Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.335
Поени од реакции
5.218
Повелете....
период: 01.01.2021-31.03.2021
Произход: 28укази/2.784државјанства
среден просек: 100граѓани во указ
Одбиени од ВП: 8 (осум)
Автоматски споено мислење:
На 117 потпишани државјанства по указ идеше некаде 64 наши да се од МКД (просек за 2020 год.).

Вака на отприлика 102 во указ некаде приближно под 50 треба да се на МКД граѓани, така да може да дојдеме до заклучок дека ориентационо околу 1400 наши добиле за овие три месеци т.е. околу 460 месечно.
 
Член од
9 април 2021
Мислења
4
Поени од реакции
9
Повелете....
период: 01.01.2021-31.03.2021
Произход: 28укази/2.784државјанства
среден просек: 100граѓани во указ
Одбиени од ВП: 8 (осум)
Автоматски споено мислење:

[/QUOTE od 2784 odbieni 621?
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
730
Поени од реакции
493
стигнало ми писмото после празниците одам да се сликам поздрав со среќа
Pa pisi od koga cekas i dali preku amasada ili kozulat sto te kosta? Koga vi treba nesto sakate da vi napisat detalno a da dadete vie nekoe info nesakate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Drzavjanstvo taka ?

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
Pismoto da stasa do Sredec...
Автоматски споено мислење:

стигнало ми писмото после празниците одам да се сликам поздрав со среќа
[/QUOTEСо Среќа
Дали вие ѕвоневте или посредникот јас денес ѕвонев нјама писмо..
Автоматски споено мислење:

Дали има уште некој што чека од Ноември да му стаса писмото до Средец... Благодарам
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
159
Поени од реакции
319
Pa pisi od koga cekas i dali preku amasada ili kozulat sto te kosta? Koga vi treba nesto sakate da vi napisat detalno a da dadete vie nekoe info nesakate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Напротив ! Имам пошано најмалку 15 пати во претходните 5 месеци, еве пак, преку амбасада чекам од 19. Ноември Да си дочекате сите
 
Член од
21 декември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
12
Здраво на сите! Имам поднесено 2018 год. преку чичко, но ми кажаа дека веќе не важи преку чичко, па на денот на интервјуто ги подадов документите од клубот во Струмица, посмртницата од прадедо, извод од дедо, татко. Дали некој е во иста ситуација како мене? Или пак би можел до некаде да го претпостави исходот, дали има можност да ме одбијат? Посредник на другар му кажал дека ако на происходот му пишува дека вади преку роднина ќе го одбијат со сигурност после интервјуто. Инаку сум на статус положително. Ви благодарам однапред!
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Здраво дечки!

Имате некој update за каква е моменталната процедура за вадење држ?

Односно, нели, имаат милион промени ко по обичај, па сега најпоследните што викаат? Кои документи *моментално* се бараат при интервју во Правда/амбасада/конзулат?

Имам пријатели кои што тек почнуваат, али мојата процедура од нивната ќе се разликува, очигледно.

Сето она што досега се носеше во Правда останува? Сосе од БККС документот...или?

Автоматски споено мислење:

Напротив ! Имам пошано најмалку 15 пати во претходните 5 месеци, еве пак, преку амбасада чекам од 19. Ноември Да си дочекате сите
Конечно!

Среќно!
Автоматски споено мислење:

Pa pisi od koga cekas i dali preku amasada ili kozulat sto te kosta? Koga vi treba nesto sakate da vi napisat detalno a da dadete vie nekoe info nesakate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Полека само, дечкото буквално на секоја втора/трета страна си има пост. Прати го и ти форумот, не одма си му р'жнал. :)
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
148
Поени од реакции
229
Здраво дечки,

Како што ви ветив дека ќе споделам инфо од кога ќе се сликам за пасошот.
- Во Понеделникот бев во Софија и си го подигнав државјанството.
- Во Вторникот отидовме да се сликаме по брза постапка и вчера ми го донесоа пасошот и личната карта мене и на мајка ми.
- На сликата е местото каде што се сликавме за Лична карта и Пасош
- За влез во Бугарија потребен ви е ПЦР тест не постар од 72 часа и кога ќе влегуваш на бугарска граница ги земаат и ги задржуваат.

Јас и понатаму останувам активен член на форумот и голема благодарност до сите кои несебично споделуваа информации особено до @palekrstic и многу други.

Поздрав и сите да си дочекате, јас веќе почнав да ги пакувам куферите и летово се селам.
 

Attachments

Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
Дали преку добар посредник може да се успее побрзо да го пратат писмото од конзулат до општина или џабе пари ќе биде?
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
784
Поени од реакции
2.300
Дали преку добар посредник може да се успее побрзо да го пратат писмото од конзулат до општина или џабе пари ќе биде?
od konzulat sr praka vo min za pravda od od tamo vo opstina...
Od konzulatot koga se praka vo min za pravda se ceka mnogu mesec i poveke...
A imase posrednici sto baraa 500e demek stom stigne u pravda,odma ke go povlecat vo opstina...lagi se toa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom