервјуто бидејќи тоа не игра улога, битно е кога е положителна.

ВАЖНО: Сите оние кои ќе се јават до вечер или деновиве за викенд односно од понеделник со указ да напишат кога биле положително (ако ги нема на листа кај Бибо) и да напишат КОГА им е ПОТПИШАН указот, што им излегува при закажување на датум за подигање во Софија.

Тие закажуваат датум, принтаат маил што ќе им стигне и пат во Софија по пасош, ние би имале инфо до кој датум се стигнати со потпишување (како работеле комисиите) и со кое темпо да очекуваме да се заврши 2018 комплет и да нападнеме на 2019.

Трпение и добра мисла. Бидете позитивни!
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
355
Поени од реакции
1.619
100 pati ima objasneto covekot kako sto kade .... Klikni na imeto na negoviot profil, procitaj i se ke znaes....ili im pisi vo poraka i prasaj gi sto sakas, ne e ovaa cat na facebook...te sledam odamna, samo prasuvas nesto sto e odgovoreno 100 pati. Ima li ukaz, nema danas, zasto nema, koga ke ima, e zasto nema i razni gluposti. Ne sme Baba Vanga tuka Prati si kako se dvizi se so statusi, non stop se objasnuva ovde, i pa serete bez vrska po temata. Ne si samo ti. Gledas deka nikoj ne ti odgovara i uporno gnjaves i maltretiras tuka. Barem prasaj ubavo kako treba, nikoj ne ti e dolzen da ti objasnuva edna rabota po 100 pati. Proveri si i sam se sto si go napisal vo tvoite statusi ovde i ke vidis deka sum vo pravo. Imajte malku oset, mame mu ebem. @Генерал daj vidi so moze so ovaj da napraveme...nervira me strasno
си плачеш и ти @Altair75 како и Генерал за модератори.... дајте ова е веќе ќе дојде до степен- кој не полуди тај ни је нормалан!
Дајте неколку бар што останавме и мислиме добро на другите и што стварно сакаме да помогнеме да предложиме модератори!!!

Ве молам одвојте секој 2 мин и дајте насоки каде да бараме модератор зошто толку ќе биде... кој што сака ќе си пишува, кучињата ќе лаат, караванот ќе си врви, ќе читаме глупости кој од кое гратче бил и како се осекал и што ќе му се потврдело и се така до недоглед!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom