Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
4 октомври 2020
Мислења
85
Поени од реакции
232
Потребно ни е да некој што има ваков статус да ни го раскаже! да се лоцира патеката до статусов! тој пат треба да го бараме....а за другите да пишат што и како за да знаеме кој не е опфатен!
I kaj mene stoi deka mi e ispraten vo Skopje (zemen pred 6 meseci). Kje dadam update sto kje se smeni posle toa.
 
Член од
16 мај 2019
Мислења
65
Поени од реакции
177
Pcr testot za vlez, morat da e ispecaten ili mozit da se prikazit email na telefon
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
155
Поени од реакции
283
Екипо,

Ќе Ве замолам пред се сѐ обраќам на оние со подигнат Указ за да дадат инфо! (ако ги има останати на форумот! за да одговорат чисто да видиме дали преку овој статус всушност значи дека си пријавен односно дека е "стигнато писмото" по нашки кажано!
Ова многу ќе им помогне на оние што чекаат писмо ;)
Репер ќе ни биде списокот што чекаат адреси!
Компарација ќе се прави помеѓу оние кој подигнале указ од софија, со оние кој подигнале указ од ск/бт (чекаат адреси) и ни требаат два три бота што се на список за адреса да проверст статус и да одат софија да земат указ и да проверат пак статус!
Прегледај го приврзокот 297944

!!!!!!!!!!!!! Битно !!!!!!!!!!!!!!!!
(да покажеме максимална зрелост со цел да постигнеме ефективност и ефикасност на форумот) одговоите да бидат конретни без додатни и пропратни сликички коментари и сл...

одговорите да бидат од типот:
и јас го имам/немам овој статус
-подигнат У во Ск па во Софија
-подигнат У во Ск/бт
-подигнат за прв пат во Софија

Благодарам до секој оној на кој ќе наидам на разбирање.....

ајдеееееееее да видиме дали можеме да бидеме братство-единство на форумоооооттттт ураааАаа јеееееееее
Screenshot_20210610-073301_Chrome.jpg
Јас веќе два месеци стаж фатив во ЕУ, а сеуште гледај што ми стои...
 
Член од
16 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
103
Jas go nemam ovoj status iako veke i pasoshot mi e zemen (trebashe ovde da podignam drzavjanstvo, no so izmenive prv pat go zemav vo sofija i zavrshiv sve za dva dena imam pishano). Seushte stoi deka mi e prateno drzavjanstvoto vo Sk.
A da ni ja objasnis cela postapka na vadenje pasos lk od zemanje na ukaz ke sakas?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.373
Поени од реакции
5.383
A da ni ja objasnis cela postapka na vadenje pasos lk od zemanje na ukaz ke sakas?
Добро, читате нешто на форумот или само како чат ви служи?

Човекот прсти искрши по тастатура, го имаш сето ова 2 страни назад и сега ти застана со цел памет прашуваш постапката која е.
ПЛУС имаш објаснато од пале на првите страници од темава, ама ајде тоа да занемариме пошто треба дополнително да се клика.

Ќе одземиме на фактот дека не си расонат и не си напиен кафе па тропна и преживеа :D :kafence:

p.s.
Според списокот на Бибо, се' уште не си потпишан
1623305123478.png

Според тоа што не си потпишан и НЕ си објавен (а за објавување гледаме дека им треба малку време после потпис - во последно најмалку 2-3 недели) баш ме интересира дали во наредните 2-3 недели ќе има некоја објава од типот А ШТО ЌЕ БИДЕ СО НАС, А КАКО Е СЕГА ПОСТАПКАТА?

И сега ќе се налутиш? Ќе речиш дека ти го берам гајлето, немам попаметна работа и слично?

ЧОВЕЧЕ, пред само 2 страни Марин НАЦРТА КАКО ДО ПАСОШ. Зошто побогу пишувате офтопици и му плукате на трудот на оние кои и онака малку труд вложуваат за да ја држат темата активна со свежи и точни информации?

Смири се. Најверојатно си потпишан. Како што ќе принташ указ, така испринтај си го и постот на Марин и фаќај го патот за Софија ОТКАКО ќе те објават за потпишан.
Дотогаш, прати тука дали има измени и не поставувај прашања кои ќе допринесат со 20 реплики од непознат карактер за непотребни работи.
 
Член од
1 септември 2020
Мислења
25
Поени од реакции
39
Jas veke 4 ipol meseci cekam za adresa a mojot soprug 5 ipol i seuste nisto. Moi komsii si otidoa na sreka dva dena cekale pred mp i na kraj uspejale da zavrsat rabota. Gi izbrkale velejki im da odat i da barat od kaj sto go zemale drzavjanstvoto. A tie uporni i utredenta otisle i uspeale da gi primat na krajot a bile okolu 30 dusi i site zavrsile rabota. Najverojatno ke odime i jas i soprugot da si ja probame srekata drugata nedela.
 
Член од
18 октомври 2019
Мислења
47
Поени од реакции
126
Kaj mene nema promena na status uste stoi stariot status deka treba da podignam ukaz od bitola ako mi se smeni neshto ke ve izvestam od ponedelnik pozz
 
Член од
26 јуни 2018
Мислења
29
Поени од реакции
54
Jas podignav ukaz od ambasada Skopje pred 6 meseci. Podignav pak pred 2 dena od Sofija, imam sega maticen broj. Statusot ne mi e smenet
Автоматски споено мислење:

Procedurata za vo MP:

Otidov pred MP pred dva dena da podognam pak. Uplakas 51 lev, blizu do MP ima kade, posrednik ke ti objasni, so pasosot, 3 sliki i uplatnica cekas red pred MP. Koga ke vlezes vikas na portirnica deka tuka si za poluchavanje na ukaz, ne spomnuvas nikade deka veke si podignal, odis na shalter popolnuvas livce za postojana adresa (dobropoznata Lege 6 Sofija) i samo gi podavas site dokumenti i nisto nemora da zboris. Nikade ne kazuvajte deka veke imate podignato ukaz!
So sreka!
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Jas podignav ukaz od ambasada Skopje pred 6 meseci. Podignav pak pred 2 dena od Sofija, imam sega maticen broj. Statusot ne mi e smenet
Автоматски споено мислење:

Procedurata za vo MP:

Otidov pred MP pred dva dena da podognam pak. Uplakas 51 lev, blizu do MP ima kade, posrednik ke ti objasni, so pasosot, 3 sliki i uplatnica cekas red pred MP. Koga ke vlezes vikas na portirnica deka tuka si za poluchavanje na ukaz, ne spomnuvas nikade deka veke si podignal, odis na shalter popolnuvas livce za postojana adresa (dobropoznata Lege 6 Sofija) i samo gi podavas site dokumenti i nisto nemora da zboris. Nikade ne kazuvajte deka veke imate podignato ukaz!
So sreka!
Кратко и јасно објаснување т.е без бесење муда!
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
706
Поени од реакции
1.227
Kaj mene nema promena na status uste stoi stariot status deka treba da podignam ukaz od bitola ako mi se smeni neshto ke ve izvestam od ponedelnik pozz
Ne go gledajte Statusot, posle nekoe dobro vreme kje Se smeni, a moze I Ne, jas go imam pasosot vekje 6 meseci, I seuste mi stoi toj status deka treba da go podignam Ukazot, taka da spored mene ne e merodaven Statusot, neka Ne ve buni, pozz
 
Член од
11 октомври 2017
Мислења
381
Поени од реакции
149
Ве молам за Инфо вака:Треба Понеделник навечер да тргнам за Софија за Пцр тестов дали да го правам сабота или понеделник.....Од на болница ми кажуваат Сабота подобро понеделник можело гужви да има заради Европсково.......Која варијанта е подобра,или дали има и некоја друга опција?
 
Член од
21 декември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
12
Nekoj sto podigna ukaz vcera od Sofija ako moze da spodeli dali ke zavrsi rabota denes i so slikanje? Vi blagodaram
Автоматски споено мислење:

Ве молам за Инфо вака:Треба Понеделник навечер да тргнам за Софија за Пцр тестов дали да го правам сабота или понеделник.....Од на болница ми кажуваат Сабота подобро понеделник можело гужви да има заради Европсково.......Која варијанта е подобра,или дали има и некоја друга опција?
Ako e PCR sekako ti vazi 72 casa taka da spored mene ne dobivas nisto ako go pravis ponedelnik. Isto taka imformiraj se ako go pravis ponedelnik koga bi ti stignal rezultatot. Pozdrav
 
Член од
12 ноември 2018
Мислења
40
Поени од реакции
66
Ajde da se organizirame za ponedelnik da odime vo Sofija po Maticen i adresa pisite mi vo inbox dodeka ne e kasno
Nemij da odite vo ponedelnik i vtornik, mn e guzva so avtobusi od albanija, moldavija i ukraina ida za sofija. Najdobro e sreda i cetvrtok. Jas bev vo ponedelnik i se iznacekva i izmaltretirav za da zemam drzavjanstvo. I seuste sum vo sofija cekam mat. broj da mi izleze i denes se slikam
 
Член од
26 јуни 2018
Мислења
29
Поени од реакции
54
Ве молам за Инфо вака:Треба Понеделник навечер да тргнам за Софија за Пцр тестов дали да го правам сабота или понеделник.....Од на болница ми кажуваат Сабота подобро понеделник можело гужви да има заради Европсково.......Која варијанта е подобра,или дали има и некоја друга опција?
Можеш антиген брз тест во понеделник во биотек, кошта 1000 ден, за саат ти стига резултат на меил, принташ и одиш вечерта
 

Kajgana Shop

На врв Bottom