Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
26 јуни 2020
Мислења
91
Поени од реакции
52
Dali nekoj se ima slikano vo Bitola, da mi kaze kako odi procedurata treba li termin za slikanje ili ne?
 
Член од
9 септември 2019
Мислења
14
Поени од реакции
2
Zdravo, VE MOLAM ZA ODGOVOR.
Odkako ke go zemete drzavljanstvo i podnesete za pasos preku posrednik so dadeno polnomostvo kolku vreme se ceka za do pasos na raka?

ISKUSTVA?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Dali nekoj se ima slikano vo Bitola, da mi kaze kako odi procedurata treba li termin za slikanje ili ne?
Не треба термин.

Всушност, и на самата врата и огласна табла е залепено дека кога некој сака да подаде документи за тоа + се слика, отворен му е патот - слободно може да го направи тоа.
Автоматски споено мислење:

4 meseci,i nee samo pasos da podneses treba adresa maticen pasos na kraj!
Добро, ваљда прашува за цела процедура, сосе сите чекори во неа. И зависи каде, и кои чекори се во прашање.

Ако е земено преку амбасада/конзулат, а сликање во Софија = 4-5 месеца (ако сака па во еден ден да ги извади пасош/лк = 4, тука се губат сите месеци во чекање писмото да стигне на зајавената адреса).

Ако е земено во Софија, до пасош може скоро па веднаш (до месец дена ако оди по регуларна процедура пасошот да си го чека, а може и веднаш во скоро недела дена сВе да заврши).

Ако е земено преку амб/конзулат, сосе сликање во амб/конзулат, 5-6 месеца (пак всушност чекаш да стигне во Софија писмото, па после чекаш да стигне готовиот пасош).
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2020
Мислења
52
Поени од реакции
69
Ima li nekoj vakov problem intervju vo ambasada Ukaz dobien na pocetok na feb..mu se smeni za 4 dena deka e prateno vo sk vo ambasada, i se javuvame uste nee stignato od 9ti negde februari uste nee stignato vo SK Ambasada!
 
Член од
18 декември 2019
Мислења
26
Поени од реакции
15
Ima li nekoj vakov problem intervju vo ambasada Ukaz dobien na pocetok na feb..mu se smeni za 4 dena deka e prateno vo sk vo ambasada, i se javuvame uste nee stignato od 9ti negde februari uste nee stignato vo SK Ambasada!
jas cekav isto eden mesec da mi stigne vo ambasada vo sk.
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Ima li nekoj vakov problem intervju vo ambasada Ukaz dobien na pocetok na feb..mu se smeni za 4 dena deka e prateno vo sk vo ambasada, i se javuvame uste nee stignato od 9ti negde februari uste nee stignato vo SK Ambasada!
Kaj mene isti problem smeneto na 8 feb uste ne e stignato. Verojatno bidejki sme so intervju vo ambasada .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Kaj mene isti problem smeneto na 8 feb uste ne e stignato. Verojatno bidejki sme so intervju vo ambasada .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sega ne gi ni prakaat radi izborite,posrednikot moj prati 4 pisma do min za pravda ni edno nee vo ambasada od pred 2 nedeli!
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
98
Denes se javiv vo opstina sredec dali e stignato pismoto ete za sekoj slucaj da se osiguram posto gledam nekoj cekaat po 4 meseci
Jas od 12 januar cekam
I mi kazaa njama nishto
Se nadevam ke bide za brzo
 
Член од
3 август 2020
Мислења
56
Поени од реакции
40
Dali se odobruva molba za isprakanje na drzavjanstvo vo ambasada vo SK i kolku vreme se ceka da ti odobrat?prasuvam za koleska veke ceka mesec ipol nekoj so iskustvo
 
Член од
27 април 2020
Мислења
18
Поени од реакции
7
Postovani clanovi foruma. Dali se placa neka taksa prilikom predaje dopunskih dokumenata u MP .
Tj dali je vama posrednik trazio da platite nesto da vam on preda dokumente tipa 100,200e
Pozdrav
 
Член од
6 август 2015
Мислења
420
Поени од реакции
643
Postovani clanovi foruma. Dali se placa neka taksa prilikom predaje dopunskih dokumenata u MP .
Tj dali je vama posrednik trazio da platite nesto da vam on preda dokumente tipa 100,200e
Pozdrav
Мислам само за превод се плаќа. Јас дадов некои си 30-40 евра кога му ги дадов на посредникот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom