Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 јануари 2020
Мислења
11
Поени од реакции
2
Указ подигнат во Амбасада на 18.11.2020, сеуште не стигнало писмото во Средец.
Има уште некој таков преку Амбасада? Пешки да го носеа писмото ќе го однесеа до сега.
Istiot den se slikav za pasos i seuste nema i za mene nisto a eden prijatel den pred nas se slikase i go podigna use pred 20 dena zvonev pred 3 4 dena dosta bea fini i proverija ali sepak seuste ne e stasan a i znam luge sto se slikale i sto imat podneseno za adresat vo 12 mesec i ima izlezeno
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
31
Поени од реакции
28
Zdravo na site,
Bi sakal da prasam 2 raboti:
1. Dali ima nekoj iskustvo, i kako moze da se izvadi BUG dokumenti (pasosh) za bebe pomalo od 6 meseci (Roditelite vekje imaat BUG Pasoshi), koe vekje ima MKD Pasosh?
2. Dali moze da se zavrsi komplet dokumentacijata (vkluciteno i BUG Pasosh) preku BUG Ambsada vo Skopje za bebeto, namesto da se odi vo Sofija?
3. Dali ima nekakva vrska starosnata granica na bebeto vo vrska so zemanje na BUG dokumenti?

Odnapred Vi blagodaram.
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
@Tina Gjo , @Aleksandar92 - дечки, на иста адреса пративме за во Средец, така? Од кај толку чекање за вас?

Столична обштина
Pајон "Средец"
гр. Софија 1000
yл. "Леге" № 6
Р. Б'лгарија

^е она што јас го напишав на тоа листот.
Тоа ти е точната адреса (y)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
@Tina Gjo , @Aleksandar92 - дечки, на иста адреса пративме за во Средец, така? Од кај толку чекање за вас?

Столична обштина
Pајон "Средец"
гр. Софија 1000
yл. "Леге" № 6
Р. Б'лгарија

^е она што јас го напишав на тоа листот.
@Meh , vaka treba da se prijavi adresata za vo licna karta j pasos, a ne samo Lege 6 Sofija, Bulgarija?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
@Meh , vaka treba da se prijavi adresata za vo licna karta j pasos, a ne samo Lege 6 Sofija, Bulgarija?
Да.
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site,
Bi sakal da prasam 2 raboti:
1. Dali ima nekoj iskustvo, i kako moze da se izvadi BUG dokumenti (pasosh) za bebe pomalo od 6 meseci (Roditelite vekje imaat BUG Pasoshi), koe vekje ima MKD Pasosh?
2. Dali moze da se zavrsi komplet dokumentacijata (vkluciteno i BUG Pasosh) preku BUG Ambsada vo Skopje za bebeto, namesto da se odi vo Sofija?
3. Dali ima nekakva vrska starosnata granica na bebeto vo vrska so zemanje na BUG dokumenti?

Odnapred Vi blagodaram.
1. Да.
2. Да.
3. Не, бебе е.

Низ форумов имаше и дополнителни инфо, чекор по чекор, за ова. 6 месеци мислам дека беа во прашање до земање документи. Пробај со search опцијата тука или на стариот форум.


И тука.
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Zdravo na site,
Bi sakal da prasam 2 raboti:
1. Dali ima nekoj iskustvo, i kako moze da se izvadi BUG dokumenti (pasosh) za bebe pomalo od 6 meseci (Roditelite vekje imaat BUG Pasoshi), koe vekje ima MKD Pasosh?
2. Dali moze da se zavrsi komplet dokumentacijata (vkluciteno i BUG Pasosh) preku BUG Ambsada vo Skopje za bebeto, namesto da se odi vo Sofija?
3. Dali ima nekakva vrska starosnata granica na bebeto vo vrska so zemanje na BUG dokumenti?

Odnapred Vi blagodaram.
Ako vekje imate vie dvajca Bg pass... Decata do 14 godini dobivaat po avtomatizam... Mislam deka mozes vo ambasada ili Konzulat BT.. Samo vremenski mal e poise Se ceka... Procedurata Mislam e sledna... Go prijavuvate deteto vo opstina kade sto ste vie... E Sega dali e ista procedura I za bebe... Da Se prasa poiskusen ili vo ambasada direkt... Za nego kje Treba izvod I 2 slikicki pass format... Se nadevam pomognav do negde :)
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Поздрав до сите!
Деновиве актуелно е со адресата Леге 6 Софија а слично беше и пред извесно време со адреси во Ќустендил!Многу луѓе има и сеуште имаат проблеми во Ќустендил со нови адреси при продолжување на пасоши, Па дали е моментално исто така со адресата Леге 6 при продолжување на пасош. Дали при продолжување на пасош може да се наведе предходната адреса која исто така била Леге 6?
Благодарам!
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
527
Поени од реакции
677
Здраво на сите!

Едно нешто што приметив тука е дека секој знае некој посредник што не е ок а не сака да го каже кој е!
Тоа е многу себично од ваша страна бидејќи не помагате на другите да се заштитат од таквите туку ги пуштате низ вода како вие што сте се изгореле!

Друго, никој не одговара на прашањата на пример колку ве кошта одредена процедура, пример од указ за егн и пасош колку ви бараат посредниците.

Тука само се пишува за дај молбата или контакт од амбасадата или броеви на укази што се супер информации но пишувајте ги и оние побитните, кој лаже, кој заебува за да не губат луѓето време и пари со нив.

Не бидете дволични и себични!

Поздрав
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
572
Поени од реакции
147
Nekoj za intervju da zakazal da kaze koj datum davaat momentalno
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Jas ushte ne sum zapocnal no mislam deka Doce posrednik e iskusen i vo red. Inache bara 670 evra, ne znam dali e poskap..
 
Член од
7 октомври 2017
Мислења
62
Поени од реакции
83
Здраво на сите!

Едно нешто што приметив тука е дека секој знае некој посредник што не е ок а не сака да го каже кој е!
Тоа е многу себично од ваша страна бидејќи не помагате на другите да се заштитат од таквите туку ги пуштате низ вода како вие што сте се изгореле!

Друго, никој не одговара на прашањата на пример колку ве кошта одредена процедура, пример од указ за егн и пасош колку ви бараат посредниците.

Тука само се пишува за дај молбата или контакт од амбасадата или броеви на укази што се супер информации но пишувајте ги и оние побитните, кој лаже, кој заебува за да не губат луѓето време и пари со нив.

Не бидете дволични и себични!

Поздрав
Коментар на место,можеби дека не има зафатено македонскиот синдром да не ја кажуваме вистината иако ја знаеме.
Иначе јас сум преку Русе од Кратово имам само пофални зборови,чекам указ на дупка сум па ќе видимо.
Поздрав и со среќа

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Член од
26 јуни 2018
Мислења
29
Поени од реакции
54
Здраво на сите!

Едно нешто што приметив тука е дека секој знае некој посредник што не е ок а не сака да го каже кој е!
Тоа е многу себично од ваша страна бидејќи не помагате на другите да се заштитат од таквите туку ги пуштате низ вода како вие што сте се изгореле!

Друго, никој не одговара на прашањата на пример колку ве кошта одредена процедура, пример од указ за егн и пасош колку ви бараат посредниците.

Тука само се пишува за дај молбата или контакт од амбасадата или броеви на укази што се супер информации но пишувајте ги и оние побитните, кој лаже, кој заебува за да не губат луѓето време и пари со нив.

Не бидете дволични и себични!

Поздрав
Od ukaz do egn mislam deka pobara 150 evra... Za pasos sam si plakas vo ambasada/Sofija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom