Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 декември 2019
Мислења
26
Поени од реакции
15
Да прашам нешто.Кога че стаса удостоверението во амбасада и треба да се оди во амбасада да се подигне онака само си одиш во амбасада и си влегуваш внатре или и за тоа има процедура нешто да се закаже или....???
Se zakazuva prvo na 058 058 555
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
2
Поени од реакции
5
Закажав интервју во Битола, за во август, посредникот ми рече дека со новите измени државјанството ќе биде готово за 9-12 месеци, дали е стварно можно ?
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
784
Поени од реакции
2.300
Закажав интервју во Битола, за во август, посредникот ми рече дека со новите измени државјанството ќе биде готово за 9-12 месеци, дали е стварно можно ?
Ne laze 100% minimum 2g!
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.035
Поени од реакции
677
Zdravo na site dali znae nekoj kakva e Sega procedurata za na intervju dali samo treba da se nosat izvodi od predok 1900-1918 (prevedeni) ili treba uste nesto
Fala vi
Треба да се носат изводи за да може внучињата и децата на денешните бугари да имаат работа т.е. да се запослени,се е за ќеш па и ова! Како можело порано да се даде државјанство без вакви изводи а сега не може?!? Ако вака продужи во иднина бугарите ќе ви бараат изводи и од времето на Цар Самоил,демек он бил бугарин и вие благонадежните блгарчиња сте бугари! Срамота е ова Бугарија што ни го прави,а срамота е и што ЕУ ова им го дозволуваа на бугарските тролови,а и нашава партал-држава ниту ги оданочува посреднициве ниту презема нешто на оваа тема! Се е корумпирано и подмачкано,така машината си врти и ќешот се млати!
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Благодарам за одговорите.
Ги средив молбите во Word и ги конвертирав во PDF.
Ги прикачувам тука доколку некому му затребаат. Има две варијации (Амбасада во Скопје и Конзулат во Битола).
Bitola drugar , jas Ambasada Skopje 3 meseci cekam seuste ne e praten .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
730
Поени од реакции
493
Член од
10 август 2020
Мислења
22
Поени од реакции
12
Здраво, ме интересира дали има некој на групава кој што бил на интервју во конзулатот во ОСЛО?
Поздрав и секое добро. :)
 
Член од
26 април 2020
Мислења
78
Поени од реакции
141
Se javiv kaj 9 listase tamo vika ne e stasano, cekam od 15.12 preku BT


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne mi e jasno pred nekoj den kaza eden clen na forumov deka na Brat mu mu stignalo go pratil na 18.01.2021 od Ambasada Skopje... A nie od bitola konzulat so praet ne svajkam iskreno zosto olku mnogu da se cekat...
 
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
Tina uste li nema pismo vo sredec? Ne mozam da gi dobijam nedela dena
Stigna pismoto pred desetina dena ..pisav togas vo grupava ..vcera se slikaše sin mi za pasoš. Ama proveruvam sega za kjerka mi ..taa e od oktomvri na položitelno.
Автоматски споено мислење:

Stigna pismoto pred desetina dena ..pisav togas vo grupava ..vcera se slikaše sin mi za pasoš. Ama proveruvam sega za kjerka mi ..taa e od oktomvri na položitelno.
Zvoni sekogas posle 9 nautro
 
Член од
26 јуни 2018
Мислења
29
Поени од реакции
54
Ne mi e jasno pred nekoj den kaza eden clen na forumov deka na Brat mu mu stignalo go pratil na 18.01.2021 od Ambasada Skopje... A nie od bitola konzulat so praet ne svajkam iskreno zosto olku mnogu da se cekat...
Toj clen sto pisa ne mi e siguren - rece deka ne rabotela ambasadata fo 17ti Janurari a rabotese. I @Gogice pisa deka na 4ti Januari podigna udostoverenie vo ambasada vo Skopje. Jas ne bi mu veruvala na toj clen sto zboruva. A vo isto vreme neznam zosto bi lazel. Ocigledno ima sve i svashta na forumot. Mislam deka seuste nema od Januari - naveke Dekemvri da se stignati so pisma. Toa e moe mislenje. Pozdrav
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
696
Поени од реакции
3.894
Polozitelno od denes :aplauz::roker:... sega pred malku e promenata, od sabajle nemase. Proveruvajte si koj e so intervju od 1 do 10-15 april 2019. Ima mnogu promeni od finalna vo polozitelno odprilika so br. na prepiska do 10100 mozebi i poveke, do tamu proveruvav... zavisno koga se bile na intervju.. ke gi pregledam ubavo posle. Vamoooooooooossssssssssssssssssssssss :pijani: :pistoldz:
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Ne mi e jasno pred nekoj den kaza eden clen na forumov deka na Brat mu mu stignalo go pratil na 18.01.2021 od Ambasada Skopje... A nie od bitola konzulat so praet ne svajkam iskreno zosto olku mnogu da se cekat...
Drzavjanstvo preku bt e pobrzo cel.mesec otkolku sk . Adresata e obratno . Kako i da se vrteme taa e. Zwmeno drzavj. Cekas uste 5 meseca do pasos u raka. Ide mi se venite da si isecam od oluko
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
424
Поени од реакции
1.180
Polozitelno od denes :aplauz::roker:... sega pred malku e promenata, od sabajle nemase. Proveruvajte si koj e so intervju od 1 do 10-15 april 2019. Ima mnogu promeni od finalna vo polozitelno odprilika so br. na prepiska do 10100 mozebi i poveke, do tamu proveruvav... zavisno koga se bile na intervju.. ke gi pregledam ubavo posle. Vamoooooooooossssssssssssssssssssssss :pijani: :pistoldz:
Cestitam :)
Ko ce sada da nam proverava prepiske preko ambasade heheheh
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
696
Поени од реакции
3.894
Cestitam :)
Ko ce sada da nam proverava prepiske preko ambasade heheheh
Sega ke proveruvam status polozitelno koj do deka e:aplauz: :misticen: Ke gi proveram ovie sto gi imam belezano na finalna i ke pustam spisokot do kaj se stignati do posle. Pa ajde i kaj tebe pobrgu da ima promena. Pozdrav.

P.S. Isto promena i kaj moj kolega denes od finalna vo polozitelno, zaedno sme u procedura od 2015/16, isti den pravevme intervju vo Sofja, 8-mi april 2019, isto ni se menat statusite.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
188
Поени од реакции
365
Polozitelno od denes :aplauz::roker:... sega pred malku e promenata, od sabajle nemase. Proveruvajte si koj e so intervju od 1 do 10-15 april 2019. Ima mnogu promeni od finalna vo polozitelno odprilika so br. na prepiska do 10100 mozebi i poveke, do tamu proveruvav... zavisno koga se bile na intervju.. ke gi pregledam ubavo posle. Vamoooooooooossssssssssssssssssssssss :pijani: :pistoldz:
Cestitkiiii !! Ajde se nadevam pred nova god da iskoci i ukaz hehe
 

Kajgana Shop

На врв Bottom