Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
355
Поени од реакции
1.619
Памет у глава! Честито до сите што добија и што допрва ќе добијат укази! Се надевам дека веќе сте сликани пасошки формат со слики и Ви се при рака како и изводот од родени/венчани што Ви е при рака и чекавте само објава на указ за да одите! И одете!!! искоритете ситуација зошто пропуштена шанса не се враќа! Да не излезе после да објават дека само од указ 100 па нагоре ќе ги примаат за подигање не си праете Бајрам на мозокот и сите правец Софија!
 
Член од
4 април 2017
Мислења
31
Поени од реакции
53
Здраво луѓе на сите, сакам најпрвен да се заблагодарам на форумот што ми помогна за многу работи и ми ја скрати процедурата за најмалку година до пасош.. денеска бев во МП да подигнам указ по втор пат,се организиравме неколку души, имаше едно 150-200 луѓе па за среќа брзо завршивме али после 6 на бугарски никако идење, го подигнавме указот без никаков проблем.. поднесовме за адреса и матичен па здравје утре се сликаме (за 3 дена до пасош). Одете завршете си работа додека може вака. Поздрав
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.922
Brate, meni je br. prepiske 5***/2018. Ne znam kako i ne znam zašto, ali tako je.
5***/2018 ti e sigurno 100% broj na molba, sto proveruvas so pin vo gornite polinja na https://publicbg.mjs.bg/.
Stom si pravel intervju na 30 januari 2019, broj na prepiska treba da ti e ****/2019. Proveri ako si pravel screenshot ili ako si zapisal nekade dodeka si bil na prviot status, kako na primer ova: "Образувана преписка N:1601/2021/04.02.2021 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване". Tamu ti pise broj na prepiska. Posle koga si na finalna i na polozitelno ne ti go pisuva poveke broj na prepiska. I proveri ubavo dali sigurno si staven na polozitelno na 23.10.2020. Ako si od togas na polozitelno, kaj i da e ke imas promena u narednite ukazi. Orientiraj se po data od koga si na polozitelno, a ne po data koga si pravel intervju. Pozdrav.
 
Член од
1 јуни 2021
Мислења
13
Поени од реакции
64
5***/2018 ti e sigurno 100% broj na molba, sto proveruvas so pin vo gornite polinja na https://publicbg.mjs.bg/.
Stom si pravel intervju na 30 januari 2019, broj na prepiska treba da ti e ****/2019. Proveri ako si pravel screenshot ili ako si zapisal nekade dodeka si bil na prviot status, kako na primer ova: "Образувана преписка N:1601/2021/04.02.2021 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване". Tamu ti pise broj na prepiska. Posle koga si na finalna i na polozitelno ne ti go pisuva poveke broj na prepiska. I proveri ubavo dali sigurno si staven na polozitelno na 23.10.2020. Ako si od togas na polozitelno, kaj i da e ke imas promena u narednite ukazi. Orientiraj se po data od koga si na polozitelno, a ne po data koga si pravel intervju. Pozdrav.
Hvala! Skontao sam da je to bilo tad u prvom statusu, ali nažalost nisam zapisao.
Da,da od 23.10.2020. sam na položitelnom. Intervju 30.01.2019.
Tako da se nadam da će biti uskoro.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Dali bese vo Sofia na intervju?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
397
Поени од реакции
360
Ве молам да ми одговори некој официјално дали за да го подигнам указот за детето треба со мајката заедно да одиме или моѓам и сам да го подигнам?
 
Член од
2 октомври 2020
Мислења
39
Поени од реакции
227
Прегледај го приврзокот 298574Прегледај го приврзокот 298574 Дечки вчера ми излезе оваа, добив државјанство !!
Дали може некој да ми објасне што понатакаа ?
Ви благодарам
Vratete se nanazad 10tina strani ke procitate , site koj sto dobija ukaz izminatiov period se potrudija maksimalno da ovrazlozat do najsitni detali sto ponatamu .
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248

Kajgana Shop

На врв Bottom