Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2020
Мислења
424
Поени од реакции
1.180
ОБН. - ДВ, БР. 21 ОТ 2021 Г.)

§ 13. Молбите, подадени до влизането в сила на този закон, се разглеждат и решават при досегашните условија и ред,
с изклјучение на изискванијата на чл. 22, чл. 32а и чл. 35, ал. 4, които се прилагат и по отношение на заварените производства в'в вр'зка с б'лгарското гражданство.
Koliko sam razumeo, mi koji smo vec u proceduri ovo ne utice na nas ili?
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
48
Луѓе дали некој од вас има информации зошто е застојот кај указите?

Јас слушам муабети дека процедурата била стопирана и дека повторно ќе барале дополнителни документи. Како што се зборува овде горе, на пописот ќе морало да се декларираш за бугарин за да може да добиеш документ од МВР за бугарска националност, најверојатно со новите лични карти.

Е сега промената на националноста не е нешто ново. Она што повеќе ме интересира ако некој знае, како овие што се декларираа за албанци или роми за да се вработат во јавна администрација добиваа документ за албанска или ромска националност? Кој документ е ова? И како може да се смени националноста? Дали треба само изјава во МВР или нешто слично?
 
Член од
21 декември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
12
Здраво на сите. Незнам дали оваа информација е точна или не, сепак би сакал да ја споделам. Познаник на другар мој, му се пофали дека веќе му излегол пасошот а поднесовме некаде ист период февруари 2017год. Со оглед на тоа дека повеќето кажуваат дека процедурава со потписите е стагнирана, ако е вистина дека тој добил пасош, значи сепак се потпишуваат, не стоиме во место? За детали не ми кажа ништо, но можно е да му закажале интервју за пократко време од моето, па ете сега му дошло времето за подигање.
 
Член од
6 март 2020
Мислења
9
Поени од реакции
6
Pocituvani ostanati clenovi na forumov ,ve sledam i citam cesto ,imam dobieno razlicni potrebni informaci od vas i imam prashanje:

Imam maka pa kakvi mi se shansite veke sum vo finalna,i sega sum pri kraj da mi se smeni statusot kon polozitelno(strav mi e da ne me odbijat), (znam deka treba da pobrzam da dostavam plus dokumenti) imam poadeno samo 1 i edinstven dokument preku bratucet od na tatko mi strana , koj ima bugarsko drzavjanstvo mnogu odamna no toj bil slab kako dokaz i sakam poveke mislenja od vas ,sega ke dostavam dokument od dedo mi (1912g.) od na majka mi strana so dokument so bugrasko zdruzenie ,znam deka toj ke bide validen bidejki znam deka treba godinata na pretcite da bide od 1900g do 1918g,taka mi rece posrednikot moj Delco(od Zvegor) Delcevo,koj mu veruvam. :) Iako poveketo sami si gi dostavuvate dopolnitelnite dokumenti zaradi taa ne doverba za nenavremeno ili voopshto nedostaveni dokumenti.

No mojata baba od na tatko strana e rodena 1919g(makedonka) i da izvadam plus dokument za nejze (umrenica) +deka bila vo bugarskoto zdruzenie dali ke bide validen (problem za edna godina ) ? :(

Mojata prababa rodena pod 1900g vo Blagoev grad (citokrvna bugarka) majka na baba mi,dali ke mi bide i toj dokument validen ( problem XXX godini) ? :(

Procitav deka nekoi uspeale so 1919 godina i pod 1900 godina ,no sega komisijata ke bide nova i znam deka sega e po stegnato otkolku porano shto bilo. :(

Vi blagodaram odnapret na sekoj daden fidbek dosega od site, i na sekoe dadeno vashe mislnje za mojot segashen problem ,znam deka ke ima razlicni mislenja.
 
Последно уредено:
Член од
2 февруари 2019
Мислења
159
Поени од реакции
319
Pocituvani ostanati clenovi na forumov ,ve sledam i citam cesto ,imam dobieno razlicni potrebni informaci od vas i imam prashanje:

Imam maka pa kakvi mi se shansite veke sum vo finalna,i sega sum pri kraj da mi se smeni statusot kon polozitelno(strav mi e da ne me odbijat), (znam deka treba da pobrzam da dostavam plus dokumenti) imam poadeno samo 1 i edinstven dokument preku bratucet od na tatko mi strana , koj ima bugarsko drzavjanstvo mnogu odamna no toj bil slab kako dokaz i sakam poveke mislenja od vas ,sega ke dostavam dokument od dedo mi (1912g.) od na majka mi strana so dokument so bugrasko zdruzenie ,znam deka toj ke bide validen bidejki znam deka treba godinata na pretcite da bide od 1900g do 1918g,taka mi rece posrednikot moj Delco(od Zvegor) Delcevo,koj mu veruvam. :) Iako poveketo sami si gi dostavuvate dopolnitelnite dokumenti zaradi taa ne doverba za nenavremeno ili voopshto nedostaveni dokumenti.

No mojata baba od na tatko strana e rodena 1919g(makedonka) i da izvadam plus dokument za nejze (umrenica) +deka bila vo bugarskoto zdruzenie dali ke bide validen (problem za edna godina ) ? :(

Mojata prababa rodena pod 1900g vo Blagoev grad (citokrvna bugarka) majka na baba mi,dali ke mi bide i toj dokument validen ( problem XXX godini) ? :(

Procitav deka nekoi uspeale so 1919 godina i pod 1900 godina ,no sega komisijata ke bide nova i znam deka sega e po stegnato otkolku porano shto bilo. :(

Vi blagodaram odnapret na sekoj daden fidbek dosega od site, i na sekoe dadeno vashe mislnje za mojot segashen problem ,znam deka ke ima razlicni mislenja.
Имаше одговори малку погоре дека пред 1900 и после 1918 проблем се само за ДАБЧ а дека минуваат во Правосудие. Така да извади и носи ги со потврда од Струмица, не можеш ништо да изгубиш а можеш многу да добиеш :) Да сум на твое место ги вадам и носам
Автоматски споено мислење:

Дечки знам дека е офтопик, но сакам да прашам дали некој има пријатели со БГ пасош што емигрирале во Канада и таму работат? Знам некои работи Канаѓаните ги олеснија,но не познавам ниту еден што отишол таму да работи со БГ пасош. Мислам на обичен работник, а не да е пилот,програмер и слично.
Некој ако е поупатен ќе го замолам да ми пише во приватна порака :)
 
Последно уредено:
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.956
Mene edna rabota ne mi e jasna, ako ne raboti ministerstvoto na pravosudie (zastoj) togas koj kurac gi obiavuva promenite vo statusite (finalna, polozitelno) vo cel ovoj "Zastoj" ? Samo za ukazi zastoj ? Ova e druga politika a ne zastoj (radi novo doneseniot zakon za bugarsko drzavjanstvo, ili kvotata za prvoto tromesecie e ispolneta za ukazi , najmala varijanta e zastoj radi izborite). Zatoa sto se objavuvaat sekojdnevno promenite vo statusite samo ukazi nema. Dosta so (rekla-kazala i dezinformaciii) oti ako e do maj zastoj vo ministerstvoto zosto se objavuvaat promenite vo statusite?
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
396
Поени од реакции
360
Луѓе дали некој од вас има информации зошто е застојот кај указите?

Јас слушам муабети дека процедурата била стопирана и дека повторно ќе барале дополнителни документи. Како што се зборува овде горе, на пописот ќе морало да се декларираш за бугарин за да може да добиеш документ од МВР за бугарска националност, најверојатно со новите лични карти.

Е сега промената на националноста не е нешто ново. Она што повеќе ме интересира ако некој знае, како овие што се декларираа за албанци или роми за да се вработат во јавна администрација добиваа документ за албанска или ромска националност? Кој документ е ова? И како може да се смени националноста? Дали треба само изјава во МВР или нешто слично?
Абе дечко не шири дезинформации ЈАСНО ЛИ ТИ Е.Бугарија е европска унија и не смее да има дискриминација по ниеден основ.Се знае како се докажува националноста најмалку со некоја ебана потврда од северџанска полиција.Попис во северџанија нема да има и тоа да ви е јасно.100 000 граѓани се потпишаа дека нема да се попишуваат и уште дупло толку.ВЕ МОЛАМ ОВАКВИ СТРАВОВИ ПОВЕЌЕ НЕ ОБЈАВУВАЈТЕ
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.343
Поени од реакции
5.259
С този закон е изменена и нормата на чл. 3, ал. 1 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија. С'гласно дејстваштата ј редакција, считано от 16.03.2021 г., б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от б'лгарски или чужд д'ржавен орган, или от Б'лгарската православна ц'рква. Отменена е разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 2 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, којато предвиждаше, че б'лгарски произход може да се доказва с документ, издаден от организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах.


fuck zaminaja vo voda blgarskite zdruzenija...
Автоматски споено мислење:

kakov dokument sega kje baraat , boze ova ispadna oteznuvanje a ne olesnuvanje na uslovite
Се' уште не се заминати јабана друштвата.
Дали овој закон е поминат во БГ парламент? Додека не стапи во сила не е ништо официјално, а во однос на каков документ од „официјална институција“, единствено што ти останува е да она што го пуштија како патка за да видат реакција и го реализираат. Или на попис да се изјасниш за Бугарин и со тоа да поминеш (ако може т.е. ако признаваат) или да бараш Уверение за државјанство во кое ќе ја пишува твојата нова националност т.е. дека си бугарин, друг начин не ни гледам.
Стари документи од БГ егзархија и слично... паааа нема секој стари документи по дома од баби и дедовци, но и тоа може да го проблематизираат (ако сакаат). А за нов документ, ваљда ако одиш во БГ и да бараш да се крстиш во нивна црква па да ти издадат крштениче (ако тоа е воопшто возможно да одиш и да се крстиш во БГ, а живееш тука. Не е официјален документ од држава за да имаш проблем со властите, секуларна е власта, но дали нивната црква ќе тера ваква пропаганда и тоа ќе го дозволи останува да видиме).
Очигледно најдоа простор до крај да истераат агенда во однос на масовно асимилирање на она што може да се асимилира т.е. веќе и да сакаш или не и во сопствената држава да си принуден да се пишиш за бугар, бидејќи во туѓата (во БГ поднесуваш изјава за тоа, даваш документи за предок и имаш интевју во кое ги потврдуваш твоите корени па не требаше досега и со официјален документ од мкд држава да го докажуваш истото).

За овие промени заблагодарете се на нашата глупава влада која направи проблем со Бугарија таму каде што го немаше, а бугарите само се опортунисти и сакаат да ја искористат ситуацијата - за што и не знам колку можеш да им замериш.

Луѓе дали некој од вас има информации зошто е застојот кај указите?

Јас слушам муабети дека процедурата била стопирана и дека повторно ќе барале дополнителни документи. Како што се зборува овде горе, на пописот ќе морало да се декларираш за бугарин за да може да добиеш документ од МВР за бугарска националност, најверојатно со новите лични карти.

Е сега промената на националноста не е нешто ново. Она што повеќе ме интересира ако некој знае, како овие што се декларираа за албанци или роми за да се вработат во јавна администрација добиваа документ за албанска или ромска националност? Кој документ е ова? И како може да се смени националноста? Дали треба само изјава во МВР или нешто слично?
МВР издава уверение за државјанство, не знам со кој друг документ би докажал (издаден од МВР) која ти е националноста.

Инаку, немаш потреба ова да го правиш бидејќи си на крај од процедурата и нема да важи ретроактивно т.е. не те качи тебе за да имаш било какви негативни мисли.

За тие што во иднина ќе поднесуваат останува да видиме како до крај ќе се изигра работава со менувањето на условите, а тоа тек откако ќе профункционира нова влада во БГ (можеби не ни тогаш веднаш).

Попис во северџанија нема да има и тоа да ви е јасно.100 000 граѓани се потпишаа дека нема да се попишуваат ...
Не викај пријател посабајлечки. Смирено само.
Офтопик е малку ова али ќе ти посветам внимание.
Кој ти кажа дека нема да има попис? Власта направи се' да го реализира и ако не си запознат истиот веќе е во тек и луѓе се попишуваат.
Тоа што ВМРО ве лажи дека собира потписи подобро провери ги законите бидејќи со тие потписи само може да се брише газ, не се турка така закон за попис или не се бара на тој начин негова измена. Одлагање на попис најмалку. Тоа се прави преку официјални институции, а не преку собирање на потписи во тетратки и по улици.
Испаѓаш ти неинформиран, не му замерувај на членот што само прашува што да прави бидејќи е во страв и недоумица пред иднината, сепак чекал пасош долги години и не сака сега да се заебе.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.030
Mene edna rabota ne mi e jasna, ako ne raboti ministerstvoto na pravosudie (zastoj) togas koj kurac gi obiavuva promenite vo statusite (finalna, polozitelno) vo cel ovoj "Zastoj" ? Samo za ukazi zastoj ? Ova e druga politika a ne zastoj (radi novo doneseniot zakon za bugarsko drzavjanstvo, ili kvotata za prvoto tromesecie e ispolneta za ukazi , najmala varijanta e zastoj radi izborite). Zatoa sto se objavuvaat sekojdnevno promenite vo statusite samo ukazi nema. Dosta so (rekla-kazala i dezinformaciii) oti ako e do maj zastoj vo ministerstvoto zosto se objavuvaat promenite vo statusite?
Moja pretpostavka e deka zastojot ne e vo Min. za pravosudie tuku kaj Jotova. Min. za pravosudie si ja zavrsuvaat rabotata do status Polozitelno. Ponatamu e veke druga institucija, pretsedatel/zamenik pretesedatel koja sto treba da go potpise/objavi Ukazot. Baska sto do sega vidovme deka zastojot ne znaci i nepotpisuvanje na Ukazi tuku ednostavno nivno ne objavuvanje. Da se nadevame deka koga ke pocnat da objavuvaat ke bide so zabrzano tempo.
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
72
Поени од реакции
144
Decki ne panicete ne e do popis ili slicni pretpostavki.
Zastojot e poradi noviot zakon se formiraat novi instituci za zabrzuvanje na postapkata a sie tie se pod madleznost na min.za pravosudie.
So rabota objava na ukazi ke pocnat od sredina na April.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.956
Decki ne panicete ne e do popis ili slicni pretpostavki.
Zastojot e poradi noviot zakon se formiraat novi instituci za zabrzuvanje na postapkata a sie tie se pod madleznost na min.za pravosudie.
So rabota objava na ukazi ke pocnat od sredina na April.
Od kade ovaa informacijata , official? Strana objava ?
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
396
Поени од реакции
360
Се' уште не се заминати јабана друштвата.
Дали овој закон е поминат во БГ парламент? Додека не стапи во сила не е ништо официјално, а во однос на каков документ од „официјална институција“, единствено што ти останува е да она што го пуштија како патка за да видат реакција и го реализираат. Или на попис да се изјасниш за Бугарин и со тоа да поминеш (ако може т.е. ако признаваат) или да бараш Уверение за државјанство во кое ќе ја пишува твојата нова националност т.е. дека си бугарин, друг начин не ни гледам.
Стари документи од БГ егзархија и слично... паааа нема секој стари документи по дома од баби и дедовци, но и тоа може да го проблематизираат (ако сакаат). А за нов документ, ваљда ако одиш во БГ и да бараш да се крстиш во нивна црква па да ти издадат крштениче (ако тоа е воопшто возможно да одиш и да се крстиш во БГ, а живееш тука. Не е официјален документ од држава за да имаш проблем со властите, секуларна е власта, но дали нивната црква ќе тера ваква пропаганда и тоа ќе го дозволи останува да видиме).
Очигледно најдоа простор до крај да истераат агенда во однос на масовно асимилирање на она што може да се асимилира т.е. веќе и да сакаш или не и во сопствената држава да си принуден да се пишиш за бугар, бидејќи во туѓата (во БГ поднесуваш изјава за тоа, даваш документи за предок и имаш интевју во кое ги потврдуваш твоите корени па не требаше досега и со официјален документ од мкд држава да го докажуваш истото).

За овие промени заблагодарете се на нашата глупава влада која направи проблем со Бугарија таму каде што го немаше, а бугарите само се опортунисти и сакаат да ја искористат ситуацијата - за што и не знам колку можеш да им замериш.


МВР издава уверение за државјанство, не знам со кој друг документ би докажал (издаден од МВР) која ти е националноста.

Инаку, немаш потреба ова да го правиш бидејќи си на крај од процедурата и нема да важи ретроактивно т.е. не те качи тебе за да имаш било какви негативни мисли.

За тие што во иднина ќе поднесуваат останува да видиме како до крај ќе се изигра работава со менувањето на условите, а тоа тек откако ќе профункционира нова влада во БГ (можеби не ни тогаш веднаш).


Не викај пријател посабајлечки. Смирено само.
Офтопик е малку ова али ќе ти посветам внимание.
Кој ти кажа дека нема да има попис? Власта направи се' да го реализира и ако не си запознат истиот веќе е во тек и луѓе се попишуваат.
Тоа што ВМРО ве лажи дека собира потписи подобро провери ги законите бидејќи со тие потписи само може да се брише газ, не се турка така закон за попис или не се бара на тој начин негова измена. Одлагање на попис најмалку. Тоа се прави преку официјални институции, а не преку собирање на потписи во тетратки и по улици.
Испаѓаш ти неинформиран, не му замерувај на членот што само прашува што да прави бидејќи е во страв и недоумица пред иднината, сепак чекал пасош долги години и не сака сега да се заебе.
popisuvacite samo ce ja bacat vratata licno za kaj mene ti kazuvam a ce gi ima iljadnici takvi i POPISOT NEMA DA USPEE.I da treba da se popisam so gordost ce se pisam BUGARIN odnosno MAKEDONSKI BUGARIN ZATOA STO I TOA SUM NAVISTINA
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom