Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 октомври 2016
Мислења
298
Поени од реакции
340
Јас поднесов пред малку, вчера посредникот ми се јави и ми рече дека новиот закон е одма у сила да му пратам копија од пасош. И за еден ден ми закажа интервју за фебруар 2022.

Ако сакаш број од човекот (има многу врски у Софија) еве:

070 - 926 200
Ицо од Пробиштип.
Многу јак, да беше јак немаше една година да чекаш за термин туку другата недела ќе беше на интервју во амбасада или конзулат.
 
Член од
16 декември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
62
Има луѓе што сами или преку посредник поднесоа молба дирекно во бг средец и за 1недела го имаа указот во амбасада или конзулат...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
4 октомври 2020
Мислења
85
Поени од реакции
232
Добар ден на сите! Ве молам кој би можел да ги сподели прашањата за интервју. Јас за жал ги избришав, после моето интервју ама еве дојде ред на ќерка ми да и требаат. Ви благодарам однапред!
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
54
Поени од реакции
73
Добар ден на сите! Ве молам кој би можел да ги сподели прашањата за интервју. Јас за жал ги избришав, после моето интервју ама еве дојде ред на ќерка ми да и требаат. Ви благодарам однапред!
Ова е све што успеав да соберам на таа тема. За вас и за сите кои имаат потреба
 

Attachments

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.337
Поени од реакции
2.210
Vikash da se pospori?
A preku konzulat kolku max se zema
Ima li nekoj skoro stignato pismoto od preku konzulat?
13/11 добиено државјанство - преку Софија
(претходно испратена молба за земање од Битола, сам, на своја рака - благодарност до форумџиите тука, се снаоѓавме)
17/11 земено од Конзулат Битола, подавање за адреса
02/24 стигнато во Средец, се јавував да проверам на бројот
(вадење ЕГН веднаш таму, преку посредник)
04/03 сликање во Битола...

...и сега чекам само да ми стигне пасошот во Битола, а иначе се изработени во Софија истите (проверив online). Во следниве две-три недели.
Автоматски споено мислење:

Ова е све што успеав да соберам на таа тема. За вас и за сите кои имаат потреба
Само внимавајте кој е министер за правда моментално, претседател на парламент итн...пошо не се сменети од погоре во одговорите.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
Сите што заглавивме со писмото мислам дека сите сме преку Амбасада, тие преку Битола и после нас подигнаа државјанство и се сликаа веќе. Претпоставувам дека проблемот нешто е во Амбасадата
Sin mi e preku Bitola od 3ti noemvri
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
98
13/11 добиено државјанство - преку Софија
(претходно испратена молба за земање од Битола, сам, на своја рака - благодарност до форумџиите тука, се снаоѓавме)
17/11 земено од Конзулат Битола, подавање за адреса
02/24 стигнато во Средец, се јавував да проверам на бројот
(вадење ЕГН веднаш таму, преку посредник)
04/03 сликање во Битола...

...и сега чекам само да ми стигне пасошот во Битола, а иначе се изработени во Софија истите (проверив online). Во следниве две-три недели.
Автоматски споено мислење:Само внимавајте кој е министер за правда моментално, претседател на парламент итн...пошо не се сменети од погоре во одговорите.
Meh fala ubavo objasni
Mene isto na 13.11. 2020 mi se potpisaa
A go zemav duri na 12januar mn pokasno od tebe
E sega jas posto bev preku sofija ke treba vo sofija da se slikam ili vo bitola?
I od prilika mozes da mi kazes koga mene bi mi atignalo pismoto vo sredec
Fala
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.337
Поени од реакции
2.210
Meh fala ubavo objasni
Mene isto na 13.11. 2020 mi se potpisaa
A go zemav duri na 12januar mn pokasno od tebe
E sega jas posto bev preku sofija ke treba vo sofija da se slikam ili vo bitola?
I od prilika mozes da mi kazes koga mene bi mi atignalo pismoto vo sredec
Fala
Зависи кој пат ќе го одбериш, можеш и во Софија, можеш и во Битола. ЕГН прво треба да се извади/добие, може тоа преку посредник, без одење во Софија.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
4
Поени од реакции
11
Go ima li nekoj linkot kaj moze da se proverat bugarski sela vo MK. Imase sajt kaj moze da se vidi kako bile popishani porano. Go koristat vo bugarski kulturen klub
Автоматски споено мислење:

Informacija.
Imav datum za podiganje na ukaz. Go podignav vo Sofija. Se prijaviv vo opstina istiot den. Drugiot den izvadiv EGN i po ekspresna postapka se slikav za dokumeti. Tret den mi gi podigna dokumentite posrednikot.
Znaci zavrsena rabota vo tri dena. Moze i da se ostane vo hotel den dva vo Sofija ako nekoj saka da si zavrsi rabota. PCR testot isto taka e validen 72h.
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2020
Мислења
367
Поени од реакции
1.029
Go ima li nekoj linkot kaj moze da se proverat bugarski sela vo MK. Imase sajt kaj moze da se vidi kako bile popishani porano. Go koristat vo bugarski kulturen klub
Автоматски споено мислење:

Informacija.
Imav datum za podiganje na ukaz. Go podignav vo Sofija. Se prijaviv vo opstina istiot den. Drugiot den izvadiv EGN i po ekspresna postapka se slikav za dokumeti. Tret den mi gi podigna dokumentite posrednikot.
Znaci zavrsena rabota vo tri dena. Moze i da se ostane vo hotel den dva vo Sofija ako nekoj saka da si zavrsi rabota. PCR testot isto taka e validen 72h.
Izvoli
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
154
Поени од реакции
208
Edno prasanje za deca od ko mu izvadat dok.za da poddadat za drz.
Sakame preku bitola za kolku vreme vikaat na intervju
Nekoe iskustvo se cekat mnogu ili odma se odi na intervju
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
98
Зависи кој пат ќе го одбериш, можеш и во Софија, можеш и во Битола. ЕГН прво треба да се извади/добие, може тоа преку посредник, без одење во Софија.
Pa mene planot mi e vekje na posrednikot mu dadov pari da mi izvadi egn
Mislam pobro bi treblo da izelze dokolku stigne u opstina i tamu da idam da se slikam pa da go zeam za 3 dena
Taa varijanta mislam deka e pobrza otkolku tuka da go cekam?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.337
Поени од реакции
2.210
Pa mene planot mi e vekje na posrednikot mu dadov pari da mi izvadi egn
Mislam pobro bi treblo da izelze dokolku stigne u opstina i tamu da idam da se slikam pa da go zeam za 3 dena
Taa varijanta mislam deka e pobrza otkolku tuka da go cekam?
Доколку сакаш, може директно штом е стигнато писмото, па посредникот ти извади ЕГН (скоро па одма тоа), можеш уште утредента правец Софија да се сликаш и можеш уште дента да си го земеш пасошот/лк (најскапа варијанта) или за три дена (поефтина) или за 30 дена (најефтина).

Твоето писмо во Средец, не би знаел кога би стигнало, читајќи наназад кај другите што се случува со тоа. Би рекол до средина на април / почеток на мај, али воопшто не ме фаќај за збор.
 
Член од
17 јули 2019
Мислења
30
Поени од реакции
43
Istopatenici dali nekoj znae podetalno koj kako proveruva za taa adressa na ziveenje vo Bg koga odis za da go zemes toa pismo od opstinata sto kako podetalno se deshava ?!? Jas go zemav ukazot od ambasada i prijaviv adresa, sto ke mi e posrednikot ako sam zavrsiv pola od rabotite?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom