Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.915
Поени од реакции
24.715
da ne bide rabotava masovno pred popis ukazi na makedonci naednas da podelat?!
За 24 часа како си зачленил на форумов,а веќе 20 мислења си наштанцал од кои пола ти се офтопик,онака за занимација.Браос бе,супер ти тргнало
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Brajka, so izvodite od pradedo do mene posle kaj treba da se odi, vo ДАБЧ za proishod online treba da se aplicira ili treba da gi dostavam izvodite licno vo Sofija?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.345
Поени од реакции
5.295
Што конкретно?
Да се зачлени на форумот повторно? Не гледам како е тоа можно.
А не гледам како е можно и да пишува офтопик (пошто во принцип не пишува така).

Ахам, сфатив. Значи сакаш да кажеш да си дочека повторно да се расправа со тиквари на темава.
ОКЕЈ. Извини. My bad...
Слободно продолжи.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.956
Што конкретно?
Да се зачлени на форумот повторно? Не гледам како е тоа можно.
А не гледам како е можно и да пишува офтопик (пошто во принцип не пишува така).

Ахам, сфатив. Значи сакаш да кажеш да си дочека повторно да се расправа со тиквари на темава.
ОКЕЈ. Извини. My bad...
Слободно продолжи.
Generale odi lecise na site um mu delis odi duri ima lek odi dur imas nadez odi odii davi na drugo mesto odi snegulko ebate snegulkata
 
Член од
26 јуни 2018
Мислења
29
Поени од реакции
54
Decki mislite zaradi parlamentarnite izbori da zakocat proceduri povrzani so procesite za izdavnje drzavjanstvo/pasos? Zosto jas sum zastanata do pismo Sredec (lokalna samouprava) mislite ke ima zastoj i ke se prolongira cekanjeto? Ima nekoj informacija ili prethodno iskustvo? Ps. Ve molam ne ja spamuvajte temava so megusebni prepukuvanja.
 
Член од
10 август 2019
Мислења
98
Поени од реакции
125
Decki mislite zaradi parlamentarnite izbori da zakocat proceduri povrzani so procesite za izdavnje drzavjanstvo/pasos? Zosto jas sum zastanata do pismo Sredec (lokalna samouprava) mislite ke ima zastoj i ke se prolongira cekanjeto? Ima nekoj informacija ili prethodno iskustvo? Ps. Ve molam ne ja spamuvajte temava so megusebni prepukuvanja.
Ovde se site vidoviti se nadevam ke dobiete odgovor :D
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
159
Поени од реакции
319
Inervju 15.10.2019
Finalna 1.3.2021
Prilozeni dokumenti na intervju
(Izvodite mi bea prepis ne original)
Podsredniko za dopolnitelni dokumenti mi rece da mu dadam molba listo od intervjuto i samo original izvodite po koj e dobien proishodo prevedeni i legalizirani)
Prasanje dali samo toa mi e trebalo od dopolnitelni a isto mi rece deka gi pratil preku ambasada u sk dali e i toa mozno
Pls help ako treba use neso dali moze na finalna da se dostavat
Заржи му малку на посредникот додека не е касно, нека ти даде потврда или лично оди носи ги да не има после кукање. Не верувај многу што ти збори такви има еден тон посредници и нема да бидеш првиот ако го заебат. Вади повторно и носи ги што поскоро ризикувај некоја иљадарка плус и трк до софија да не ти биде после криво што си го слушал. Јас носев после 2ипол месеца од кога ме ставија на финална и добив указ , а тебе гледам сега те ставиле така да не ти е касно :) Поздрав
Автоматски споено мислење:

Inervju 15.10.2019
Finalna 1.3.2021
Prilozeni dokumenti na intervju
(Izvodite mi bea prepis ne original)
Podsredniko za dopolnitelni dokumenti mi rece da mu dadam molba listo od intervjuto i samo original izvodite po koj e dobien proishodo prevedeni i legalizirani)
Prasanje dali samo toa mi e trebalo od dopolnitelni a isto mi rece deka gi pratil preku ambasada u sk dali e i toa mozno
Pls help ako treba use neso dali moze na finalna da se dostavat
и потврда од Лазар обавезно и после мирно спиј и чекај си на раат да ти дојде редот
 
Член од
23 март 2017
Мислења
63
Поени од реакции
28
Status od drugar Intervju 09/2018 polozitelno maj/juni 2020.

Bez nikakvo baranje najverovatno po avtomatizam mu go ispratile vo konzulatot vo Skopje. Neznae vo koj broj na ukaz e izlezeno nemal provereno mesec dena od deneska.

So dokumenti od baba rodena 1918god...
 

Attachments

Член од
22 јули 2020
Мислења
32
Поени од реакции
17
Кога разговарав, доставив заверени копии со легализација и превод во прилог. Поднесов и оригинали, но без легализација и превод на нив. Слушнав само дека ми требаат оригинали, предоцна, и поради корона не можев да направам легализација и превод на нив. Дали ова ќе биде проблем? дали има нешто што можам да направам сега, или само да се надевам?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
587
Поени од реакции
1.243
Status od drugar Intervju 09/2018 polozitelno maj/juni 2020.

Bez nikakvo baranje najverovatno po avtomatizam mu go ispratile vo konzulatot vo Skopje. Neznae vo koj broj na ukaz e izlezeno nemal provereno mesec dena od deneska.

So dokumenti od baba rodena 1918god...
Ako pravel intervju vo ambasada go prakjaat avtomatski tamu.
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
134
Поени од реакции
251
ОКТОМВРИ 2020
02.10.2020 @mitko.smk - инт СОФ 11.03.2019
02.10.2020 @Miky1221 - инт СОФ 17.03.2019
02.10.2020 @KAROLINAT - инт СОФ 18.03.2019
05.10.2020 @Nike20 - инт СОФ 19.03.2019 - предок и потврда
05.10.2020 @VLDP1 - задол 19.03.2019 - потврда и изводи
07.10.2020 @Kiki9845 - инт СОФ 04.2018 - документи од прадедо
07.10.2020 @Bobi89 - инт СОФ 04.2018 - произход
09.10.2020 сопруг на @Bg Bg - инт СОФ 25.03.2019 - потврда
13.10.2020 @stevi - инт СОФ 20.03.2019 - родител
14.10.2020 @Blgarceto - инт СОФ 25.03.2019 - крштеница и венчаница
14.10.2020 @Leonidas1234 - инт СОФ 21.03.2019
14.10.2020 @angelazaff - инт СОФ 19.03.2019 - потврда и крштеница
15.10.2020 @Тоде Гранката - инт СОФ 26.03.2019
15.10.2020 @Pitbull90 - инт СОФ 25.03.2019
15.10.2020 @Macko_Cacko - инт СОФ 26.03.2019
16.10.2020 @Los-Che - инт СОФ 27.03.2019 - потврда
20.10.2020 @MarjanM - задол 16.04.2019

Site ovie od oktomvri na finalna denes nemaat provereno dali imaat promena, dokolku nekoj gi znae potsetete gi da proverat dali vlegle vo polozitelno
Nema promena. Uste e finalna.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom