Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
353
Поени од реакции
1.602
Ednoto e ako si bil intervju Sofija a preku posrednik si baral da ti se isprati ukazot u sk (promenet status od onoj kaj sto ti dava da rezerviras data i cas na podoganje na ukaz) a drugoto e ako celata postapka i intervjuto singo vodel preku ambasada u sk.
prevod: isti k... vo dva primeroka
 
Член од
20 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
5
Другари, дали може некој да ми појасни дали постои начин (и ако постои каков е) за подигање на Удостоверение во Амбасада во Скопје, доколку цела процедура е терана преку Министерство за Правосудие во Софија. Јас имам добиено Указ (Указ бр. 90/2020), уште лани, но фати пандемијата со короната, па затворање граници, па чекање 8+ месеци ако закажеш во Софија за подигање и сл. Имам пратено неколку пати на тој посочениот e-mail, неколку пати, во рок од неколку месеци за да се прати Удостоверението во Амбасада, ама до сега нема стигнато никаква повратна информација (а и на сајтот се уште стои полето за закажување за подигање - што претпоставувам е така бидејќи не е ни воопшто пратено за Скопје или тој систем повеќе не функционира). Го пратам форумов и имам прочитано многу информации, ама за оваа проблематика не најдов одговор што е конкретен. Доколку има некој конкретен начин како тоа да се изведе, би бил благодарен за одговор (секако преферирам некој постандарден пат, но доколку таков начин не е опција секако може и било кој друг начин кој завршува работа).
 
Последно уредено:
Член од
10 август 2019
Мислења
98
Поени од реакции
125
Другари, дали може некој да ми појасни дали постои начин (и ако постои каков е) за подигање на Удостоверение во Амбасада во Скопје, доколку цела процедура е терана преку Министерство за Правосудие во Софија. Јас имам добиено Указ (Указ бр. 90/2020), уште лани, но фати пандемијата со короната, па затворање граници, па чекање 8+ месеци ако закажеш во Софија за подигање и сл. Имам пратено неколку пати на тој посочениот e-mail, неколку пати, во рок од неколку месеци за да се прати Удостоверението во Амбасада, ама до сега нема стигнато никаква повратна информација (а и на сајтот се уште стои полето за закажување за подигање - што претпоставувам е така бидејќи не е ни воопшто пратено за Скопје или тој систем повеќе не функционира). Го пратам форумов и имам прочитано многу информации, ама за оваа проблематика не најдов одговор што е конкретен. Доколку има некој конкретен начин како тоа да се изведе, би бил благодарен за одговор (секако преферирам некој постандарден пат, но доколку таков начин не е опција секако може и било кој друг начин кој завршува работа).
treba da ispratis molba do pravosudie za da ti go pratat drzavljanstvoto vo Bitola ili Skopje
Автоматски споено мислење:

treba da ispratis molba do pravosudie za da ti go pratat drzavljanstvoto vo Bitola ili Skopje
Другари, дали може некој да ми појасни дали постои начин (и ако постои каков е) за подигање на Удостоверение во Амбасада во Скопје, доколку цела процедура е терана преку Министерство за Правосудие во Софија. Јас имам добиено Указ (Указ бр. 90/2020), уште лани, но фати пандемијата со короната, па затворање граници, па чекање 8+ месеци ако закажеш во Софија за подигање и сл. Имам пратено неколку пати на тој посочениот e-mail, неколку пати, во рок од неколку месеци за да се прати Удостоверението во Амбасада, ама до сега нема стигнато никаква повратна информација (а и на сајтот се уште стои полето за закажување за подигање - што претпоставувам е така бидејќи не е ни воопшто пратено за Скопје или тој систем повеќе не функционира). Го пратам форумов и имам прочитано многу информации, ама за оваа проблематика не најдов одговор што е конкретен. Доколку има некој конкретен начин како тоа да се изведе, би бил благодарен за одговор (секако преферирам некој постандарден пат, но доколку таков начин не е опција секако може и било кој друг начин кој завршува работа).
6B3DC486-E26F-4ACE-BF3F-32A32EB0B589.jpeg 6B3DC486-E26F-4ACE-BF3F-32A32EB0B589.jpeg
 
Член од
16 мај 2019
Мислења
65
Поени од реакции
177
Zdravo na site, me interesirat za podiganje na ukaz dali mozit da platam pred da odam vo ambasada? I dali mozit da se platit vo bilo koja uni banka a da ne e vo bitola
 
Член од
20 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
5
Благодарам за одговорите.
Ги средив молбите во Word и ги конвертирав во PDF.
Ги прикачувам тука доколку некому му затребаат. Има две варијации (Амбасада во Скопје и Конзулат во Битола).
 

Attachments

Последно уредено:

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
353
Поени од реакции
1.602
Благодарам за одговорите.
Ги средив молбите во Word и ги конвертирав во PDF.
Ги прикачувам тука доколку некому му затребаат. Има две варијации (Амбасада во Скопје и Конзулат во Битола).
stavi broj na ukaz u molabata
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
53
Поени од реакции
22
Zdravo na site dali znae nekoj kakva e Sega procedurata za na intervju dali samo treba da se nosat izvodi od predok 1900-1918 (prevedeni) ili treba uste nesto
Fala vi
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
396
Поени од реакции
360
Да прашам нешто.Кога че стаса удостоверението во амбасада и треба да се оди во амбасада да се подигне онака само си одиш во амбасада и си влегуваш внатре или и за тоа има процедура нешто да се закаже или....???
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Да прашам нешто.Кога че стаса удостоверението во амбасада и треба да се оди во амбасада да се подигне онака само си одиш во амбасада и си влегуваш внатре или и за тоа има процедура нешто да се закаже или....???
Se zakazuva i treba da te viknat nadvor ima spisok!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom