Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 август 2015
Мислења
1.665
Поени од реакции
2.489
Ne mora da znaci deka odat po data na polozitelno. Znaci sega go cistat Dekemvri 2018, zarem jas so intervju Mart 2019 ke cekam 8 meseci za potpis?? Ne e logicno.
Kolku sto pratam site cekaat po 8 osven onie koj bile dopolnitelna ali kako i da e. Neka ubrzaat veke od regularni 3 meseci se napravi 13 pa se skrati na 8 belki ke se upravi
 
Член од
23 март 2020
Мислења
12
Поени од реакции
25
Ne mora da znaci deka odat po data na polozitelno. Znaci sega go cistat Dekemvri 2018, zarem jas so intervju Mart 2019 ke cekam 8 meseci za potpis?? Ne e logicno.
Jas bev 1 avgust 2018 na intervju a 18 avgust 2020 polozitelno ako go cistat dekemvri 2018 intervju oti uste cekam? Veke godina i pol redovno go sledam forumot definitivno odat po datumot na poloziteno
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
12
Поени од реакции
4
Jas bev 1 avgust 2018 na intervju a 18 avgust 2020 polozitelno ako go cistat dekemvri 2018 intervju oti uste cekam? Veke godina i pol redovno go sledam forumot definitivno odat po datumot na poloziteno
a pak jas januari 2018 intervju ,ke cekas kako i site pogore kazaa deka 8 -9 meseci , i neznam so e vazno int. broj si od data na polozitelno i to e to srekno neka ni e na site
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
178
Поени од реакции
185
Pazetese od nasite najdobri posrednici prevaranti iskocija lazat deka za pismo(adresa) se ceka po 7 meseci,i zimaat po 50e demek imaat covek vo opstina sredec i posle koga ke ti iskoci za 3 meseci oni urgirale demek nema forum ovde ne znaeme...(Nikola,Nake,Ruse i i slicno demek najdobri)
 
Член од
6 ноември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво,

На интервју бев на 11.01.2018 во конзулатот во Битола преку родител и од пред неколку дена ми стои дека сум на овој статус.
Што е следното што треба да го направам?

Ви благодарам.

1618387751956.png
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.665
Поени од реакции
2.489
Член од
6 ноември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
1
Go zimas od ambasada ukazot i zakazuvas za eng adresa pa posle za slikanje
Мислам на целата процедура, бидејќи не ми се јавуваат во конзулатот па не знам што точно треба да носам од документи, слики и сл.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.665
Поени од реакции
2.489
Мислам на целата процедура, бидејќи не ми се јавуваат во конзулатот па не знам што точно треба да носам од документи, слики и сл.
Brat ne sum tolku upaten nekoj od clenovite neka ti kaze imaat informacii @miskolo @Bibo
 

Altair75

МадрФакр
Член од
7 ноември 2017
Мислења
153
Поени од реакции
454
Мислам на целата процедура, бидејќи не ми се јавуваат во конзулатот па не знам што точно треба да носам од документи, слики и сл.

Klikni tuka ili otvori na prva strana od forumot se e napisano i ke najdes sto ti treba. Cestitki za ukazot i pozdrav.
 
Член од
6 ноември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
1

Klikni tuka ili otvori na prva strana od forumot se e napisano i ke najdes sto ti treba. Cestitki za ukazot i pozdrav.
Ти благодарам.
 

Altair75

МадрФакр
Член од
7 ноември 2017
Мислења
153
Поени од реакции
454
Ти благодарам.
V.ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА ДРЖАВЈАНСТВО ПРЕКУ АМБАСАДА

1.ДОКОЛКУ СТЕ ИМАЛЕ ИНТЕРВЈУ АМБАДАСА/КОНЗУЛАТ.

-КОГА ЌЕ ТИ БИДЕ ПОТПИШАНО ДРЖАВЈАНСТВОТО ,ДОКОЛКУ ВО МОЛБАТА ЗА ПОДНЕСУВАЊЕ НА ДОКУМЕНТИ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО ИМАТЕ НАВЕДЕНО ДЕКА САКАТЕ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ ПРЕКУ АМБАСАДА,ПРВИТЕ 2-3 ЧАСА ЌЕ СТОИ СТАТУСОТ СО ОПЦИЈА ЗА ЗАКАЖУВАЊЕ.ПОТОА ДОКОЛКУ НЕСАКАТЕ ДА ЗАКАЖЕТЕ ЗА ВО СОФИЈА,ПО АВТОМАТИЗАМ ЌЕ СЕ СМЕНИ ДЕКА Е ПРАТЕНО ВО АМБАСАДА И ДЕКА ТРЕБА ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ.
-СЕ ЈАВУВАТЕ ДАЛИ Е СТИГНАТО(ОБИЧНО ЗА ОДМА СТИГНУВА ДО 3 ДЕНА МАКС),И ОДИТЕ ВО АМБАСАДА,НОСИТЕ 2 СЛИКИ ПАСОШ ФОРМАТ(ИЛИ 3 ЗАВИСНО ДАЛИ СТЕ ПРЕКУ КОНЗУЛАТ ИЛИ АНБАСАДА),2 КОПИИ ОД ПАСОШ,ИЗВОД И ВЕНЧАНИЦА(ТИЕ ШТО СЕ ВЕНЧАНИ )СЕ ПЛАЌА 35 ЕВРА ЗА ДРЖАВЈАНСТВО(ПРВО ОДИТЕ ВО АМБАСАДА ДА ВИ ДАДАТ УПЛАТНИЦA ЗА ВО УНИ БАНКА НАША, НА 25 ЕВРА А ДРУГИТЕ 10 ЕВРА СЕ ПЛАЌААТ ВО АМБАСАДА) + 15 ЕВРА ЗА ИЗВОД ЛЕГАЛИЗАЦИЈА (МОРА ДА Е ПРЕВЕДЕН)+15 ЕВРА ВЕНЧАНИЦА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА(ПРЕВЕДЕНА) ЗА ТИЕ ШТО СЕ ВЕНЧАНИ ЗА ВО ОПШТИНА.
-КОГА ЌЕ ВЕ ПРАШААТ ЗА АДРЕСА ,ТИЕ ШТО НЕМААТ ПРИВАТНА(НЕМА ПОТРЕБА ЗА ТАКВА),ЈА КАЖУВААТ ЛЕГЕ 6,ОПШТИНА СРЕДЕЦ.А ТИЕ ШТО ИМААТ АДРЕСА ЈА КАЖУВААТ СВОЈАТА АДРЕСА,И ВО КОЈА ОПШТИНА Е,ЗА ДА ГО ПРАТАТ ПИСМОТО ТАМУ(ЗА ПОСЛЕ ОТКАКО ЌЕ СТИГНЕ ПИСМОТО ДА НОСИШ ДООДВЕТЕН ДОКУМЕНТ КАКО ДОГОВОР ЗА ЗАКУП НА СТАН ИЛИ ДЕКЛАРАЦИИ ДВЕ ОД СОПСТВЕНИКОТ НА СТАНОТ КАДЕ ЌЕ СЕ ПРИЈАВИШ)
АМБАСАДАТА ПРАЌА ПИСМО ДО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВОСУДИЕ,А ОД ТАМУ ТИЕ ДО ОПШТИНА СРЕДЕЦ.ПИСМОТО МОРА ПРВО ДА СТИГНЕ ЗА ПОТОА ДА МОЖЕТЕ ДА ИЗВАДИТЕ ЕГН,БЕЗ РАЗЛИКА ДАЛИ ПРЕКУ АМБАСАДА ИЛИ САМИ ЌЕ ПОДНЕСУВАТЕ ЗА АДРЕСА.ЗНАЧИ МОЖЕ И ДА СИ ГО ЗЕМЕТЕ ДРЖАВЈАНСТВОТО,А ПОТОА САМИ ДА ПОДНЕСЕТЕ ЗА АДРЕСА,НО САМО ПОГОЛЕМИ ТРОШОЦИ ЌЕ НАПРАВИТЕ,ЗОШТО КОГА ЌЕ ОДИТЕ ТАМУ ЌЕ ВИ КАЖАТ ДЕКА МОРА ДА СТИГНЕ ПИМОТО ,ПА ПОСЛЕ ДЕКА ЌЕ ВИ ЈА ДАДАТ АДРЕСАТА И ЌЕ МОЖЕТЕ ДА ПОДНЕСЕТЕ ЗА ЕГН.
-СЕ ЈВУВАТЕ НА БРОЈОТ ПОСЛЕ 1 МЕСЕЦ (МИНИМУМ)А НАЈКАСНО 2 МЕСЕЦИ-+35929872801 Општина Средец-адресна -ЗА ДА ПРАШАТЕ ДАЛИ Е СТИГНАТО ПИСМОТО ЗА ВАС.
-ОТКАКО ЌЕ ВИ ПОТВРДАТ,ИМАТЕ ОПЦИЈА ИЛИ ОД ТУКА ПРЕКУ ПОСРЕДНИК ДА ПОДНЕСЕТЕ ДА ВИ ГО ИЗРАБОТАТ МАТИЧНИОТ БРОЈ,ИЛИ КОГА ЌЕ ОДИТЕ ВО СОФИЈА ДА ПОЈДЕТЕ СО ПОСРЕДНИК И ЗА ОДРЕДЕН НАДОМЕСТ (ОКОЛУ 100 ЛЕВА),МОЖЕТЕ И ВИЕ САМИТЕ ДА СЕ ОБИДЕТЕ НА СЛУЖБЕНЦИТЕ ДА ИМ ДАДЕТЕ ,ДА ВИ ГО ИЗДАДАТ МАТИЧНИОТ БРОЈ ЕГН ВО ИСТИОТ
-ЌЕ ВИ ИЗДАТАТ УВЕРЕНИЕ ЗА АДРЕСА И ЕГН И ЌЕ СЕ УПАТИТЕ ВО МВР НА СЛИКАЊЕ,ИЛИ ДОКОЛКУ САКАТЕ ТУКА ДА СЕ СЛИКАТЕ ,НОСИТЕ ПРЕВЕДЕНИ ИЗВОД И ВЕНЧАНИЦА,КОПИЈА ОД УКАЗ,ПИСМОТО ОД ОПШТИНА ЗА АДРЕСА И ЕГН, И СЕ СЛИКАТЕ ЗА ПАСОШ И ЛК.ДОКУМЕНТИТЕ ТРЕБА НАЈРАНО ДА СТИГНАТ ЗА 2,5 МЕСЕЦ ДО 3,5 МЕСЕЦИ.

Mislam deka oboj del ti treba.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom