Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Сите што сте паметни и два пати бевте да подигате указ спремете се да си ги сносите и последиците за вашите постапки.
Си играте со официјални институции и документи, за брзо ќе читаме тука кој како и со какво искуство ќе си помине.
Wait, what?

Зошто побогу некој два пати би подигал Указ?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.379
Поени од реакции
5.412
Wait, what?

Зошто побогу некој два пати би подигал Указ?
Заради тоа што дозволено им е. Никој не ги праша дали подигнале указ или не туку според новата уредба си чекаа на ред додека завршат сите пред нив кои имаат приоритет (тие со датум за тој ден, со бг адреса на живеење и слично), па на крај им даваа можност на оние кои се дојдени со датум различен од денот на подигање ИЛИ без датум т.е. само што чекаат писмо од средец и слично.
Така да, луѓето го користат доброволието на БГ администрацијата која во овој момент сака да ги убрза работите и тоа е добро.

Од др страна членот кој го цитираш се избаци тука со безвеза информации, дали му се од завист или сака да го плаши народот не знам, НО тоа не е во ред.
Побогу самите во БГ ја направија ваква каква што е процедурата засега за подигање, а тој тврди нешто трето.

Zdravo posle podignuvane Na pasosh dali mozi odma da se podnese za bg vozacka ?
Иако веќе гледам ти реплицирале, најверојатно треба да чекаш. За сигурно прашај го и Барса пошто и тој е во слична ситуација, а ова е тоа што напиша на темата за твојот проблем.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Преку граница може ли да се помине без ПСР, со документот дека сум вакциниран 2 пати??? И ако не може со вакцинација, дали може со брз-антиген тест кој кошта 1500ден, или мора ПСР кој е поскап ... Некој искуство
So prelezan kovid vo mk i dokument izdaden od Min. Zdravstvo ,negativen antigen test i pcr isto vakcina posle primena vtora doza pominati 2 sedmici dozvole e vlez vo BG
INAKU AKO SAKATE VLEZ VO BG NAJEVTINO TOGAS PRAVETE ANTIGEN TEST KOJ CINI 800 DEN. VO NIKOB LAB KISELA VODA BEZ ZAKAZUVANJE
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
421
Поени од реакции
500
Заради тоа што дозволено им е. Никој не ги праша дали подигнале указ или не туку според новата уредба си чекаа на ред додека завршат сите пред нив кои имаат приоритет (тие со датум за тој ден, со бг адреса на живеење и слично), па на крај им даваа можност на оние кои се дојдени со датум различен од денот на подигање ИЛИ без датум т.е. само што чекаат писмо од средец и слично.
Така да, луѓето го користат доброволието на БГ администрацијата која во овој момент сака да ги убрза работите и тоа е добро.

Од др страна членот кој го цитираш се избаци тука со безвеза информации, дали му се од завист или сака да го плаши народот не знам, НО тоа не е во ред.
Побогу самите во БГ ја направија ваква каква што е процедурата засега за подигање, а тој тврди нешто трето.


Иако веќе гледам ти реплицирале, најверојатно треба да чекаш. За сигурно прашај го и Барса пошто и тој е во слична ситуација, а ова е тоа што напиша на темата за твојот проблем.
Нека биде така, ќе покаже времето. Во секој случај на подигнат указ се вади дупликат а не нов ама ете добри биле па давале :)
На бугарите и те како треба да им се верува.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.379
Поени од реакции
5.412
Нека биде така, ќе покаже времето. Во секој случај на подигнат указ се вади дупликат а не нов ама ете добри биле па давале :)
На бугарите и те како треба да им се верува.
Што бараш на темава ако не им веруваш?
Што ти е целта со ова од пред два дена што го правиш?
Ти смета што луѓето идат до пасош и што засега олеснат им е тој пат?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
421
Поени од реакции
500
Што бараш на темава ако не им веруваш?
Што ти е целта со ова од пред два дена што го правиш?
Ти смета што луѓето идат до пасош и што засега олеснат им е тој пат?
Не прејудицирај за да се направиш интересен.
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Najbitno od se e site sto otidoa so gospod napred da si zavrshat poskoro rabota,ako im dadat i 5 ukazi ne e bitno,samo da si zemat lugjeto,site tie go minaa vremeto pod stres,a normalno posle toa da prodolzat MP onamu kade sto zastanaa,so objavi na novi ukazi i da prodolzat komisiite so rabota,ne se ceka ukaz samo,se ceka i promena na drugi statusi
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
356
Поени од реакции
1.627
uboo ti kaza generalot so ja tupis celo vreme
daj be ignor praete na vakvi faci... ne vredi da trosime vreme, postovi i energija. koga kapacitetite se tolku sto ke se trudime da otvarame oci.... malko i vie dajte bidete pri sebe i merete na kantar koj saka vnimanie, koj saka da bide centar paznja i koj e tuka so cel da naprai rashol i da bide zvezda na denot! batalete bitno nema da plati kazna on nie ke iame pari za kazna... meri pamet ke ne kaznele deka samite bugari ni dale da podigneme ukazi... aj vidi kolku e saat neka ti e jasno, jas samo replicirav poradi toa sto drugite da ne se ohrabrat da go sledat....
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
306
Поени од реакции
424
Здраво.
Дали има некој од вас регистрирано дете во Општина Средец под 14 години? ако има кои документи ги има приложено кон регистрацијата
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248

Kajgana Shop

На врв Bottom