Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
1 ноември 2018
Мислења
125
Поени од реакции
193
Decki dali znaete kolku pari e pasos po brza postapka vo Sofija za vo isti den da go zemes?
Postednikot ni pobara 350 evra!
Dali e realno ili e premnogu
 
Член од
4 март 2021
Мислења
57
Поени од реакции
22
Дали потврдите од здруженијата се важечки според новиве измени за добивање БГ гражданство?
Прочитав дека се укинувале и неможело да се аплицирва со нив повеќе.
***Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија. С'гласно дејстваштата ј редакција, считано от 16.03.2021 г., б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от б'лгарски или чужд д'ржавен орган, или от Б'лгарската православна ц'рква. Отменена е разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 2 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, којато предвиждаше, че б'лгарски произход може да се доказва с документ, издаден от организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах***.
Дали важи изменава и за нас постарите апликанти ?
Има некој инфо за нови апликанти како ќе оди ова? Само со изводите од предок? Зашто горе пишува се укинува потврдата од тир здруженија ама вика се докажува со документ издаден од Бугарски или странски орган, доста генерално.
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Знаете ли Ве молам колку време се чека за легализација во конзул Битола и дали треба легализација на молба декларација и автобиографија?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Hello.

Некој да не зел деновиве пасош/лк во Конзулат Битола, после сликање?
 
Член од
24 јуни 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Има некој инфо за нови апликанти како ќе оди ова? Само со изводите од предок? Зашто горе пишува се укинува потврдата од тир здруженија ама вика се докажува со документ издаден од Бугарски или странски орган, доста генерално.
Мене исто ме интересира за било какви информации за нови апликанти.Сакам да аплицирам со прадедо роден меѓу 1900-1918 и веќе имам потврда од Бугарски клуб. Според посредникот, треба и потврдата и интервју може да се закаже во Бт за неколку дена. Колку е валидно ова?
 
Член од
26 јуни 2020
Мислења
91
Поени од реакции
52
Decki dali znaete kolku pari e pasos po brza postapka vo Sofija za vo isti den da go zemes?
Postednikot ni pobara 350 evra!
Dali e realno ili e premnogu
Od moi bliski sto gi znam, mi rekoa 300e po brza postapka za 8h vo Sofija megjutoa neznam dali samo za postednikot ili komplet so uplata za pasos i licna karta
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Знаете ли Ве молам колку време се чека за легализација во конзул Битола и дали треба легализација на молба декларација и автобиографија?
Не подлежат тие документи на легализација,само документот за неосудуваност,изводи за раѓање и лекарското..а за чекање колку што знам по мене истиот ден се завршуваш
 
Член од
28 јули 2019
Мислења
31
Поени од реакции
32
Dobra vecer decki

Dali nekoj ima menjato Makedonska vozacka dozvola vo Bugarska skoro? Ako ima da kaze koja e procedurata, kolku vreme treba za ova i kolku pari ke cini? posledno sto cuv e deka moras da imas 6 meseci prestoj vo Bugarija inaku nema sansa. Baska praele problemi so adresite pa nekoj luge velat menjale adresi a so toa avtomatski menjas pasos i licna karta pa ti ispaga gavol ipol. Kolku se od ova e tocno nekoj/a poupaten/a ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom