Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
26 април 2020
Мислења
78
Поени од реакции
141
+359 2 987 2801 ovaj e brojot od Srdec??? Za to so probvam cela nedela po 10 pati nikoj ne krevat...Dan imat nekoj info Jenuari 14 sum jas...
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
Jas od 18 dekemvri nemam stignato pismo. Proveriv na 2ri april, toj e brojot. Inace posle sto pati probuvanje krena... Kako sto trgna rabotava 5 meseci cela cekam , 6 i povekje do pismo ke ispadne..... Cela postapka knap 5 godini
+359 2 987 2801 ovaj e brojot od Srdec??? Za to so probvam cela nedela po 10 pati nikoj ne krevat...Dan imat nekoj info Jenuari 14 sum jas...
 
Член од
27 ноември 2019
Мислења
17
Поени од реакции
46
Egn ne mozi da ti goizrabotat po avtomatizam.Tamu samo stignuva deka si zajavenna adresa.A za Egn treba da podades soodvetni dokumenti i baranje za da ti goizrabotat.Toa mora tamu vo Sofija,ne moze preku ambasada.Posle otkako ke ti go izrabotat ti davaat dokument za toa i posle so nego mozes da se slikas kaj sakas.
Za slikanje Kolku se ceka posle ?
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
По еден указ во неделата... Со ова темпо положително ќе трае 12-13 месеци... Претходно "ни се посреќи" и со пролонгирањето на задолжителна (18-19 месеци) и финална (5,5-6 месеци). Не се нормални...
 
Член од
27 ноември 2019
Мислења
17
Поени од реакции
46
Не, не.

ЕГН-то го земаш ти лично или преку посредник. ЕГН-то (и адресата) немаат никаква врска натаму со конзулат/амбасади.

Едино, ако некој сакал преку амбасада/конзулат тоа да го заврши, али тие чекори јас не ги знам (би требало претходно некој чекор да направиш). Овој дел не го знам, може некој друг да те упати.

Она што јас го направив - ми стигна во Софија писмото, преку посредник извадив ЕГН (и адреса), кој што ми ги донесе тука и продолжив со сликање и вадење пасош/лк преку Битола. Чекав месец дена за негова изработка. Утре ќе одам да си го земам.
V.ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА ДРЖАВЈАНСТВО ПРЕКУ АМБАСАДА

1.ДОКОЛКУ СТЕ ИМАЛЕ ИНТЕРВЈУ АМБАДАСА/КОНЗУЛАТ.

-КОГА ЌЕ ТИ БИДЕ ПОТПИШАНО ДРЖАВЈАНСТВОТО ,ДОКОЛКУ ВО МОЛБАТА ЗА ПОДНЕСУВАЊЕ НА ДОКУМЕНТИ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО ИМАТЕ НАВЕДЕНО ДЕКА САКАТЕ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ ПРЕКУ АМБАСАДА,ПРВИТЕ 2-3 ЧАСА ЌЕ СТОИ СТАТУСОТ СО ОПЦИЈА ЗА ЗАКАЖУВАЊЕ.ПОТОА ДОКОЛКУ НЕСАКАТЕ ДА ЗАКАЖЕТЕ ЗА ВО СОФИЈА,ПО АВТОМАТИЗАМ ЌЕ СЕ СМЕНИ ДЕКА Е ПРАТЕНО ВО АМБАСАДА И ДЕКА ТРЕБА ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ.
-СЕ ЈАВУВАТЕ ДАЛИ Е СТИГНАТО(ОБИЧНО ЗА ОДМА СТИГНУВА ДО 3 ДЕНА МАКС),И ОДИТЕ ВО АМБАСАДА,НОСИТЕ 2 СЛИКИ ПАСОШ ФОРМАТ(ИЛИ 3 ЗАВИСНО ДАЛИ СТЕ ПРЕКУ КОНЗУЛАТ ИЛИ АНБАСАДА),2 КОПИИ ОД ПАСОШ,ИЗВОД И ВЕНЧАНИЦА(ТИЕ ШТО СЕ ВЕНЧАНИ )СЕ ПЛАЌА 35 ЕВРА ЗА ДРЖАВЈАНСТВО(ПРВО ОДИТЕ ВО АМБАСАДА ДА ВИ ДАДАТ УПЛАТНИЦA ЗА ВО УНИ БАНКА НАША, НА 25 ЕВРА А ДРУГИТЕ 10 ЕВРА СЕ ПЛАЌААТ ВО АМБАСАДА) + 15 ЕВРА ЗА ИЗВОД ЛЕГАЛИЗАЦИЈА (МОРА ДА Е ПРЕВЕДЕН)+15 ЕВРА ВЕНЧАНИЦА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА(ПРЕВЕДЕНА) ЗА ТИЕ ШТО СЕ ВЕНЧАНИ ЗА ВО ОПШТИНА.
-КОГА ЌЕ ВЕ ПРАШААТ ЗА АДРЕСА ,ТИЕ ШТО НЕМААТ ПРИВАТНА(НЕМА ПОТРЕБА ЗА ТАКВА),ЈА КАЖУВААТ ЛЕГЕ 6,ОПШТИНА СРЕДЕЦ.А ТИЕ ШТО ИМААТ АДРЕСА ЈА КАЖУВААТ СВОЈАТА АДРЕСА,И ВО КОЈА ОПШТИНА Е,ЗА ДА ГО ПРАТАТ ПИСМОТО ТАМУ(ЗА ПОСЛЕ ОТКАКО ЌЕ СТИГНЕ ПИСМОТО ДА НОСИШ ДООДВЕТЕН ДОКУМЕНТ КАКО ДОГОВОР ЗА ЗАКУП НА СТАН ИЛИ ДЕКЛАРАЦИИ ДВЕ ОД СОПСТВЕНИКОТ НА СТАНОТ КАДЕ ЌЕ СЕ ПРИЈАВИШ)
АМБАСАДАТА ПРАЌА ПИСМО ДО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВОСУДИЕ,А ОД ТАМУ ТИЕ ДО ОПШТИНА СРЕДЕЦ.ПИСМОТО МОРА ПРВО ДА СТИГНЕ ЗА ПОТОА ДА МОЖЕТЕ ДА ИЗВАДИТЕ ЕГН,БЕЗ РАЗЛИКА ДАЛИ ПРЕКУ АМБАСАДА ИЛИ САМИ ЌЕ ПОДНЕСУВАТЕ ЗА АДРЕСА.ЗНАЧИ МОЖЕ И ДА СИ ГО ЗЕМЕТЕ ДРЖАВЈАНСТВОТО,А ПОТОА САМИ ДА ПОДНЕСЕТЕ ЗА АДРЕСА,НО САМО ПОГОЛЕМИ ТРОШОЦИ ЌЕ НАПРАВИТЕ,ЗОШТО КОГА ЌЕ ОДИТЕ ТАМУ ЌЕ ВИ КАЖАТ ДЕКА МОРА ДА СТИГНЕ ПИМОТО ,ПА ПОСЛЕ ДЕКА ЌЕ ВИ ЈА ДАДАТ АДРЕСАТА И ЌЕ МОЖЕТЕ ДА ПОДНЕСЕТЕ ЗА ЕГН.
-СЕ ЈВУВАТЕ НА БРОЈОТ ПОСЛЕ 1 МЕСЕЦ (МИНИМУМ)А НАЈКАСНО 2 МЕСЕЦИ-+35929872801 Општина Средец-адресна -ЗА ДА ПРАШАТЕ ДАЛИ Е СТИГНАТО ПИСМОТО ЗА ВАС.
-ОТКАКО ЌЕ ВИ ПОТВРДАТ,ИМАТЕ ОПЦИЈА ИЛИ ОД ТУКА ПРЕКУ ПОСРЕДНИК ДА ПОДНЕСЕТЕ ДА ВИ ГО ИЗРАБОТАТ МАТИЧНИОТ БРОЈ,ИЛИ КОГА ЌЕ ОДИТЕ ВО СОФИЈА ДА ПОЈДЕТЕ СО ПОСРЕДНИК И ЗА ОДРЕДЕН НАДОМЕСТ (ОКОЛУ 100 ЛЕВА),МОЖЕТЕ И ВИЕ САМИТЕ ДА СЕ ОБИДЕТЕ НА СЛУЖБЕНЦИТЕ ДА ИМ ДАДЕТЕ ,ДА ВИ ГО ИЗДАДАТ МАТИЧНИОТ БРОЈ ЕГН ВО ИСТИОТ
-ЌЕ ВИ ИЗДАТАТ УВЕРЕНИЕ ЗА АДРЕСА И ЕГН И ЌЕ СЕ УПАТИТЕ ВО МВР НА СЛИКАЊЕ,ИЛИ ДОКОЛКУ САКАТЕ ТУКА ДА СЕ СЛИКАТЕ ,НОСИТЕ ПРЕВЕДЕНИ ИЗВОД И ВЕНЧАНИЦА,КОПИЈА ОД УКАЗ,ПИСМОТО ОД ОПШТИНА ЗА АДРЕСА И ЕГН, И СЕ СЛИКАТЕ ЗА ПАСОШ И ЛК.ДОКУМЕНТИТЕ ТРЕБА НАЈРАНО ДА СТИГНАТ ЗА 2,5 МЕСЕЦ ДО 3,5 МЕСЕЦИ.
slikanjeto dali e odma ili so zakazvanje vaka so komplet site dokumenti izvadeni?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
584
Поени од реакции
1.242
По еден указ во неделата... Со ова темпо положително ќе трае 12-13 месеци... Претходно "ни се посреќи" и со пролонгирањето на задолжителна (18-19 месеци) и финална (5,5-6 месеци). Не се нормални...
Ne znam vo koja drzava vo svetot go ima ova, ali toa e. Nikoj ne ni e kriv sto porano ne sme izvadile pasosi :)
 
Член од
26 април 2020
Мислења
78
Поени од реакции
141
Jas od 18 dekemvri nemam stignato pismo. Proveriv na 2ri april, toj e brojot. Inace posle sto pati probuvanje krena... Kako sto trgna rabotava 5 meseci cela cekam , 6 i povekje do pismo ke ispadne..... Cela postapka knap 5 godini I
I so ti rekoja bas me zanimat za kolku vreme??? Nemam zivci iskreno da zvonam tolku pati deka ne vredit ne krivam nikoj pobrzo odese kaj mene procedurava do ukaz od nego od ukaz navamu 4 ti mesec od ko e izlezen ukazot da ne mojt coek da se slikat...a posrednivive se najiteresni ova ja vikaet brza postapka hahhaha
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
353
Поени од реакции
1.602
I so ti rekoja bas me zanimat za kolku vreme??? Nemam zivci iskreno da zvonam tolku pati deka ne vredit ne krivam nikoj pobrzo odese kaj mene procedurava do ukaz od nego od ukaz navamu 4 ti mesec od ko e izlezen ukazot da ne mojt coek da se slikat...a posrednivive se najiteresni ova ja vikaet brza postapka hahhaha
Aham! Gotovo... sobravte pari, najdovte smestaj, najdovte rabota, ostanuva uste da se slikate i kako go zimate pasosot odma da idete i pocnete da rabotite....
ste cekale tolku, uste nekoj mesec ne e problem da se strpite...
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
Aham! Gotovo... sobravte pari, najdovte smestaj, najdovte rabota, ostanuva uste da se slikate i kako go zimate pasosot odma da idete i pocnete da rabotite....
ste cekale tolku, uste nekoj mesec ne e problem da se strpite...
ti stvarno si nemas druga rabota. dno dna
Автоматски споено мислење:

I so ti rekoja bas me zanimat za kolku vreme??? Nemam zivci iskreno da zvonam tolku pati deka ne vredit ne krivam nikoj pobrzo odese kaj mene procedurava do ukaz od nego od ukaz navamu 4 ti mesec od ko e izlezen ukazot da ne mojt coek da se slikat...a posrednivive se najiteresni ova ja vikaet brza postapka hahhaha
Nemoze nikoj tocno da kaze koga, ke si cekame ....
Автоматски споено мислење:

I so ti rekoja bas me zanimat za kolku vreme??? Nemam zivci iskreno da zvonam tolku pati deka ne vredit ne krivam nikoj pobrzo odese kaj mene procedurava do ukaz od nego od ukaz navamu 4 ti mesec od ko e izlezen ukazot da ne mojt coek da se slikat...a posrednivive se najiteresni ova ja vikaet brza postapka hahhaha
nikoj ne moze da kaze koga .... pocetok na maj pak da se javam
 
Член од
26 април 2020
Мислења
78
Поени од реакции
141
Aham! Gotovo... sobravte pari, najdovte smestaj, najdovte rabota, ostanuva uste da se slikate i kako go zimate pasosot odma da idete i pocnete da rabotite....
ste cekale tolku, uste nekoj mesec ne e problem da se strpite...
Druzee brkaj be rabota so se mesas kaj so ne ti e mestoo koj si ti da ti se pravdame...Strasna rabotaa hhhh
 
Член од
14 април 2021
Мислења
43
Поени од реакции
27
Конзуливе во Битола и Скопје, после интервју и подавање документи не даваат потврда дека си подал, ливче или бројче?
Мене не ми дадоја ништо, да не ми ги изгубат документите :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom