Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
Ај ако може појаснување за тоа земен указ во конзулат како оди земање писмо од каде што како?
 
Член од
7 октомври 2017
Мислења
62
Поени од реакции
83
Дечки дали пуштаат на граница ако си вакциниран 2 пати,дали да вадам антиген тест или не треба ?

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
155
Поени од реакции
283
Конечно! Земав МБ и се сликав за пасош и

Дозволете ми на секој поединечно од Вас кој го чита постот да Ви се заблагодарам за придонесот кој го дававте и сите информации кои ги добивав (дали преку читање, учество во темата или надвор од неа, благодарам до секој!!!) и извинете доколку со некои мои постапки на коментари или реплицирања сум Ви направил да се чувствувате иритирани...
добра, работа е форумов и истовремено ти дава адреналин чекајќи указ, на моменти премногу корисни на моменти премногу некорисни информации но сепак да се земе учество во темава не е промашена инвестиција! има многу од тука што ме навредуваа (премногу со смеење позади телефон ги примав нивните навреди но сите тие се супер ликови и ок дечки-и стварно го мислам ова!) имаше и такви со кој редовно у пораки пишуваме, особено 3-4ца дечки си знаат кој се им благодарам за се и на сите вас! Поздрав голем и до Браќата Срби кој знаат да дадат и они информации и да помогнат и да ни решат дилеми....

На сите ќе Ви посакам трпеливоста да биде со Вас и секој да си го дочека државјанството!

По добивање на истото да Ве следи пред се големо здравје и среќа на патот кон светлината - успехот и работата во странство!

Да не излезе дека го копирам Генерал (навремено и убаво во неколку наврати Ви кажува човекот) ама каде и да одите секој сака и те присилува (силува) да му го научиш јазикот за да се вклопиш и интегрираш (2021год не ти треба речникот ко во 1980 кога оделе во странство и почнете со цртани на тој јазик да гледате па потоа лекции ниво А1/2 - God bless youtube!)!

Каде и да одите имајте се сами на себе и верувајте во себе и бидете силни, истрајни и цврсти... никаде нема да е лесно и почетокот нема да е мед и млеко но подобро 3-4 години жртва и тешкотии за наредните 30-40 после нив да бидат подобри него сите претходни. И кога и да Ви е тешко и да Ви дојде да се откажете од се (ќе имате доста такви моменти) секогаш присетете се зошто сте тамо и со која цел го правите тоа тамо и малко од малко ќе Ви помине! (од искуство: 6години во Америка и имав доста такви моменти а само бев на студии) ... Мартин Лутер Кинг рекол: Можеме да го прифатиме конечното разочарување, но никогаш не смееме да ја загубиме бесконечната надеж.

Јас со невестата и малиот (btw денес ми пуни 4год.) од септември започнуваме друг живот. Ќе работам и живеам во Ротердам и се надевам дека 30та година од животот мој на Земјата ќе ми биде нов почеток во земја со можности!
Доколку некој го води патот натака или не дај Боже заглави или му е потребна било каква помош нека ми пише - ќе излезам во пресрет, макар и да е туриста ќе го прошетам...

Вооедно, ако некој од Вас има искуство како Data developer/C+ и искуство со SQL, SSIS веднаш по добивање на државјанство ако се снема снајдено со работа да го препорачам и да добие вработување и да се пресели во Ротердам (многу над европски просек платена работа!) колега да го праваам и да правиме македонско лоби во Ротердам да не има!!!

Екипо, држете се и имајте успех пропратен со многу здравје!

И за крај ти се обраќам тебе што го прочита цел пост... запамти го следново- може ќе ти се најде:

Прави го она во што веруваш и верувај во она што го правиш притоа престани да размислуваш за своите граници, започни да ги откриваш своите можности бидејќи поентата на животот не е во пронаоѓањето на себе си, туку во креирањето на својата личност.

Биди од оние кои сакаат да ја видат светлината...

До следна прилика...
Ве поздравувам!
Марин М.
Честито се најдобро и добро ми дојде на 85км далеку од мене во септември
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
789
Поени од реакции
2.318
ЧЕКАЊЕ ПИСМО ЗА АДРЕСА : Подигнат Указ датум
Update 08.06.2021

ДЕКЕМВРИ 2020

@Půtîñöt 15.12.2020 BT
@RRR123 18.12.2020 BT
ЈАНУАРИ 2021
@Gogice 04.01.2021 SK
@Marjan.6 12.01.2021 BT
@Tasko8 14.01.2021 BT
ФЕВРУАРИ 2021
@Ole@ 05.02.2021 SK
@Aleksenato 09.02.2021 BT IZLEZENA ADRESA
@nikita96 15.02.2021 BT
@Bayern Bayern 15.02.2021 SK
@emilio0o 16.02.2021 BT
@elenapet 17.02.2021 SK
@vojkan88 23.02.2021 BT
@majkat 23.02.2021 BT
@MockingJayM 23.02.2021 BT
@urke 24.02.2021 NIS
@Ribarott 26.02.2021 BT
@dac_kufer 26.02.2021 BT
МАРТ 2021
@Sampion 16.03.2021 SK
@miskolo 18.03.2021 SK
@NemamIme111 18.03.2021 SK
АПРИЛ 2021
@Cakislav84 06.04.2021 BT
@Cufka 08.04.2021 BT
@FAHRER 19.04.2021 SK
@Mood 28.04.2021 SK
МАЈ 2021
@Спасе Пекаро 18.05.2021 BT
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
24
Поени од реакции
60
Дечки дали пуштаат на граница ако си вакциниран 2 пати,дали да вадам антиген тест или не треба ?

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
Ja kolku sto razbrav pustaat samo ako se pominati min 14 dena od primanje na vtorata vakcina i mora da imas takozvani green pasposrt, moj sovet, izvadi si brz antigen test 1000 den. Najsigurno
 
Член од
26 април 2020
Мислења
78
Поени од реакции
141
Decki evo edna 100% info od mene i mojov drugar zaedno sme Sofija prenojkvime vecerva...Trgnavme od sabajle od sk za sofija vo 4 posle policiski cas. Napravivme 1500 denari brz test Ohrid Ajrodrom za 10 min ni go dadoja testot..Nema nikakov problem na granica so brz test. Deneska cekavme red pred MP 9 do 10 sati vo red imase od 100 do 150 lujge so cekaja.. Site do posleden znaci do posleden zavrsivme rabota zedovme novi drzavjanstva i adresi..Taka da naglasa idete sofija i zavrsvete si rabota duri mojt vaka...Utre se slikam i si odam za MK pozz do site i so srejka..
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Decki evo edna 100% info od mene i mojov drugar zaedno sme Sofija prenojkvime vecerva...Trgnavme od sabajle od sk za sofija vo 4 posle policiski cas. Napravivme 1500 denari brz test Ohrid Ajrodrom za 10 min ni go dadoja testot..Nema nikakov problem na granica so brz test. Deneska cekavme red pred MP 9 do 10 sati vo red imase od 100 do 150 lujge so cekaja.. Site do posleden znaci do posleden zavrsivme rabota zedovme novi drzavjanstva i adresi..Taka da naglasa idete sofija i zavrsvete si rabota duri mojt vaka...Utre se slikam i si odam za MK pozz do site i so srejka..
Супер, такса пак га плати ?
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
85
Поени од реакции
232
Decki evo edna 100% info od mene i mojov drugar zaedno sme Sofija prenojkvime vecerva...Trgnavme od sabajle od sk za sofija vo 4 posle policiski cas. Napravivme 1500 denari brz test Ohrid Ajrodrom za 10 min ni go dadoja testot..Nema nikakov problem na granica so brz test. Deneska cekavme red pred MP 9 do 10 sati vo red imase od 100 do 150 lujge so cekaja.. Site do posleden znaci do posleden zavrsivme rabota zedovme novi drzavjanstva i adresi..Taka da naglasa idete sofija i zavrsvete si rabota duri mojt vaka...Utre se slikam i si odam za MK pozz do site i so srejka..
Te molam za info otide so tvoeto drzavjanstvo i dir prijavi adresa elektronski vo MP ili barase duplikat? Fala i ti cestitam od srce!!!
 
Член од
26 април 2020
Мислења
78
Поени од реакции
141
И тие тамо не виделе дека си го веќе еднаш подигнал?
Epa ne bev samo jas takov 50 dusi imase takvi stvarno nez sigurno znaet ali se pravet deka neznaet za da se iscistit sve premnogu bilo natrupano sive meseci...Taka da ne cekajte odete so pobrzo duri ne se premisleni deka sekoj den novo neso im tekvit...
 
Член од
4 април 2017
Мислења
31
Поени од реакции
53
Jas prasav eden posrednik i mi kazha deka deneska vratile nekoja grupa sho bile u sofija za maticen broj i adresa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom