Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Danas je na FB grupi jedna zena objavila da joj je potpisan ukaz a intervju imala 23.04.2019. i slikala je svoju molbu i vidi se da je tada bila na intervjuu.
Kako je moguce da je vec dobila drzavljanstvo?
 
Последно уредено:
Член од
25 јуни 2020
Мислења
9
Поени од реакции
30
Најверојатно и ти самиот си посредник.

А посредник НЕ му треба, али океј.Земи направи од статусот принтскрин и испринтај (мада тие ќе си видат во систем), а во самата молба имаш СЕ' од податоци што треба да испратиш.

Повели и со среќа.

(Во делот амбасада скопје замени со в Консулство на Република Б'лгарија
Битола, Република Северна Македонија)

Доколку имаш други прашања обрати се на темата, ако нема некој да ти врати (не сум јас постојано тука за жал) кога ќе се уклучам повторно и доколку знам веднаш ќе ти реплицирам.
Ti si car zimi se
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.427
Поени од реакции
9.131
Само се обидувам да помогнам од она МАЛКУ што го знам на темава т.е. го имам читано претходно.

Во меѓувреме или се расправам со посредници или со разно разни кои викаат ајдеееее укааааз, ураааа понеделнииикк и слични глупости. Намалив пошто на таквите будали им нема лек - си гледаат само за газето и толку.

Како и да е, не чека интересен период пред нас.
Тие што досега имаа аплицирано по стара процедура така и ќе си тераат до крај, но за нови апликанти ќе треба да видиме како ќе се одвива цел процес и што всушност ќе прави ДАБАЧ и таа новоформирана комисија која треба да профункционира + што ќе прават со доказот за БГ потекло (изјава во бг или мкд најверојатно) и познавањето на БГ јазик во која форма ќе го бараат (официјално преку документ или на интервју да си знаеш).

Бидејќи сето ова погоре е наброено како услови, но ПРЕрано е за било какви прогнози на каде ќе се одвива процедурата и што точно ќе се случува - засега има на папиру само.
Да профункционираат институциите во БГ па ќе бидеме на чисто (можеби на почеток поспоро, но ќе се разјаснат работите со тек на време).
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.427
Поени од реакции
9.131
...
Сега, ќе си пратиш молба во БГ да ти го испратат указот во конзуланото претставништво во БТ ...
@Спасе Пекаро
Направив грешка, се извинувам.
Треба:
в консулска служба Битолја,
Република Северна Македонија

Останатото е како во молбата, само пополни.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Гледам по 2 пат праша, а никој во меѓувреме не ти одговара на темата туку само те прашуваат она што нив ги интересира - што е СРАМОТА.

Сега, ќе си пратиш молба во БГ да ти го испратат указот во конзуланото претставништво во БТ (бидејќи амбасадата во СК - според она што читаме на темата има ковид заболени) и потоа таму одиш да го подигнеш указот и да закажиш адреса... обично Леге 6, општина Средец.
Доколку ти треба молба, прати ми пп и ќе ти доставам, иако ја има постирано на темава повеќе пати досега.

Потоа ѕвониш во Средец за да прашаш дали се стигнати документите (што и не е документи туку те внесуваат во систем али еве се чека 1-3 месеци), толку е маткањето но океј, во секој случај е побрзо него да одиш преку Софија за подигање на указот.

Стигни до одење по ЕГН, посредник за рака (добар некој барај) и таму ќе завршиш со сликање и пасош во 1 до 2 дена максимално.
Можеш да одиш и сам, нормално.
Ubavo objasneto bravo.

Dali moze advokat vo Sofija so polnomosno da gi sredi site ovie raboti?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.427
Поени од реакции
9.131
Ubavo objasneto bravo.

Dali moze advokat vo Sofija so polnomosno da gi sredi site ovie raboti?
За писмото прати си го сам, без разлика каде си во светот, ќе стигне.

За понатаму секако дека може да дадеш полномошно било кому за истото. Ако сакаш на адвокат можеби уште попаметно.

Лично, се' уште не сум одлучил дали во Софија би одел сам или со посредник (најверојатно сам), но кога веќе даваш пари лупни му ги на некој со бекграунд од право во државата каде треба да бркаш работа отколку на рандом лик од свирипичино кој ќе ти изиграва Бог и батина за нешто што и сам не го знае како треба.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Danas je na FB grupi jedna zena objavila da joj je potpisan ukaz a intervju imala 23.04.2019. i slikala je svoju molbu i vidi se da je tada bila na intervjuu.
Kako je moguce da je vec dobila drzavljanstvo?
Ne e vozmozno toa , pred se taa moze da bide samo na status finalna so toj datum na intervju, nekoj na fb se zafrkava so sliki od dva razlicni predmeti-licnosti
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
43
Поени од реакции
85

Kajgana Shop

На врв Bottom