Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
103
Добро, читате нешто на форумот или само како чат ви служи?

Човекот прсти искрши по тастатура, го имаш сето ова 2 страни назад и сега ти застана со цел памет прашуваш постапката која е.
ПЛУС имаш објаснато од пале на првите страници од темава, ама ајде тоа да занемариме пошто треба дополнително да се клика.

Ќе одземиме на фактот дека не си расонат и не си напиен кафе па тропна и преживеа :D :kafence:

p.s.
Според списокот на Бибо, се' уште не си потпишан
Прегледај го приврзокот 297953

Според тоа што не си потпишан и НЕ си објавен (а за објавување гледаме дека им треба малку време после потпис - во последно најмалку 2-3 недели) баш ме интересира дали во наредните 2-3 недели ќе има некоја објава од типот А ШТО ЌЕ БИДЕ СО НАС, А КАКО Е СЕГА ПОСТАПКАТА?

И сега ќе се налутиш? Ќе речиш дека ти го берам гајлето, немам попаметна работа и слично?

ЧОВЕЧЕ, пред само 2 страни Марин НАЦРТА КАКО ДО ПАСОШ. Зошто побогу пишувате офтопици и му плукате на трудот на оние кои и онака малку труд вложуваат за да ја држат темата активна со свежи и точни информации?

Смири се. Најверојатно си потпишан. Како што ќе принташ указ, така испринтај си го и постот на Марин и фаќај го патот за Софија ОТКАКО ќе те објават за потпишан.
Дотогаш, прати тука дали има измени и не поставувај прашања кои ќе допринесат со 20 реплики од непознат карактер за непотребни работи.
O ut utosan pak ti nemas ebeno kako sto mi se gleda! abe se nadmina ti! Kako od majka ti da e forumov! Aj gledaj si go gajleto.. Tolku li ti e dosaden zivotot?
Mnogu dobro ja znam postapkata koja ja napravil Marin i uste podobro celata procedura, sigurno ne cekav ti da me proscetlis i rassonis. Tuku mu pisav na deckoto da go objasni i negoviot pat, da ne ostane samo na Marin.. Sto ustvari pa ti objasnuvam tebe jebote general u supak
Автоматски споено мислење:

Dali moze so antitela da se vleze vo Bugarija????
Moze bez problem
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
O ut utosan pak ti nemas ebeno kako sto mi se gleda! abe se nadmina ti! Kako od majka ti da e forumov! Aj gledaj si go gajleto.. Tolku li ti e dosaden zivotot?
Mnogu dobro ja znam postapkata koja ja napravil Marin i uste podobro celata procedura, sigurno ne cekav ti da me proscetlis i rassonis. Tuku mu pisav na deckoto da go objasni i negoviot pat, da ne ostane samo na Marin.. Sto ustvari pa ti objasnuvam tebe jebote general u supak
Автоматски споено мислење:


Moze bez problem
Сметам дека нема потреба и не треба јас да се мешам ниту да завземам страна но сепак неможам да останам рамнодушен на коментарот!

Во ниеден момент Генералот нема напишано саркастична навреда на постот, нит пак ти ја потцени интелегенцијата, а уште помалку да те испровоцира тамо каде најмногу боли-фамилија!

Во ниеден момент немаше ништо лично спрема тебе, туки спрема напишаното од тебе! А, пратејќи го Генерал на форумов, со неговиото реплицирање на твојот коментар во случајов беше нежен и расположен (симболично кажано).

Сепак не го бранам нит тебе нит него, само имајте почит еден спрема друг и во коментарот негов имаше реплицирање на твоите прашања! Поинаку ќе беше на тој коментар само ти да дополнеше и да се надоврзеше дека го прашуваш со цел да увидиш дали има полесен (евентуално побрз начин) од оној кој јас го кажав!

Според логика на нештата и поставеноста на законски/подзаконски акти, процедури и слично патот за одење е тој:
За да имаш пасош мора да имаш матичен! За да имаш матичен мора да си роден во БГ, да имаш пребивање или како повеќето тука преку происход/родител да поднесеш да те признаат за државјанин! Ако подолго време пратиш тие што биле пред тебе и во моментов како и во догледна иднина после нас ќе мора истиот начин да го тераат, подигање указ, општина, мвр сликање (преспивање ден/два Софија)!

Сметам дека сте супер дечки и двајцата и препукувањата повеќе нема да ги има бидејќи водат во недоглед и беспотребно се троши енергија! Не сме тука никој од нас да се потценуваме еден со друг, туку имаме иста мака и сме со цел преку искуството наше да го споделиме и да си помогнеме!
Некој допрва почнува да го оди патот до Указ, некој го изодел и не насочил како и ние да го одиме! Секој од нас има избор или ќе го послуша искуството на другиот или ќе направи можност за нов пат да изоди и да помогне!

Мислам дека секој поединечно од нас треба барем до 10 да изброи пред да реплицира! Како што гледате 90% сме на форумов во години од 20 до 40/45 и наместо нашата генерација која сака да оди во странство да се држи и да биде еден покрај друг и да се држиме и да покажеме слога и солидарност ние ако можеме ќе се убиеме!

Секој од нас нека стави прст на глава (вклучително и јас) и нека размисли на кој начин ќе може на другиот да му помогне!

Се надевам дека разумот кај секој ќе навладее и после овој пост па натака секој од нас ќе биде продуктивен и ќе покажеме солидарност спрема другиот и пред се ќе се осетиме убаво дека со нашето знаење и искуство сме помогнале на друг зошто потоа некој друг ќе ни помогне на нас!

Ако сакате напаѓајте ме после ова!
Може не требаше да се вмешам но мораме да си помагаме, а ова не е начинот!

Љубов за сите ;)
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2021
Мислења
47
Поени од реакции
113
Што па те засега со сум правила,јас дадов инф за мене немораш да ми поставуваш питања
Nogu me e gajle šo si pravila, tuku stvaraš zabuna na nekoi luge tuka šo čitat ke pomislat deka kojznae kolku gužva ima ili ne možat so denovi sa zavrsat rab, koa ustvari za 1 den se zavrse sve eventualno retko nekoj da ostane da ne može da zavrse pa mora da prespie i max 2 dena zavrse rab, kakvi 2 nedeli
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
decki prasanje,

izvodot sto treba da se nosi koga se podiga ukaz, prifakaat internacionalen ili mora obicen so prevod i legalizacija?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
decki prasanje,

izvodot sto treba da se nosi koga se podiga ukaz, prifakaat internacionalen ili mora obicen so prevod i legalizacija?
Оваа информација е сигурна! интернационален не треба да се носи во МВР кога поднесуваш за сликање бидејќи тој е на мкд и англиски јазик (и не подлежи на превод) а на нив им треба да им приложиш преведен на бугарски јазик (нивна азбука) за да можат да ти го внесат името и презимето на кирилица во систем и на пасошот!
и мене ми текна на варијанта да извадам интернационален за да не се замарам со преведувања ама нема да помине!
Не ризикувај... сега за 2 дена до врата ти го носат дома изводот од МКР.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.609
Поени од реакции
6.245
O ut utosan pak ti nemas ebeno kako sto mi se gleda! abe se nadmina ti! Kako od majka ti da e forumov! Aj gledaj si go gajleto.. Tolku li ti e dosaden zivotot?
Mnogu dobro ja znam postapkata koja ja napravil Marin i uste podobro celata procedura, sigurno ne cekav ti da me proscetlis i rassonis. Tuku mu pisav na deckoto da go objasni i negoviot pat, da ne ostane samo na Marin.. Sto ustvari pa ti objasnuvam tebe jebote general u supak
Автоматски споено мислење:


Moze bez problem
Да не останело САМО на Марин?
Ви НАЦРТА дечкото, во буквална и преносна смисла на зборот, тој... да не останело само на Марин.
СИТЕ поминуваат по истиот пат. НИТУ ЕДЕН нема на различен начин што добил овој период, ниту ЕДЕН.

Абе лично Радев да се регистрира тука и да ти објасни како оди прицедурата ти ќе прашаш Јотова дали можи да го потврди тоа. Изгледа до толку ти е пишано на трите вечери, друго објаснување немам.

Следен офтопик од тебе кога да очекуваме?
Научи сега што треба да правиш (на уште НЕпотпишан указ)?
Други некои дилеми имаш?

Да не заборавам...
за мајки муабет добро е во иднина да не спомнуваш - мој најпријателски и најдобронамерен совет ти е тоа.

Верувај, не би сакал да се каеш за зборови кажани без да го уклучиш мозокот и само заради тоа што се осеќаш безбедно од зад компјутер.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
463
Поени од реакции
592
Автоматски споено мислење:


Така е другар, се избрзуваат и два пати подигаат државјанство! Прво ќе ги сносат последиците оное кој свесно и со тенденција и цел дозволиле да се влезе во МП и да се подигне по втор пат државјанство, после тоа сите ќе мора да враќаме пасоши... кај беше порано со информацијава бар коа беше тешко да не насмееше вака со добро проверено инфо и да не трчавме ко луди да подигаме уверение!
Можеш колку сакаш да маваш на сарказам, ќе збориме за некое време кога ќе се вкрстат дупло предметите.
 
Член од
10 јуни 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Започнување постапка

Здраво, дали има некој што во скоро време започнал постапка за бугарски пасош? Неколку пати контактирам со посредник ми кажува дека нема влада и нема процедура да почекам. Некој совет? Дали да почнувам преку Бугарија или Скопје/Битола? Не сум упатен многу незнам како течат работите, секое инфо е добредојдено.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Можеш колку сакаш да маваш на сарказам, ќе збориме за некое време кога ќе се вкрстат дупло предметите.
Да сме живи и здрави и ќе збориме. Прочитај некој тука пред неколку поста напиша дека во редот на чекање пред МП прво завршиле работа тие што имале закажан термин, на крај ги пуштиле тие што подигнале од конзулат. Големата слика е да се подигнат Указите и да се исчистат тие предмети со цел непречено процесот да се рестартира и оние со новата постапка повеќе од глатко и лесно да им биде. Немој да мислиш дека форумов не е под будното око на некои служби во Мкд особено во Бг и колку повеќе јавно и гласно збориме за проблемите и посочуваме каде има "тесно грло" толку повеќе се трудат они да го корегираат истото! Господ нека дава здравје, па по извесно време тука сме да видиме кој бил у право а кој само онака од чиста мира со вишок време си седи дома и ајде си куцка постови. Седи си мирен и додека пола од нас ќе бидат во Европа, ти чекај си писмо за во Општина за да не те казнат, а ние ќе одиме у Европа да заработиме за да ја платиме казната што сме си играле со документи и институции кои они самоте на директен и индиректен начин не повикуваат и ни го даваат правото за второ подигање на Указ.
Имај неизмерно здравје, па пиши коа ќе слушнеш дека е некој казнет!
Секое добро и фала на предупредувањето!
 
Член од
18 мај 2021
Мислења
14
Поени од реакции
13
Do lugjeto sho imaat uvid kako odat rabotite, cekam veke 5 meseci pismo da stigne vo sredec i sum podignal ukaz od Bitola, neznam sho da napravam, dali da odam Sofija i da probam da zavrsam rabota ili da si go cekam pismoto ( ima nekoj info dali preku ambasada se dvizhi rabotata ili ne? ) .......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom