Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 декември 2020
Мислења
25
Поени од реакции
39
Jas sum preku roditel(tatko),ne odnesov dopolnitelno dokumenti do ministerstvo, jas prethodno ne bev u DABC,i vo eden isti den bese se i dokumenti i intervju,veke od noemvri sum na finalen.ocekuvam promena na potpis se nadevam nema da me odbijat...
Ne se potrebni dopolnitelni dokumenti nitu proizhod dokolku si preku roditel. Nemas gajle.
 
Член од
4 април 2020
Мислења
21
Поени од реакции
20
Da za nego kazuvam
Na mene mi bese somnitelen uste koga bev na razgovor 2019
Go nemase i bev so nekoj negov prijatel
Od togas go nemase se do pred NG koga se javi rece da mu dostavime dokumenti i pari
Site sto bevme so nego grupa od 20 , sme odbieni
Na nikoj ne odnel dokumeti
Pa što ne mu se soberete site 20 dusi i da mu čestitate onaka ubavo za odbivanjeto
 
Член од
23 март 2019
Мислења
15
Поени од реакции
21
Имам прашање до тебе бидејќи подолго време си на темата, а и до сите постари членови.

Дали при вакви ситуации некој има напишано на форум (сопствено искуство), што би се случило доколку некој поднеси жалба преку адвокат во Бугарија?

Ситуацијата е најверојатно чиста, заради ненавремено доставување на документите (по втор пат), но дали се обидол некој адвокат тоа да го разреши и дали воопшто има некаде по законите напишано дека морално е доставувањето на документи по втор пат?

Или тоа беше само некоја пракса на работа која ја почитуваа тие што знаеа, а останатите изгубија право на продолжување на постапката?
Бидејќи многу мои познати се изгореа, а и јас сум на тивок “оган“ на финална, само со “чесен пионерски збор“ од посредникот дека ги однесе повторно документите, еве едно инфо околу дискусијава:

Отприлика крај на 2016/почеток на 2017, во упатството за аплицирање по основа чл.15, Министерството додаде точка 2.1. каде е јасно наведено дека покрај Происходот треба да се поднесат и документите врз основа на кој е добиен истиот:

„2.1. Лицата по чл. 15, ал. 1, т. 1 от Закона за б'лгарското гражданство представјат удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина, и всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин;„

Сите процедури: линк
По член 15: линк

Проблем е што посредниците не пратеа и многу луѓе се одбиени.

За некој дали пробал со молба/приговор преку адвокат, не знам конкретен случај.
Сите мои познати веќе аплицираа или планираат да алицираат наново.
 
Член од
4 февруари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
17
Zdravo drugari ! Nemozham da najdam kontakt telefon od Lege 6, dali nekoj mozhi da mi go kazhi dokolku go ima ? Vi blagodaram !
 
Член од
14 октомври 2008
Мислења
25
Поени од реакции
4
Здеаво, читам мн од вас зборуваат за дополнителни документи. Како да знам дали треба да доставам? Трба да се смени статусот или така на своја рака трба да се однесат. Посредникот ме уверува дека докуметите кои се поднесени се ОК и да не се грижам, меѓутоа не сум сигурен во тоа читајќи дел од коментариве на форумов. Иначе кочку за инфо, интервју 13.11.2019 Скопје се уште челкам промена на статус.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
224
Поени од реакции
436
Здеаво, читам мн од вас зборуваат за дополнителни документи. Како да знам дали треба да доставам? Трба да се смени статусот или така на своја рака трба да се однесат. Посредникот ме уверува дека докуметите кои се поднесени се ОК и да не се грижам, меѓутоа не сум сигурен во тоа читајќи дел од коментариве на форумов. Иначе кочку за инфо, интервју 13.11.2019 Скопје се уште челкам промена на статус.
na koj status si
 

Kajgana Shop

На врв Bottom