Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Statusot od denes li e ili od porano? Ako e od denes, toa znaci deka sovetot za grazdanstvo raboti, pa kaj i da e ke ima promeni od finalna vo polozitelno.

Treba da gi odneses site dokumenti sto se odneseni vo DABC na koja osnova e izdaden proishodot. Ne se dostaveni povtorno vo Ministerstvo za pravosudie ili vo konzulat/ambasada pri intervju.

ONIE DOKUMENTI STO VELIME DEKA TREBA DA SE ODNESAT PO VTOR PAT, NE SE ODNESENI.

Prasaj koj dokumenti gi nosela vo DABC vrz osnov na koj i e izdaden proishod. Kade podnesuvala i pravela intervju, Sofija ili ambasada/konzulat? Izvodi i potvrda od zdruzenie, stari dokumenti ili pasos od sestra i sto ima veke bg drzavuanstvo... Daj ni poveke info i ke najdeme odgovor. :) Srekna neka e sto ja stavile na dopolnitelno, obicno za ovie raboti dosega vednas odbivaa.
Decki ova e od denes bukvalno sekoj den mu go provervam.Dokumenti bea dostaveni po vtor pat(ako go vervame posrednikot koj nigde go nema v zemja e propadnat)+ od koga go zede sestrata nejzina pasosot bea dostaveni i dokumenti od nea plus. E sega koi se tie dokumenti koi sto gi baraat(povtorno da povrzvame majka baba prababa?)ili dokumentot od od DABC go barat? Ne mi e jasna cela taa rabota bidejki jas vadev preku tatko.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Decki ova e od denes bukvalno sekoj den mu go provervam.Dokumenti bea dostaveni po vtor pat(ako go vervame posrednikot koj nigde go nema v zemja e propadnat)+ od koga go zede sestrata nejzina pasosot bea dostaveni i dokumenti od nea plus. E sega koi se tie dokumenti koi sto gi baraat(povtorno da povrzvame majka baba prababa?)ili dokumentot od od DABC go barat? Ne mi e jasna cela taa rabota bidejki jas vadev preku tatko.
прво и основно секој пат кога посредникот ти носи документи треба да му побараш копија од листот што го дал у МП каде наведува за која преписка кој документи повторно ги доставува!
земи извади целосно изводи и посмртници по златна линија и однеси ги у клуб на бугари во мкд врз база на нив да ти напраат мислење како и по кој основ врз база на пописот по происход ти следува правото да бидеш државјанин. После ова посредникот не ти треба, земи со потврдата (таа е на бг немаш потреба од превод) само изводите/посмртниците однеси ги у близина на МП на превод и легализација! Не чекај на опашката кај што чекаат за указ туку отиди одма на обезбедувањето и џандарите кажи дека треба дополнителни документи да доставиш! Ќе ти дадат едно барање треба да наведеш преписка број и што документи оставаш... и на Гише 1 во МП кај еден чиче дај ги и барај да ти ја завери молбата со архивски. Не чекај до септември искористи гужва сега и не туку се прашувај зошто не е однесено туку сам пресуди и реши си ја судбината. ;)
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.934
Decki ova e od denes bukvalno sekoj den mu go provervam.Dokumenti bea dostaveni po vtor pat(ako go vervame posrednikot koj nigde go nema v zemja e propadnat)+ od koga go zede sestrata nejzina pasosot bea dostaveni i dokumenti od nea plus. E sega koi se tie dokumenti koi sto gi baraat(povtorno da povrzvame majka baba prababa?)ili dokumentot od od DABC go barat? Ne mi e jasna cela taa rabota bidejki jas vadev preku tatko.
Pisuva ubavo, ako ne razbiras, stavi na Google Translate ;)

Treba da gi odnese dokumentite sto gi nosela naj na pocetokot, za da i izdadat UDOSTOVERENIE ZA BLGARSKI PROISHOD od DABC. Najverojatno toa se:
- Izvod od rodeni od nea licno
- Izvod od rodeni od majka ili tatko
- Izvod od rodeni ili posmrtnica od baba ili dedo
i eventualno
- Izvod od rodeni ili posmrtnica od prababa ili pradedo
Prevedeni i legalizirani na notar vo Bugarija
+ Sigurno na osnova na tie dokumenti i e izdadena potvrda od bugarsko zdruzenie (ke barate od tamu isto takvo da vi dadat, ne kopirano, tuku original, so pecat i potpis, ne treba da vi go naplatat)
I ke gi ispratete, ne se sekavam na koja adresa vo momentot, ama ke ja najdeme ili direktno da gi odnesete vo Ministerstvo za pravosudie (MP) vo Sofija.

...i isto taka pozdravete go i vie "posrednikot" i neka i vrati parite, bidejki ne si ja zavrsil rabotata za koja e platen!!!

P.S.
PROVERETE/SETETE SE DALI POTVRDATA OD ZDRUZENIE VI E ODNESENA ORIGINAL ILI KOPIRANA NA KOPIR. POTREBNO E DA E ORIGINAL!!!
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
15 јуни 2020
Мислења
178
Поени од реакции
904
Statusot od denes li e ili od porano? Ako e od denes, toa znaci deka sovetot za grazdanstvo raboti, pa kaj i da e ke ima promeni od finalna vo polozitelno.

Treba da gi odneses site dokumenti sto se odneseni vo DABC na koja osnova e izdaden proishodot. Ne se dostaveni povtorno vo Ministerstvo za pravosudie ili vo konzulat/ambasada pri intervju.

ONIE DOKUMENTI STO VELIME DEKA TREBA DA SE ODNESAT PO VTOR PAT, NE SE ODNESENI.

Prasaj koj dokumenti gi nosela vo DABC vrz osnov na koj i e izdaden proishod. Kade podnesuvala i pravela intervju, Sofija ili ambasada/konzulat? Izvodi i potvrda od zdruzenie, stari dokumenti ili pasos od sestra i sto ima veke bg drzavuanstvo... Daj ni poveke info i ke najdeme odgovor. :) Srekna neka e sto ja stavile na dopolnitelno, obicno za ovie raboti dosega vednas odbivaa.
Dobro ne mi e jasno, ovie sto nemaat odneseno dopolnitelni dokumenti, ko bile na intervju sto dokumenti nosele tamu? Ne mu kazuvaat tamu na salter deka mu falat dokumenti? Jas koga bev na intervju vo konzulat 14 dokumenti nosev.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.050
Поени од реакции
3.891
Ако е вратена дополнителна тогаш очигледно правеле некои промени во процесот на работа па веројатно затоа и била целава пауза, но се надевам ова е знак дека советот конечно почнал повторно да работи и дека деновиве ќе има промени кон положително.
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
462
Ако е вратена дополнителна тогаш очигледно правеле некои промени во процесот на работа па веројатно затоа и била целава пауза, но се надевам ова е знак дека советот конечно почнал повторно да работи и дека деновиве ќе има промени кон положително.
dobro sto ja vratile, zal mi e za mnogu lugje sto bea odbieni... ajde se nadevam deka bar si zapocnale procedura od novo
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
441
Поени од реакции
1.251
+4 години. Се што ќе ти кажат помалку од тоа е лага и мачкање очи.

п.с Мене посредникот ми рече дека за максимум 3 години ќе добијам пасош во рака, дека знаел луѓе, имал врски бла бла бла ... Почнав да собирам документи у април 2017та :) и имам сигурно уште +1 година додека да земам пасош (ако не и 2). Па направи си математика сам ...
Ma ne jedna godina, to je mnogo :)
Po meni oko 7 meseci imas do kraja..
3.5 meseca intervju pre tebe vec su dobili drzavljanstvo, cak su i neki pasose uspeli da uzmu.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Pisuva ubavo, ako ne razbiras, stavi na Google Translate ;)

Treba da gi odnese dokumentite sto gi nosela naj na pocetokot, za da i izdadat UDOSTOVERENIE ZA BLGARSKI PROISHOD od DABC. Najverojatno toa se:
- Izvod od rodeni od nea licno
- Izvod od rodeni od majka ili tatko
- Izvod od rodeni ili posmrtnica od baba ili dedo
i eventualno
- Izvod od rodeni ili posmrtnica od prababa ili pradedo
Prevedeni i legalizirani na notar vo Bugarija
+ Sigurno na osnova na tie dokumenti i e izdadena potvrda od bugarsko zdruzenie (ke barate od tamu isto takvo da vi dadat, ne kopirano, tuku original, so pecat i potpis, ne treba da vi go naplatat)
I ke gi ispratete, ne se sekavam na koja adresa vo momentot, ama ke ja najdeme ili direktno da gi odnesete vo Ministerstvo za pravosudie (MP) vo Sofija.

...i isto taka pozdravete go i vie "posrednikot" i neka i vrati parite, bidejki ne si ja zavrsil rabotata za koja e platen!!!

P.S.
PROVERETE/SETETE SE DALI POTVRDATA OD ZDRUZENIE VI E ODNESENA ORIGINAL ILI KOPIRANA NA KOPIR. POTREBNO E DA E ORIGINAL!!!
Za izvodite tocno se sekjava koi se,no potvrdata od zdruzenie ja vadel posrednikot.Dali znaete kako da se proveri od kade e izvadena ili kako da se izvadi nova?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
441
Поени од реакции
1.251
Za izvodite tocno se sekjava koi se,no potvrdata od zdruzenie ja vadel posrednikot.Dali znaete kako da se proveri od kade e izvadena ili kako da se izvadi nova?
Moj posrednik je vadio potvrdu iz Strumice, duplikat i na njoj je pisao datum od kad je izdata ta potvrda po drugi put sa pecatom!
Mislim da mozes da odes u Strumicu ili Skoplje( posto je to isti klub) i da pitas kad je izdata poslednji put potvrda i onda ces znati da li je tada uopste i izvadio potvrdu..
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Evo npr ti, 3 meseca intervju pre tebe vec su dobili drz, pa ne mozes ti da cekas 9 meseci jos, mozda 6 ali vise od toga tesko..
Jedino ako zatvore ministarstvo skroz onda ima logike :D
Pa ne znam kolku ima logika kaj niv, jas cekav zadolzitelna 19.5 meseci, na finalna sum uste a pominaa 7 meseci, a sega gledam zadolzitelna pominuvaat za pomalku od 4 meseci, taka da nisto nema logika kaj niv
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
441
Поени од реакции
1.251
Pa ne znam kolku ima logika kaj niv, jas cekav zadolzitelna 19.5 meseci, na finalna sum uste a pominaa 7 meseci, a sega gledam zadolzitelna pominuvaat za pomalku od 4 meseci, taka da nisto nema logika kaj niv
Koliko sam video do sada maksimalno sto je cekao neko od intervjua do ukaza je 2god i 8 meseci bez dopune.. a uglavnom cekaju oko 2.5 godine. Ti vec cekas 2god i 2 meseca pa valjda neces postaviti novi rekord u cekanju..
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Za izvodite tocno se sekjava koi se,no potvrdata od zdruzenie ja vadel posrednikot.Dali znaete kako da se proveri od kade e izvadena ili kako da se izvadi nova?
Na prvata strana imas tocno koi klubovi izdavaat potvrdi, i imas i telefoni mislam, najdobro izvadi si so izvodite nova potvrda i odma licno dostavi se vo sofija, no vodi smetka da ja izvadis potvrdata so istite izvodi so koi e dobien proishod od DABC ( prasaj vo klubot da ne treba da vadis povtotno izvodi ako treba da bidat novi)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom