Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
12 февруари 2021
Мислења
47
Поени од реакции
113
Само два поста над твојот објавиле, а и гледајте во листата од Бибо. Не мора на секое да се прашува.

Исто (неврзано со репликата до тебе), ДАЛИ некој знае досега колку укази се потпишани и колку да очекуваме до крај на година да потпишат?

Овој период е доста зезнат со избори, па лето иди одмори, па есен пак избори... а и со овие избори не се знае што ќе биде.
Ok se izvinuvam, ova prvo mi padna u oči i zatoa prasav
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
353
Поени од реакции
1.602
ova ko sto trgnalo ke si doe na tvoeto ko sto kaza deka do juni ke go iscistat OKT
Автоматски споено мислење:

Укаааааззззз 45
ti cestitam, vidi napred koa ti pisuva deka e vkluceno vo ukaz 45 od koj datum stoi ukazot deka e potpisan???
 
Последно уредено:
Член од
3 октомври 2018
Мислења
25
Поени од реакции
78
ova ko sto trgnalo ke si doe na tvoeto ko sto kaza deka do juni ke go iscistat OKT
Автоматски споено мислење:


ti cestitam, vidi napred koa ti pisuva deka e vkluceno vo ukaz 45 od koj datum stoi ukazot deka e potpisan???
Ne pishuva. Koga proveruvav preeska direktno mi izkachi ovoj prozorec za rezervacija.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
ova ko sto trgnalo ke si doe na tvoeto ko sto kaza deka do juni ke go iscistat OKT
Автоматски споено мислење:


ti cestitam, vidi napred koa ti pisuva deka e vkluceno vo ukaz 45 od koj datum stoi ukazot deka e potpisan???
Koga go zwmes ukazo na.listo ti pisuva koja data.e potpisan , cca mesec ipol do 2 od potpis do objava srce
 
Последно уредено од модератор:
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
i od Januari imase na forumov deka nekoj dobil i od dekemvri! Ama ko sto sledam ako go zemas preku Ambasada Skopje pobrzo ti stiga adresa,jas posto ziveam do BG ambasada cuv deka 2 pati mesecno ambasadata praka posto vo Sofija diplomatska,a konzolatot vo Bt ednas!
Толку гласно зборат тие во амбасадата ? ;)
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.956
Denes objaven ukaz 45/2021 potpisan na den: 12.03.2021!
Vo ukazot ima okolu 600novi makedonski gragani koi se zdobile so drzavjanstvo i nekoj se od pocetok nekoj od sredina nekoj od kraj na avgust 2020!
dali ima nekoj sto ceka od avgust i ne e opfaten vo ukazot?
(Objava od fb grupata)
Celi 45 dena posle potpisuvanje kasnat so objava znaci moze da zaklucime deka Septemvri i del od Oktomvri e potpisan
 
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Denes objaven ukaz 45/2021 potpisan na den: 12.03.2021!
Vo ukazot ima okolu 600novi makedonski gragani koi se zdobile so drzavjanstvo i nekoj se od pocetok nekoj od sredina nekoj od kraj na avgust 2020!
dali ima nekoj sto ceka od avgust i ne e opfaten vo ukazot?
(Objava od fb grupata)
Celi 45 dena posle potpisuvanje kasnat so objava znaci moze da zaklucime deka Septemvri i del od Oktomvri e potpisan
Kaj mene uste nema ukaz (18 avgust)
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
784
Поени од реакции
2.300
Denes objaven ukaz 45/2021 potpisan na den: 12.03.2021!
Vo ukazot ima okolu 600novi makedonski gragani koi se zdobile so drzavjanstvo i nekoj se od pocetok nekoj od sredina nekoj od kraj na avgust 2020!
dali ima nekoj sto ceka od avgust i ne e opfaten vo ukazot?
(Objava od fb grupata)
Celi 45 dena posle potpisuvanje kasnat so objava znaci moze da zaklucime deka Septemvri i del od Oktomvri e potpisan
nema ukaz so 600 prepiski max 250 prepiski e 1 ukaz
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.343
Поени од реакции
5.261
nema ukaz so 600 prepiski max 250 prepiski e 1 ukaz
Дали знаеш колку вкупно одат на годишно ниво со потпишани укази и со колку отприлика преиски/укази опфаќаат еден цел месец?
Мака ми е да барам низ темата, а сигурно и некаде низ лаптоп имам документ со тоа статистиките што ги вадеа едно време ама сега незз точно каде ми е...

Kako i da e dali se 250 ili 600 bitno ukazite se potpisani celi 45 dena nanazat toa potvrduva deka sepak ima mnogu potpisani
Не мора да значи. Доколку работеле до 12 март, а после тоа застанале со изборите не знаеме точно колку има потпишано и што и исто не знаеме сега дали воопшто се продолжени со работа.
Така да, мора да почекаме барем месец дена да има во континуитет објавување на укази за да знаеме конкретно на каде оди работата.

+ Еве денес нешто Слави Трифунов не сака да се обиде да формира влада па се препукуваат со Борисов, значи и таму не е на чисто работата дали ќе се оди на нови избори или не.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
696
Поени од реакции
3.894
Denes objaven ukaz 45/2021 potpisan na den: 12.03.2021!
Vo ukazot ima okolu 600novi makedonski gragani koi se zdobile so drzavjanstvo i nekoj se od pocetok nekoj od sredina nekoj od kraj na avgust 2020!
dali ima nekoj sto ceka od avgust i ne e opfaten vo ukazot?
(Objava od fb grupata)
Celi 45 dena posle potpisuvanje kasnat so objava znaci moze da zaklucime deka Septemvri i del od Oktomvri e potpisan
600 i jas mislam deka za u eden ukaz ne e mozno. Nekade od 200 do 250 maximum vo eden ukaz vleguvaat. Malku cudno sto od tolku mnogu aplikanti/clenovi pa i od onie sto samo sledat a ne se vklucuvat vo diskusija ovde na forumot, samo eden se javi deka e vklucen vo ukaz 45. Sigurno ima i drugi sto seuste nemat provereno ili @Itsme1 imal golema sreka da go vklucat u 45... Inaku prepiski za 2018 se okolu 24.400... 23.900 do tamu ima prepiski sto moze da se proverat preku konsulski pat, a od 24.400 do 24.900 nema nitu edna po konsulski pat, preeska proveruv. Ako ima nekoj so prepiska nad 25.000/2018 neka mi pise, sakam da vidam kolku se vkupno za 2018. @Itsme1 , mozes da kazes koj broj na prepiska si? Ne mora cel broj, barem prvite 3... da gi proveram broevite okolu tvojot da vidime do kaj sme. Fala.
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
462
600 i jas mislam deka za u eden ukaz ne e mozno. Nekade od 200 do 250 maximum vo eden ukaz vleguvaat. Malku cudno sto od tolku mnogu aplikanti/clenovi pa i od onie sto samo sledat a ne se vklucuvat vo diskusija ovde na forumot, samo eden se javi deka e vklucen vo ukaz 45. Sigurno ima i drugi sto seuste nemat provereno ili @Itsme1 imal golema sreka da go vklucat u 45... Inaku prepiski za 2018 se okolu 24.400... 23.900 do tamu ima prepiski sto moze da se proverat preku konsulski pat, a od 24.400 do 24.900 nema nitu edna po konsulski pat, preeska proveruv. Ako ima nekoj so prepiska nad 25.000/2018 neka mi pise, sakam da vidam kolku se vkupno za 2018. @Itsme1 , mozes da kazes koj broj na prepiska si? Ne mora cel broj, barem prvite 3... da gi proveram broevite okolu tvojot da vidime do kaj sme. Fala.
mislam deka 25400 prepiski se, inaku spored statiskite so gi objavuvase pale, vo ukaz za nasi imase od 100do200 prepiski vo eden ukaz, a 30-50 vo ukaz za stranci, neka me ispravi nekoj ako gresam. inaku ovie od avgust ima neaktivni so ne se ukluceni deneska a i podolgo vreme zatoa nema objaveno
 
Член од
23 април 2019
Мислења
73
Поени од реакции
148
mislam deka 25400 prepiski se, inaku spored statiskite so gi objavuvase pale, vo ukaz za nasi imase od 100do200 prepiski vo eden ukaz, a 30-50 vo ukaz za stranci, neka me ispravi nekoj ako gresam. inaku ovie od avgust ima neaktivni so ne se ukluceni deneska a i podolgo vreme zatoa nema objaveno
Jas sum od 31 avgust na polozitelno nema uste ://
 

Kajgana Shop

На врв Bottom